Kamica moczowa – potencjalne zagrożenie w procesie pracy
Napad bólu wywołanego obecnością złogów w drogach moczowych może się stać przyczyną zagrożenia bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy. Poznaj sytuację, w której taki incydent doprowadził do wypadku, oraz zasady postępowania u pracowników z kamicą moczową.
- Data: 23.09.2024
Nowe przepisy w sprawie substancji o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym
Nowe przepisy dotyczące substancji chemicznych, mieszanin oraz czynników i procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy weszły w życie 28 lipca. To doskonały moment, aby spojrzeć na te regulacje z perspektywy zadań lekarza medycyny pracy i zastanowić się, jakie nowe wyzwania w zakresie ochrony zdrowia pracowników przyniosą.
- Data: 23.09.2024
Obowiązkowa umowa z jednostką medycyny pracy
Czy podpisanie umowy z jednostką medycyny pracy jest obligatoryjne oraz jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie, aby poprawnie realizować zadania służby medycyny pracy, w tym obowiązki lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę nad pracownikami? Poznaj szczegółowy zakres treści umowy, który określa prawa i obowiązki zarówno zleceniodawcy, jak i jednostki medycyny pracy.
- Data: 23.09.2024
Profilaktyczne badanie lekarskie pracownika tymczasowego
Jako lekarz medycyny pracy na pewno spotkałeś się z sytuacją, gdy pracownicy tymczasowi wymagają badań. Czy wiesz, kto powinien skierować ich na badania – agencja pracy czy pracodawca użytkownik? Znajomość tych przepisów jest kluczowa, aby właściwie przeprowadzać badania i unikać problemów prawnych.
- Data: 23.09.2024