Bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych w EDM
Domyślne ustawienia ochrony prywatności w systemie informatycznym czy przetwarzanie danych wyłącznie w celu, do którego zostały zebrane, to tylko niektóre z obowiązków jednostki medycyny pracy wynikających z RODO. Dowiedz się, jak skutecznie spełnić te wymogi i zadbać o bezpieczeństwo danych swoich pacjentów.
- Data: 22.10.2024
Nowe przepisy dotyczące dokumentacji medycznej w medycynie pracy
Nowe przepisy dotyczące dokumentacji medycznej w służbie medycyny pracy dostosowują polskie prawo do wymogów unijnych. Najważniejsze zmiany obejmują dłuższe okresy przechowywania dokumentacji pracowników narażonych na szkodliwe substancje. Dowiedz się więcej!
- Data: 22.10.2024
Nowe przepisy dotyczące licencji lotniczych: surowsze wymagania i unijne standardy
Minister infrastruktury wprowadził zmiany w przepisach dotyczących licencji personelu lotniczego, dostosowując je do unijnych standardów. Nowe regulacje precyzują procedury oceny kwalifikacji i uprawnień, a także wprowadzają surowsze wymagania. Zobacz, jak te zmiany wpłyną na sektor lotnictwa!
- Data: 22.10.2024
Kamica moczowa – potencjalne zagrożenie w procesie pracy
Napad bólu wywołanego obecnością złogów w drogach moczowych może się stać przyczyną zagrożenia bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy. Poznaj sytuację, w której taki incydent doprowadził do wypadku, oraz zasady postępowania u pracowników z kamicą moczową.
- Data: 23.09.2024
Czy lekarze muszą zgłaszać napad padaczkowy pacjenta wydającym prawo jazdy
Czy obowiązek prawny zawiadomienia przez lekarza odpowiednich organów o zaobserwowaniu u pacjenta objawów mogących stanowić zagrożenie w ruchu drogowym (na przykład napadu padaczkowego) wciąż obowiązuje? Poznaj odpowiedź na to pytanie.
- Data: 26.08.2024
Kontrowersje wokół urlopu zdrowotnego dla nauczyciela – analiza przypadku
Nauczyciel zgłasza wniosek o roczny urlop dla poratowania zdrowia z powodu depresji, ale prosi o rozpoczęcie urlopu dopiero za dwa miesiące od wizyty w Poradni Medycyny Pracy. Przez te dwa miesiące deklaruje gotowość do pracy, nie widząc przeciwwskazań zdrowotnych. Powstaje sytuacja, w której nauczyciel może pracować teraz, ale wyklucza możliwość pracy po dwóch miesiącach z powodu tego samego stanu zdrowia. Czy przyznanie takiego urlopu jest zgodne z prawem?
- Data: 26.08.2024
Kiedy orzeczenie wydane przez lekarza medycyny pracy staje się nieaktualne
Orzeczenie wydane przed dopuszczeniem pracownika do pracy pozostaje ważne przez okres wskazany w dokumencie. Jednak jeśli w tym czasie wystąpią zdarzenia, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika, orzeczenie staje się nieaktualne. Dowiedz się więcej na temat postępowania w takiej sytuacji.
- Data: 26.08.2024
Jak wypełniać skierowanie na badanie lekarskie na potrzeby udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia dla nauczyciela akademickiego
Udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielom akademickim wymaga spełnienia określonych procedur, w tym wypełnienia skierowania na badanie lekarskie. W tym artykule omówimy krok po kroku, jak prawidłowo wypełnić skierowanie, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami i usprawnić proces uzyskania urlopu zdrowotnego. Przedstawimy kluczowe elementy formularza, najczęściej popełniane błędy oraz praktyczne wskazówki, które ułatwią cały proces.
- Data: 25.07.2024
Prowadzenie dokumentacji w gabinecie psychologa medycyny pracy i transportu
Dokumentacja prowadzona przez psychologa różni się w zależności o tego, czy osoba badana jest skierowana przez lekarza medycyny pracy, czy to kierowca zawodowy. W tych przypadkach należy prowadzić różne rejestry oraz wydaje się różne dokumenty, a także karty badania. Oto szczegóły.
- Data: 25.07.2024
Jak zadbać o wstępne magazynowanie odpadów medycznych
Uregulowania dotyczące wstępnego magazynowania odpadów medycznych określono w rozporządzeniu ministra zdrowia z 5 października 2017 r. Placówki medyczne musiały dostosować swoje pomieszczenia do tych wymagań do kwietnia 2019 roku. Sprawdź, czy Twoja placówka spełnia wszystkie nowe standardy!
- Data: 24.07.2024
Kiedy lekarz medycyny pracy może poszerzyć zakres badań profilaktycznych
Lekarze przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników mają możliwość rozszerzenia zakresu tych badań o dodatkowe konsultacje specjalistyczne, zależnie od wskazań. Przepisy szczegółowo określają ich obowiązki, uwzględniając warunki pracy. Dowiedz się więcej o procedurach i obowiązkach lekarzy profilaktyków!
- Data: 24.07.2024
Borelioza jako choroba zawodowa – jak wygląda orzekanie
Diagnoza choroby zawodowej, takiej jak borelioza, może znacząco wpłynąć na życie pracownika oraz obowiązki pracodawcy. W tym kontekście pojawia się również pytanie o stosowanie kontrowersyjnej metody ILADS. Jakie procedury są obowiązujące w Polsce w zakresie diagnostyki boreliozy jako choroby zawodowej? Prześledźmy proces od zgłoszenia podejrzenia, przez diagnostykę, aż po zatwierdzenie metody leczenia.
- Data: 20.06.2024
Jak wypełnić orzeczenie lekarskie o zdolności lub niezdolności do pracy
Wypełnianie orzeczenia lekarskiego o zdolności lub niezdolności do pracy to zadanie, które wymaga nie tylko dokładności, ale także znajomości odpowiednich przepisów i procedur medycznych. Dokument ma kluczowe znaczenie zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, wpływając na decyzje związane z zatrudnieniem oraz uprawnieniami do świadczeń. Sprawdź, czego nie może w nim zabraknąć.
- Data: 20.06.2024
Badania lekarskie pracowników ochrony fizycznej i zabezpieczenia technicznego w praktyce lekarza medycyny pracy
Osoby ubiegające się o uzyskanie wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej oraz kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego podlegają obowiązkowi przedstawienia odpowiedniego orzeczenia lekarskiego o zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania takich zadań. Jakie są zasady wykonywania badań w takich przypadkach?
- Data: 22.05.2024
Jak wypełnić orzeczenie lekarskie dla osoby ubiegającej się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub mających taki wpis
Przeprowadzenie badania lekarskiego to kluczowy element w procesie zapewnienia bezpieczeństwa i sprawności działania pracowników ochrony fizycznej. Wymaga to rzetelnej oceny stanu zdrowia, aby upewnić się, że osoby odpowiedzialne za ochronę mienia i osób są w pełni zdolne do wykonywania swoich obowiązków. Sprawdź, jak wypełnić orzeczenie lekarskie dla osoby ubiegającej się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub mających taki wpis.
- Data: 22.05.2024
Czy lekarz prowadzący prywatny gabinet może wysłać zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej
Przepisy nie regulują szczegółowo kwestii, czy zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej musi pochodzić tylko od lekarza z jednostki orzeczniczej, czy od lekarza prowadzącego gabinet prywatny. Sprawdź, jaka jest praktyka i orzecznictwo sądowe.
- Data: 23.04.2024
Jak bezpiecznie niszczyć dokumentację medyczną i unikać surowych kar
Dokumentacja medyczna, niezależnie od tego, czy jest przechowywana w formie papierowej, czy elektronicznej, jest objęta rygorystycznymi wymogami ochrony. Nieprzestrzeganie obowiązków dotyczących jej zabezpieczenia, utrata danych lub udostępnienie ich osobom nieupoważnionym może skutkować konsekwencjami w postaci kar karnych, administracyjnych, finansowych oraz dyscyplinarnych. Jak zatem postępować, aby uniknąć ryzyka naruszenia tych przepisów?
- Data: 23.04.2024
Jak zgodnie z prawem niszczyć dokumenty zawierające dane osobowe
Zarządzanie danymi osobowymi wymaga skrupulatnego podejścia do procesu ich usuwania z nośników danych. Ważne jest ścisłe przestrzeganie przepisów, jak również dokonywanie tego w sposób przemyślany, z uwzględnieniem technicznych aspektów. Jak zatem bezpiecznie przeprowadzić tę procedurę?
- Data: 23.04.2024
Kluczowe funkcjonalności, które powinien mieć zaawansowany system komputerowy do zarządzania placówką medyczną
Zaawansowany system komputerowy do zarządzania placówką medyczną powinien oferować kluczowe funkcjonalności, takie jak rejestracja pacjentów, zarządzanie dokumentacją medyczną i planowanie wizyt. Poznaj więcej szczegółów!
- Data: 23.04.2024
Choroby wątroby w praktyce lekarza medycyny pracy
Ekspozycja na czynniki hepatotoksyczne w środowisku pracy może stać się przyczyną uszkodzenia wątroby. Poznaj zasady wykonywania badań profilaktycznych pracowników narażonych zawodowo na takie czynniki oraz osób z chorobami tego narządu.
- Data: 20.03.2024
Czy wystąpienie o dodatkowe uzasadnienie orzeczenia bądź konsultację jednostki wymaga przeprowadzenia badania lekarskiego
Zgodnie z orzecznictwem sądowym administracyjnym wymagane w świetle rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych badanie lekarskie zastrzeżone jest w przypadku wydawania orzeczenia lekarskiego, nie zaś w razie uzyskania w sprawie dodatkowego uzasadnienia tego orzeczenia czy dodatkowych konsultacji. Czy lekarz orzecznik jest zawsze zwolniony w tych przypadkach z badań lekarskich u pracownika?
- Data: 20.03.2024
Jak wypełnić skierowanie do wojskowej komisji lekarskiej
Skierowanie do wojskowej komisji lekarskiej wymaga specjalnego formularza. Aby wypełnić skierowanie do wojskowej komisji lekarskiej, lekarz musi przestrzegać aktualnych przepisów i wytycznych obowiązujących w systemie opieki zdrowotnej oraz w wojsku.
- Data: 20.03.2024
Badania myśliwych – jakie powinny być regulacje i praktyki zwiększające bezpieczeństwo
Obecnie myśliwi przechodzą badanie psychologiczne tylko raz w momencie otrzymania uprawnień. W związku z licznymi wypadkami w tej grupie toczy się dyskusja nad regularnymi badaniami tych osób. Sprawdź, jak możesz dbać o bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne myśliwych.
- Data: 29.02.2024
Kluczowe aspekty profilaktycznych badań lekarskich
Kodeks pracy nie określa szczegółowo zakresu profilaktycznych badań lekarskich. Ważne wskazówki, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo pracowników, wynikają z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Dowiedz się, jak lekarze mogą dostosować badania do potrzeb pracowników i jakie są aktualne zalecenia w medycynie pracy.
- Data: 29.02.2024
Badania profilaktyczne pracownika posługującego się bronią
Każdy pracownik, niezależnie od zakresu obowiązków oraz tego, czy podczas ich realizacji posługuje się komputerem, czy bronią palną, musi mieć właściwy stan zdrowia umożliwiający bezpieczne wykonywanie pracy. Oznacza to, że obowiązkiem pracodawców jest zapewnianie profilaktycznych badań lekarskich, które stanowią swoisty monitoring stanu zdrowia przyjmowanych do pracy oraz osób już zatrudnionych.
- Data: 23.01.2024
Bezpieczeństwo dokumentacji medycznej: czy szyfrowanie załączników w wiadomościach e-mail jest konieczne
Nie można bagatelizować problemu, jakim jest bezpieczeństwo informacji przekazywanych z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym elektronicznej skrzynki pocztowej. Za pomocą poczty elektronicznej są bowiem przekazywane wyniki badań, całe historie choroby czy opisy konsultacji. Sprawdź, czy masz obowiązek szyfrowania załączników w poczcie elektronicznej.
- Data: 23.01.2024
Bezpieczne przechowywanie i zabezpieczanie elektronicznej dokumentacji medycznej
Warto zwrócić uwagę na obowiązek przechowywania i zabezpieczania dokumentacji medycznej, którą obecnie prowadzi się w formie elektronicznej. W tym kontekście pojawiają się nowe wyzwania, w tym ryzyko dostępu do niej przez osoby nieuprawnione. Jakie są regulacje dotyczące wymagań dla systemów teleinformatycznych do tworzenia dokumentacji medycznej?
- Data: 23.01.2024
Optometria pracy – nowy kierunek w medycynie pracy
Jedną z funkcji okularów, o której nie zawsze się pamięta, jest ich funkcja ochronna. Problem ochrony narządu wzroku przed zagrożeniami związanymi z narażeniem zawodowym jest przedmiotem zainteresowania nauki o ugruntowanym znaczeniu w wielu krajach, zwanej „optometrią pracy”. Co powinniśmy o niej wiedzieć?
- Data: 21.12.2023
Badanie lekarskie kandydatów do szkół ponadpodstawowych z uwzględnieniem nowego wykazu prac wzbronionych młodocianym
Młodociany realizujący praktyczną naukę zawodu musi legitymować się właściwym stanem zdrowia. Nie jest tu wystarczające zapewnienie zarówno młodocianego, jak i jego opiekuna prawnego – młodociany musi przebrnąć przez badania lekarskie. Realizuje się je na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy o służbie medycyny pracy – z uwzględnieniem rozporządzenia i przepisów dotyczących badań profilaktycznych pracowników, a także przepisów regulujących problematykę prac wzbronionych młodocianym.
- Data: 21.12.2023