„Piję jak każdy” – jak sprawdzać skłonność do alkoholu u osób badanych
O uzależnienia pytamy w wywiadzie każdego badanego, nie tylko tych, którzy mieli odebrane prawo jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Często z ust osób słyszymy: „Piję jak każdy”. Dlaczego warto dopytać o spożywanie alkoholu każdego badanego. Sprawdź, jakie konkretnie zadać pytania.
- Data: 29.11.2021
Czy zespół cieśni nadgarstka u pracownika biurowego należy uznać za chorobę zawodową
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) jest w niektórych źródłach, głównie w popularnych pismach niemedycznych, wymieniany jako możliwy skutek intensywnej pracy przy komputerze. Stąd prawdopodobnie duża częstość zgłaszania podejrzenia tego schorzenia jako choroby zawodowej u pracowników biurowych. Nie ma jednak bezspornych naukowych dowodów takiej zależności. Jak należy postępować w takich przypadkach?
- Data: 29.11.2021
Badania profilaktyczne – rozwiewamy wątpliwości lekarzy medycyny pracy
Mimo że przepisy rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich funkcjonują już od dłuższego czasu, podobnie jak przepisy ustawy o służbie medycyny pracy, pojawia się wiele wątpliwości związanych z kierowaniem na badania i ich realizacją. Sprawdź, czego dotyczą i jak rozwiązywać praktyczne problemy.
- Data: 29.10.2021
Determinujące cechy kierowcy – jakie cechy powinien mieć idealny kierowca
Badanie psychologiczne kierowcy zawiera w sobie sprawdzenie takich funkcji, jak procesy poznawcze, inteligencja, sprawność psychomotoryczna, osobowość ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania w sytuacjach trudnych i dojrzałości społecznej. Jakie jednak konkretne cechy odpowiadają za to, że ktoś jest dobrym kierowcą? Kim jest idealny kierowca?
- Data: 29.10.2021
Co musi zawierać orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej
W trakcie postępowania administracyjnego dotyczącego uznania danego schorzenia za chorobę zawodową zatrudnieni w wyspecjalizowanych placówkach medycyny pracy lekarze wydają stosowne orzeczenia lekarskie. Jeżeli wyniki badań i dostępna dokumentacja przemawiają na niekorzyść pracownika, wydawane jest orzeczenie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Sprawdź, jakie elementy muszą się znaleźć w tym dokumencie.
- Data: 29.10.2021
Karta badania profilaktycznego – jakie są zasady jej wypełniania
Pracowniczym profilaktycznym badaniom lekarskim towarzyszy generowanie określonych dokumentów. Należy do nich zaliczyć kartę badania profilaktycznego, do której odwołuje się rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Sprawdź, jak należy wypełniać kartę badania profilaktycznego.
- Data: 29.10.2021
Choroby nerek a badania profilaktyczne pracowników
Przewlekłe choroby układu moczowego w okresie wydolności nerek rzadko stanowią istotne przeciwwskazania do pracy. Istnieją jednak schorzenia tego układu, w których patogenezie narażenie na czynniki szkodliwe środowiska pracy odgrywa istotną rolę. O których z nich należy pamiętać podczas wykonywania badań profilaktycznych?
- Data: 29.09.2021
Czego nie może zabraknąć w podsumowaniu badań funkcjonariusza przed skierowaniem go do sanatorium
W przypadku odniesienia ran, kontuzji, urazu psychicznego lub schorzenia przez funkcjonariusza lub ze względu na jego stan psychofizyczny można skierować go zgodnie ze wskazaniami lekarza na bezpłatny turnus leczniczo-profilaktyczny. Sprawdź, jak wypełniać podsumowanie badań lekarskich i psychologicznych niezbędne do skierowania na taki turnus.
- Data: 29.09.2021
Badania osobowości pracowników w świetle teorii Wielkiej Piątki
Osobowość to pojęcie trudne do zdefiniowania. W teorii psychoanalitycznej osobę spostrzegano jako system kierowany instynktem i popędami. Behawioryzm opisuje osobowość jako aspekt zachowania, który przyswojono w kontekście społecznym. Teorie humanistyczne skupiają się na subiektywnych doświadczeniach psychicznych i dążeniu człowieka do samorealizacji. W badaniach z zakresu medycyny pracy najczęściej używa się kwestionariuszy opartych na teorii cech – zwłaszcza Wielkiej Piątki.
- Data: 30.08.2021
Infodemia i infodemiologia – jakie są źródła i skutki dezinformacji
Informacje mają wpływ na zachowania zdrowotne społeczeństwa, dlatego medycyna musi również włączyć się w rozpoznawanie i zwalczanie szkodliwych i fałszywych informacji. Poznaj wskazówki dla lekarzy medycyny pracy, które pomogą w edukacji badanego w czasie infodemii.
- Data: 30.08.2021
Jak organizować pracę osób niepełnosprawnych – uprawnienia lekarza medycyny pracy
Bezpieczeństwo i ergonomia wykonywania pracy przez osoby niepełnosprawne powinny stanowić szczególny priorytet. W przypadku pracowników niepełnosprawnych rola lekarzy medycyny pracy ma charakter strategiczny i wykraczający poza bezpośrednie regulacje z zakresu prawa pracy. Sprawdź, jakie mają uprawnienia.
- Data: 30.08.2021
Badania psychologiczne kierowcy – na co zwrócić uwagę, wystawiając orzeczenie
Kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom psychologicznym, które przeprowadza się w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na tym stanowisku. Wskutek przeprowadzonego badania kierowca uzyskuje stosowne orzeczenie psychologiczne. Sprawdź, co powinno zawierać.
- Data: 28.07.2021
Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi, jeżeli rząd zniesie stan epidemii
W związku z malejącą liczbą chorych na COVID-19, szczepieniami oraz luzowaniem obostrzeń pojawiają się głosy, że rząd zamiast stanu epidemii wprowadzi stan zagrożenia epidemicznego. Do kiedy zatem obowiązują szczególne zasady dotyczące profilaktycznych badań lekarskich pracowników?
- Data: 28.07.2021
Czy wykonywać badania okresowe pracowników w okresie epidemii COVID-19
W okresie epidemii przeprowadzanie badań okresowych na podstawie przepisów szczególnych jest zawieszone. Pojawia się jednak pytanie, czy uwzględniając obecny trend spadkowy w zakresie epidemii, pracodawcy mają prawo kierować pracowników na badania okresowe, a placówki medycyny pracy, z którymi pracodawcy mają podpisane umowy powinny, je wykonywać?
- Data: 28.07.2021
Co wziąć pod uwagę, wystawiając orzeczenie o rozpoznaniu choroby zawodowej
Po zgłoszeniu podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej lekarz właściwy do orzekania o rozpoznaniu choroby zawodowej wydaje orzeczenie o rozpoznaniu choroby zawodowej bądź braku podstaw do jej rozpoznania. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę, wystawiając taki dokument.
- Data: 28.07.2021
Czego nie może zabraknąć w orzeczeniu lekarskim stwierdzającym brak bądź przeciwwskazania do pracy
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Sprawdź, jak wypełniać takie orzeczenie.
- Data: 28.07.2021
COVID-19 jako choroba zawodowa – praktyka orzecznicza
W miarę wzrostu liczby przypadków infekcji wirusem SARS-CoV-2 u pracowników ochrony zdrowia pojawiły się apele o wprowadzenie przepisów prawnych umożliwiających rozpoznanie COVID-19 jako choroby zawodowej. Od początku były one bezprzedmiotowe, ponieważ jest to możliwe na podstawie obowiązujących już przepisów. Jak orzekać w takich przypadkach?
- Data: 29.06.2021
„Profilaktyka 40 PLUS” – już od 1 lipca można skorzystać z pakietu badań
Objęcie pacjentów od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych zakłada program pilotażowy „Profilaktyka 40 PLUS”. Poznaj szczegóły przepisów obowiązujących od 1 lipca.
- Data: 28.06.2021
Badania psychologiczne na broń – czy wszystkich należy badać jednakowo
Współcześnie w Polsce obserwujemy wzrost zainteresowania tematyką posiadania broni i coraz więcej osób stara się o pozwolenie. Jak dobierać metody badania pod kątem wykonywanego zawodu danej osoby, aby zapewnić jej i innym bezpieczeństwo?
- Data: 28.06.2021
Podejrzenie choroby zawodowej – czy to rzeczywiście pylica
Proces diagnostyczno-orzeczniczy w związku z podejrzeniem choroby zawodowej ujęto w szczegółowe zasady i normy prawne. Wymaga on specjalistycznych kompetencji i dlatego prowadzą go lekarze specjaliści w uprawnionych jednostkach orzeczniczych. Jednak każdy lekarz powinien umieć powziąć podejrzenie choroby zawodowej i w takiej sytuacji skierować pacjenta na ścieżkę orzeczniczą. Poznaj przypadek rozpoznania berylozy jako choroby zawodowej.
- Data: 29.05.2021
Co musi się znaleźć w orzeczeniu psychologicznym dla inspektora transportu drogowego
Wykonywanie funkcji inspektora transportu drogowego wymaga spełnienia określonych warunków dotyczących stanu zdrowia. Na co powinien zwrócić uwagę psycholog podczas wydawania orzeczenia dla inspektora transportu drogowego?
- Data: 28.05.2021
Co pomoże w diagnozie wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe odnosi się tylko do środowiska pracy. Chociaż opisuje się je już od półwiecza, współcześnie staje się obok depresji chorobą cywilizacyjną. Skąd u pracowników bierze się motywacja do pracy? Jak możesz pomóc pracownikowi, u którego dostrzegłeś symptomy wypalenia zawodowego, wyczerpania i znudzenia pracą?
- Data: 28.05.2021
Czy w nauczaniu przeddyplomowym lekarzy jest miejsce na medycynę pracy
Czy wiadomości z zakresu medycyny pracy są przydatne w ogólnym wykształceniu lekarza i ułatwiają porozumienie między lekarzami różnych specjalności? Czy studenci uczelni medycznych nabywają obecnie choć podstawową wiedzę z tej dziedziny? Sprawdź, jakie są odpowiedzi na te pytania.
- Data: 27.04.2021
Ekspozycja pracowników na substancje rakotwórcze i mutagenne – jaka jest rola lekarza medycyny pracy
W przypadku wykonywania pracy na stanowiskach robotniczych, zaliczanych do szczególnie niebezpiecznych, pracodawca musi przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a pracownik podlega ochronie przed wpływem niekorzystnych warunków środowiska pracy. Ochronę zapewnia także służba medycyny pracy. Sprawdź, jaka jest rola lekarza.
- Data: 27.04.2021
Czego nie może zabraknąć w świadectwie zdrowia maszynisty
W celu zachowania ważności świadectwa zdrowia maszynisty przechodzi on okresowe badania lekarskie i psychologiczne oraz uzyskuje orzeczenie lekarskie potwierdzające spełnienie wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych, a także przechodzi szkolenia i okresowe sprawdziany wiedzy i umiejętności. Sprawdź, co jest warunkiem wydania pozytywnego orzeczenia lekarskiego dla osób ubiegających się o zachowanie ważności świadectwa maszynisty.
- Data: 27.04.2021
Jak przeprowadzać badania okresowe i kontrolne funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej
Lekarz medycyny pracy przeprowadza badania okresowe lub kontrolne funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej w terminie wskazanym w skierowaniu na takie badanie. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w orzeczeniu lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań zdrowotnych – lub ich istnienie – do służby na określonym stanowisku służbowym.
- Data: 27.04.2021
Jak wystawiać świadectwo zdrowia rybaka
Rybak, aby podjąć pracę na statku, musi uzyskać świadectwo zdrowia. Takie świadectwo wydaje lekarz ze specjalizacją w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny pracy, medycyny transportu. Sprawdź, jakie są warunki wystawiania świadectwa zdrowia rybaka.
- Data: 27.04.2021
Co wolno lekarzowi w postępowaniu powypadkowym, a jakich czynności powinien odmówić
Procedura powypadkowa wynikająca z rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy nie eksponuje w sposób szczególny roli lekarza medycyny pracy. Nie oznacza to jednak, że nie ma on prawa – ale jednocześnie i obowiązku – wspierania działań zmierzających do właściwej kwalifikacji zdarzenia wypadkowego oraz opracowania właściwych rozwiązań profilaktycznych na przyszłość. Poznaj kluczowe zadania lekarza medycyny pracy w takim postępowaniu.
- Data: 27.03.2021
Czy lekarz poniesie odpowiedzialność, wykonując badania medycyny pracy, gdy zawieszono ten obowiązek
Czy za złamanie ustawowego zawieszenia badań okresowych pracodawcy wystawiającemu skierowanie i lekarzowi wykonującemu badanie w okresie epidemii grożą konsekwencje prawne? Czy mogą być ukarani przez sanepid czy inspekcję pracy? Czy pracodawca może skierować pracownika na badania okresowe? Jeżeli tak, to pod jakimi warunkami? Czy lekarz może wykonać badania okresowe?
- Data: 27.03.2021
Jak powinna kształtować się współpraca między lekarzem a psychologiem podczas badań kierowców
Badania kierowców są obszarem, na którym działalność lekarzy i psychologów teoretycznie nie łączy się ze sobą (orzeczenia są odrębne), jednak w praktyce bardzo mocno się przeplata. Jest to szczególnie istotne w większych ośrodkach, gdzie wykonywane są badania kompleksowe i orzekają przedstawiciele obu profesji. Na czym polegają badania psychologiczne, kto jest do nich zobowiązany, w jakich okolicznościach są polem współpracy, a w jakich współpraca ta nie jest konieczna?
- Data: 24.02.2021
Komputerowe badania psychologiczne – jak z nich korzystać w praktyce psychologa medycyny pracy
Skrócenie czasu badania, mniejszy nakład pracy psychologa, możliwość zmiany języka badania, aktualizacje i normy, łatwiejsze prowadzenie dokumentacji, badanie kilku osób jednocześnie – to niektóre zalety prowadzenia badań psychologicznych medycyny pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać.
- Data: 24.02.2021
Nowe zasady oceniania sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych
Siły Zbrojne w dobie przemian organizacyjnych znajdują się stale w procesie swoistej transformacji. Zmienia się nie tylko otoczenie, sprzęt, prawo, ale i podejście do procesu szkolenia. Pojawiają się nowe trendy, inaczej rozumiane metody, w tym osobliwe podejście do ogólnie rozumianego tematu sprawności indywidualnej żołnierza. Sprawdź, jak od 1 stycznia 2021 r. zmieniły się zasady przeprowadzania sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych.
- Data: 24.02.2021
Co trzeba wpisać w orzeczeniu o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej
Dokumentowanie chorób zawodowych i skutków tych chorób oraz odpowiedni wzór tej dokumentacji określają przepisy. Sprawdź, jakich elementów nie może zabraknąć w orzeczeniu lekarskim o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.
- Data: 25.01.2021
Co wpisać w skierowaniu na badanie psychologiczne w celu wydania orzeczenia o braku lub istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do pracy
Sprawność psychofizyczna pracownika jest pożądana na każdym stanowisku pracy, co nie powinno nikogo dziwić. Jednak warto wiedzieć, że psychotesty nie są wymagane do podjęcia każdej pracy zarobkowej. Kiedy należy na nie kierować?
- Data: 25.01.2021
Czego nie może zabraknąć w Karcie badania profilaktycznego
Karta badania profilaktycznego stanowi część dokumentacji medycznej służby medycyny pracy w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi. Oznacza to, że lekarze przeprowadzający badania profilaktyczne są zobowiązani do jej wypełniania. Jakie informacje powinny znaleźć się w karcie?
- Data: 25.01.2021
Czego nie może zabraknąć w orzeczeniu lekarskim dla kierujących pojazdami
Stwierdzenie braku lub istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami należy do uprawnionego lekarza, który na podstawie badania lekarskiego wydaje odpowiednie orzeczenie. Jak wypełniać wzór orzeczenia, który znajdzie zastosowanie we wszystkich przypadkach, z wyjątkiem badań osób występujących o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne?
- Data: 21.12.2020
Czy schorzenie gardła u nauczyciela przesądza o zakwalifikowaniu schorzenia jako choroby zawodowej
Rozpoznane schorzenie można uznać za chorobę zawodową, gdy znajduje się w wykazie chorób zawodowych i istnieje związek przyczynowo-skutkowy między powstałymi objawami chorobowymi a warunkami, w jakich pracownik świadczył pracę. Czy zatem chorobę narządu głosu spowodowaną nadmiernym wysiłkiem głosowym można uznać za zawodową? Czy w takim przypadku praca w narażeniu automatycznie przesądza o zakwalifikowaniu danego schorzenia jako choroby zawodowej?
- Data: 21.12.2020
Czy testy psychologiczne mogą być narzędziem dla lekarza medycyny pracy
Spora grupa narzędzi psychologicznych może pomóc lekarzom medycyny pracy w ocenie stanu psychicznego pacjenta i mogą one być wykorzystywane całkowicie w zgodzie ze sztuką. Przyjrzyj się z bliska warsztatowi ich tworzenia, używania i interpretacji. Poznaj szczegóły.
- Data: 21.12.2020