Podejrzenie choroby zawodowej – czy to rzeczywiście pylica
Proces diagnostyczno-orzeczniczy w związku z podejrzeniem choroby zawodowej ujęto w szczegółowe zasady i normy prawne. Wymaga on specjalistycznych kompetencji i dlatego prowadzą go lekarze specjaliści w uprawnionych jednostkach orzeczniczych. Jednak każdy lekarz powinien umieć powziąć podejrzenie choroby zawodowej i w takiej sytuacji skierować pacjenta na ścieżkę orzeczniczą. Poznaj przypadek rozpoznania berylozy jako choroby zawodowej.
- Data: 29.05.2021
Co musi się znaleźć w orzeczeniu psychologicznym dla inspektora transportu drogowego
Wykonywanie funkcji inspektora transportu drogowego wymaga spełnienia określonych warunków dotyczących stanu zdrowia. Na co powinien zwrócić uwagę psycholog podczas wydawania orzeczenia dla inspektora transportu drogowego?
- Data: 28.05.2021
Co pomoże w diagnozie wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe odnosi się tylko do środowiska pracy. Chociaż opisuje się je już od półwiecza, współcześnie staje się obok depresji chorobą cywilizacyjną. Skąd u pracowników bierze się motywacja do pracy? Jak możesz pomóc pracownikowi, u którego dostrzegłeś symptomy wypalenia zawodowego, wyczerpania i znudzenia pracą?
- Data: 28.05.2021
Czy w okresie pandemii lekarz medycyny pracy może badać pracownika bez umowy z jego pracodawcą
W okresie epidemii przeprowadza się badania wstępne i kontrolne, a zawieszeniu uległo jedynie realizowanie okresowych profilaktycznych badań lekarskich. W przypadku braku dostępności lekarza medycyny pracy takie badanie może przeprowadzić inny lekarz. Czy może to być lekarz, który nie jest zatrudniony w placówce medycznej, z którą pracodawca ma podpisaną umowę? Czy może to być lekarz prowadzący prywatny gabinet?
- Data: 28.05.2021
Jakie konsultacje może przeprowadzić lekarz medycyny pracy, aby nie wykroczyć poza swoje umiejętności zawodowe
Lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, zwłaszcza: otolaryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, alergologiczne lub psychologiczne oraz badania dodatkowe. Zasady te obowiązują od 16 grudnia 2020 r. Kształt nowych regulacji może nasuwać wątpliwości w zakresie kompetencji lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.
- Data: 28.05.2021
Własnoręczne podpisy pacjenta w dokumentacji medycznej w poradni medycyny pracy – czy są konieczne
Wydane przez Instytut Medycyny Pracy zalecenie pozwoliło na odstąpienie w dobie pandemii od kwitowania przez pacjentów własnoręcznym podpisem w rejestrze orzeczeń odbioru orzeczenia. Czy odwołując się do tego zalecenia i celu, jaki mu przyświecał – zmniejszanie ryzyka transmisji wirusa – możliwe jest odstąpienie od odebrania podpisu pacjenta pod opisem badania?
- Data: 28.05.2021