Badania lekarskie kierowców – jest nowe rozporządzenie
Nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców obowiązuje od 6 grudnia 2022 r. W przeciwieństwie do dotychczas obowiązujących przepisów badania lekarskie będzie można przeprowadzić w każdym, a nie jedynie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby badanej, ośrodku medycyny pracy.
- Data: 23.02.2023
Badanie psychotechniczne młodego kierowcy
W ostatnim czasie dużo uwagi poświęca się problemom związanym z wypadkami powodowanymi przez młodych kierowców. To, na co z pewnością należy zwrócić uwagę, to ich wysoka skłonność do ryzyka, brawura i zbytnia pewność siebie. Jak powinno wyglądać badanie psychotechniczne młodego kierowcy?
- Data: 23.02.2023
Jak promować długą aktywność zawodową – nowy poradnik
Działalność prewencyjna i promocyjna to obowiązki lekarzy medycyny pracy. Do wykorzystania jest wiele materiałów edukacyjnych – zwłaszcza opracowywanych przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi. Nową publikacją jest materiał edukacyjny „Zachowania prozdrowotne związane ze stylem życia w kontekście ekspozycji zawodowej” pt. „Jak pozostać aktywnym zawodowo mimo upływu czasu i pogarszania się zdrowia? Dlaczego warto pracować jak najdłużej?”. Co się w nim znalazło?
- Data: 23.02.2023
Ołowica u pracownika strzelnicy – interesujący przypadek orzeczniczy w praktyce lekarza medycyny pracy
Zatrucia zawodowe występują obecnie bardzo rzadko, co jest związane ze znaczną poprawą higienicznych warunków pracy. Przedstawiony przypadek jest interesującym przykładem możliwości wystąpienia takiego zatrucia w wyniku nietypowego narażenia zawodowego. Dowiedz się więcej.
- Data: 23.02.2023
Stan zdrowia kierującego samochodem w celach służbowych
Posiadanie właściwych kwalifikacji niezbędnych do wykonywania pracy, w tym prawa jazdy, które umożliwia prowadzenie samochodu osobowego, nie daje podstaw dopuszczenia pracownika do pracy z wykorzystaniem pojazdu. Sprawdź, co jest niezbędne i jaka jest w tym rola medycyny pracy.
- Data: 23.02.2023
Ubytek słuchu a dyskwalifikacja do pracy w narażeniu na hałas
Jeden z Czytelników zapytał redakcję, czy ubytek słuchu 30–40 dB w obydwu uszach w częstotliwościach 3000–4000 Hz definitywnie dyskwalifikuje pracownika od podjęcia pracy w narażeniu na hałas? Pacjent słyszy szept z 6 m, ale audiometria wskazuje na taki ubytek. Czy zgodnie z zaleceniami WOMP ocena pracy w hałasie dotyczy hałasu na stanowisku pracy, czy pod ochronnikami słuchu?
- Data: 23.02.2023