
Ocena pola widzenia w medycynie pracy – diagnostyka, przypadki kliniczne i wymogi prawne
Ocena pola widzenia jest jednym z najistotniejszych parametrów funkcji układu wzrokowego w medycynie pracy. W odniesieniu do niektórych zawodów i narażeń istnieją wymogi odnośnie do minimalnego zakresu pola widzenia. O czym musi wiedzieć i pamiętać lekarz podczas wykonywania badań profilaktycznych takich pracowników?
- Data: 20.03.2025

Pełne badanie psychotechniczne dla pracowników niebędących kierowcami – kiedy jest konieczne
Czy pełne badanie psychotechniczne to tylko domena kierowców zawodowych? Niekoniecznie! Choć tradycyjnie to oni podlegali kompleksowej ocenie, w praktyce lekarz może skierować na pełne badanie także operatorów maszyn, wózków widłowych czy innych urządzeń. Dlaczego? Bo precyzja, refleks i koncentracja są kluczowe nie tylko za kierownicą, ale również przy obsłudze skomplikowanych mechanizmów.
- Data: 20.03.2025

Agresja drogowa – jak ją diagnozować i jak z nią walczyć
Internet jest zalewany falą filmików z różnych sytuacji drogowych, gdzie dochodzi do otwartych aktów agresji. Uczestniczą w nich niestety także kierowcy zawodowi, którzy biją się niejednokrotnie na środku ulicy między sobą, z rowerzystą lub pieszym. Czy można zbadać, a jeśli tak, to w jaki sposób, poziom agresji podczas badania medycyny pracy?
- Data: 16.02.2025

Zaburzenia związane z nadmiernym wysiłkiem głosowym w praktyce lekarza medycyny pracy
Choroby narządu głosu należą do grupy najczęściej rozpoznawanych chorób zawodowych. Jednym z powodów tego zjawiska jest duża zgłaszalność ich podejrzenia, zwłaszcza wśród nauczycieli w wieku wczesnoemerytalnym. Jakie zasady obowiązują przy rozpoznawaniu tych schorzeń oraz w orzecznictwie o zdolności do pracy?
- Data: 16.02.2025

Czasowe przeciwwskazania do wykonywania niektórych czynności zawodowych – problem podczas badań profilaktycznych
Efektem badania profilaktycznego musi być jednoznaczne orzeczenie o braku przeciwwskazań lub o przeciwwskazaniach do pracy na określonym stanowisku. Czy jednak w przypadku gdy u pracownika istnieją czasowe ograniczenia w zakresie wykonywania niektórych czynności zawodowych, jedynym rozwiązaniem jest orzeczenie stwierdzające niezdolność do pracy?
- Data: 19.01.2025

Rozszerzenie badań profilaktycznych pracowników od 2025 roku
Ministerstwo Zdrowia zapowiada rozszerzenie pakietu badań lekarskich, w tym wprowadzenie obowiązkowych testów poziomu cukru oraz wskaźnika BMI. To ważny krok w kierunku wczesnego wykrywania chorób, które w początkowych stadiach mogą nie dawać wyraźnych objawów, ale z czasem prowadzą do poważniejszych problemów zdrowotnych wymagających skomplikowanego leczenia.
- Data: 19.01.2025

Czy medycyna stylu życia ma związek z medycyną pracy?
Medycyna stylu życia to dziedzina stosunkowo nowa, ale o dynamicznie rosnącym znaczeniu naukowym i praktycznym. Czy ma ona związek z medycyną pracy i czy powinno dojść do integracji obu środowisk w zakresie działań służących poprawie stanu zdrowia społeczeństwa? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
- Data: 20.12.2024

Najczęstsze błędy w interpretacji wyników badań psychologicznych
Błąd w diagnozie psychologicznej może kosztować nie tylko czas, ale i czyjąś przyszłość zawodową. Choć drobne pomyłki często nie wpływają na wynik, to decyzje podejmowane na ich podstawie mogą mieć poważne konsekwencje. Chcesz uniknąć ryzyka i zapewnić rzetelną ocenę? Dowiedz się, jak minimalizować błędy na każdym etapie badania!
- Data: 20.12.2024

Badanie kierowcy, który przekroczył dozwoloną liczbę punktów karnych
W Polsce można stracić prawo jazdy w trzech przypadkach, za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków, za spowodowanie wypadku lub za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. W każdym z tych przypadków jest wymagane przejście badań psychotechnicznych u psychologa transportu.
- Data: 22.11.2024

Sztuczna inteligencja – nowe możliwości w diagnostyce pylic
W klasyfikacji pylic płuc do celów diagnostycznych i orzeczniczych podstawowe znaczenie ma ocena zdjęcia radiologicznego klatki piersiowej i porównanie go z tak zwanymi radiogramami standardowymi. Właściwa interpretacja tych obrazów wymaga dużego doświadczenia. Czy we właściwej klasyfikacji stwierdzonych zmian może nam pomóc sztuczna inteligencja, która zyskuje obecnie coraz większe znaczenie w radiologii?
- Data: 22.11.2024
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 4 (61/272) – Kwiecień 2025
