
Jak skrócić czas oczekiwania na orzeczenie o chorobie zawodowej – co może się zmienić
Długie oczekiwanie na orzeczenie o chorobie zawodowej to problem, który utrudnia dochodzenie praw pracowników. Dowiedz się, jakie przeszkody wydłużają procedurę, jakie działania podjął Rzecznik Praw Obywatelskich i czy planowane są zmiany w przepisach.
- Data: 20.03.2025

Zapobieganie ryzyku związanemu z czynnikami rakotwórczymi, mutagennymi lub reprotoksycznymi w medycynie pracy
Nowe rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym i reprotoksycznym to wyzwanie zarówno dla pracodawców, jak i służby medycyny pracy. Współpraca w zakresie oceny ryzyka zawodowego i monitorowania zdrowia pracowników staje się kluczowa. Dowiedz się, jak zapewnić bezpieczne warunki pracy w obliczu nowych regulacji! Zadziałaj teraz – skonsultuj się z lekarzem medycyny pracy i wzbogać swoje działania profilaktyczne.
- Data: 20.03.2025

Czy inspektor sanitarny może samodzielnie rozpoznać chorobę zawodową
Najnowsze orzecznictwo sądowe administracyjne wskazuje na problematykę m.in. rozbieżności w orzecznictwie jednostek orzeczniczych różnego stopnia, w tym orzekania na skutek odwołania badanego. Sprawdź, jak wygląda tryb postępowania w zakresie chorób zawodowych oraz jakie czynności są zastrzeżone dla inspektora sanitarnego, a jakie dla jednostek orzeczniczych.
- Data: 16.02.2025

Nowe obowiązki lekarzy medycyny pracy w świetle projektu ustawy o wyrobach zawierających azbest
Czy wiesz, jakie uprawnienia przysługują byłym pracownikom narażonym na azbest oraz jakie obowiązki mają lekarze medycyny pracy w odniesieniu do tych osób? Zdobądź niezbędne informacje o prawach pracowników oraz roli wojewódzkich ośrodków medycyny pracy. Przeczytaj także, jakie zmiany wprowadzi projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest.
- Data: 04.02.2025

Doskonalenie obsługi pacjenta – klucz do sukcesu w jednostkach medycyny pracy
Pracownicy rejestracji w medycynie pracy codziennie stają przed wyzwaniem połączenia empatii z prawną precyzją. Jak zapanować nad złożonością przepisów, by każda interakcja z pacjentem była sprawna, zgodna z prawem i satysfakcjonująca? Poznaj kluczowe aspekty prawne, które pomagają budować skuteczne procedury obsługi.
- Data: 19.01.2025

Jaką wiedzę i kompetencje musi mieć psycholog pracujący w medycynie pracy
Psycholog pracujący w medycynie pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinien mieć ukończone studia psychologiczne o charakterze ogólnym. Dodatkowo wskazane jest, aby miał ukończone studia podyplomowe z zakresu psychologii transportu. Kluczowe znaczenie ma również doświadczenie w diagnostyce oraz znajomość różnych testów psychologicznych.
- Data: 19.01.2025

Profilaktyczna opieka zdrowotna w pracy – kiedy lekarz medycyny pracy wykonuje badania wstępne, okresowe i kontrolne
Badania profilaktyczne stanowią obowiązek pracodawcy, wykonywany na podstawie umów z jednostkami medycyny pracy. Lekarze wykonujący te badania mają za zadanie ocenić zdolność pracownika do pracy na określonym stanowisku, zgodnie z wymaganiami przepisów. Pracownik nie może odmówić wykonania badań, a pracodawca nie może dopuścić go do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, które potwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania obowiązków zawodowych.
- Data: 19.01.2025

Skierowanie na badania profilaktyczne nie może zawierać informacji o stanie zdrowia pracownika
Skierowanie pracownika na badania profilaktyczne w ramach medycyny pracy nie powinno zawierać informacji dotyczących jego stanu zdrowia, poza danymi osobowymi, które są wymagane przez przepisy prawa. Pracodawca ma prawo przetwarzać jedynie te dane, które są niezbędne do wykonania obowiązkowych badań medycznych, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych.
- Data: 19.01.2025
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 4 (61/272) – Kwiecień 2025
