Uprawnienia do kierowania pojazdami – czy badany może kwestionować wyniki badań
W trakcie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, zwłaszcza gdy cofnięto im takie uprawnienia, może zaistnieć sytuacja, w której badany będzie kwestionował treść orzeczenia lekarskiego i wyniki badań lekarskich.
- Data: 23.04.2024
Zarządzanie przepływem informacji w systemach elektronicznej dokumentacji medycznej
Dane przechowywane przez placówki medyczne często przewyższają wartością sprzęt, na którym są zapisane. Z tego względu kluczowe jest opracowanie skutecznych procedur pozwalających na kontrolę systemów zarządzania elektroniczną dokumentacją medyczną. Jakie elementy są niezbędne, aby ochronić placówkę przed finansowymi konsekwencjami potencjalnej utraty danych?
- Data: 23.04.2024
Czy wystąpienie o dodatkowe uzasadnienie orzeczenia bądź konsultację jednostki wymaga przeprowadzenia badania lekarskiego
Zgodnie z orzecznictwem sądowym administracyjnym wymagane w świetle rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych badanie lekarskie zastrzeżone jest w przypadku wydawania orzeczenia lekarskiego, nie zaś w razie uzyskania w sprawie dodatkowego uzasadnienia tego orzeczenia czy dodatkowych konsultacji. Czy lekarz orzecznik jest zawsze zwolniony w tych przypadkach z badań lekarskich u pracownika?
- Data: 20.03.2024
Jakie działania podjąć w przypadku produktów uszkodzonych lub przeterminowanych?
W nowo projektowanych przepisach szczegółowo określono dane wymagane przy zgłaszaniu przez podmioty lecznicze substancji do zniszczenia. Dotyczy to substancji odurzających, psychotropowych, prekursorów kategorii 1 oraz produktów leczniczych zawierających te substancje. Jak należy postępować z uszkodzonymi lub przeterminowanymi produktami z tej grupy?
- Data: 20.03.2024
Udostępnianie wyników kontroli warunków pracy dotyczących ochrony zdrowia pracowników: rola służby medycyny pracy
Z przepisów ustawy o służbie medycyny pracy wynika jednoznacznie, że umowa między pracodawcą a podstawową jednostką służby medycyny pracy powinna odnosić się do kwestii udostępniania dokumentacji wyników kontroli warunków pracy, w części odnoszącej się do ochrony zdrowia. Niestety ustawowa regulacja jest bardzo lakoniczna i nie rozstrzyga praktycznych wątpliwości na styku podstawowa jednostka służby medycyny pracy – pracodawcy.
- Data: 20.03.2024
Kluczowe aspekty profilaktycznych badań lekarskich
Kodeks pracy nie określa szczegółowo zakresu profilaktycznych badań lekarskich. Ważne wskazówki, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo pracowników, wynikają z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Dowiedz się, jak lekarze mogą dostosować badania do potrzeb pracowników i jakie są aktualne zalecenia w medycynie pracy.
- Data: 29.02.2024
Ocena narażenia zawodowego – jakie ma znaczenie do stwierdzenia lub nie choroby zawodowej
Ocena narażenia zawodowego odgrywa kluczową rolę w procesie ustalania, czy dana dolegliwość jest chorobą zawodową pracownika. Potwierdza to rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny sprawa, w której sąd podkreślił, że decyzje dotyczące stwierdzenia choroby zawodowej bazują na zgromadzonym materiale dowodowym. Szczególną wagę przywiązuje się do informacji z orzeczenia lekarskiego oraz w formularzu oceny narażenia zawodowego, zarówno obecnego, jak i byłego pracownika.
- Data: 29.02.2024
Stosowanie środków ochrony indywidualnej a orzekanie o chorobie zawodowej
Środki ochrony indywidualnej, nawet jeśli są właściwie stosowane, nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa i nie gwarantują pełnej ochrony przed zakażeniem. Ryzyko zakażenia w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych jest znacznie wyższe wśród personelu medycznego niż w przypadku innych grup zawodowych. Sprawdź, jaki wpływ na proces orzekania ma stosowanie środków ochrony indywidualnej.
- Data: 29.02.2024
Zmiana treści skierowania i jego wpływ na badania profilaktyczne
Czy wiesz, że zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą zakwestionować wynik profilaktycznych badań lekarskich, składając odwołanie? W medycynie pracy orzeczenie lekarskie zyskuje ostateczną moc po procedurze odwoławczej. Ale co się dzieje, gdy zmieniają się okoliczności pracy? Dowiedz się więcej o możliwości ponownych badań pracownika na podstawie zmodyfikowanej treści skierowania.
- Data: 29.02.2024
Badania profilaktyczne pracownika posługującego się bronią
Każdy pracownik, niezależnie od zakresu obowiązków oraz tego, czy podczas ich realizacji posługuje się komputerem, czy bronią palną, musi mieć właściwy stan zdrowia umożliwiający bezpieczne wykonywanie pracy. Oznacza to, że obowiązkiem pracodawców jest zapewnianie profilaktycznych badań lekarskich, które stanowią swoisty monitoring stanu zdrowia przyjmowanych do pracy oraz osób już zatrudnionych.
- Data: 23.01.2024
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »