
Udostępnianie dokumentacji medycznej w medycynie pracy – kluczowe informacje dla pracowników rejestracji
Pracownicy rejestracji w gabinetach medycyny pracy często spotykają się z prośbami o wydanie kopii dokumentacji medycznej. Choć wydanie takiej dokumentacji może wydawać się prostym zadaniem, to przepisy dotyczące jej udostępniania są skomplikowane, a ich interpretacje mogą rodzić wątpliwości. Jakie kluczowe aspekty powinien uwzględnić pracownik rejestracji przy przygotowywaniu kopii dokumentacji medycznej w kontekście medycyny pracy?
- Data: 19.01.2025

Zasady stosowania sztucznej inteligencji w medycynie pracy – na co uważać od 2025 roku
Sztuczna inteligencja (AI) znajduje coraz szersze zastosowanie w branży medycznej. Niemniej przed wdrożeniem jakiegokolwiek systemu AI należy mieć na uwadze nowe przepisy oraz przepisy Kodeksu Etyki Lekarskiej.
- Data: 19.01.2025

Czy orzeczenia lekarskie można podważyć w sprawach o cofnięcie prawa jazdy
Czy wiesz, że organ I instancji w sprawach dotyczących uprawnień do kierowania pojazdami nie weryfikuje zasadności orzeczeń lekarskich? Jedynym sposobem na podważenie ich treści jest przedstawienie nowego orzeczenia od uprawnionego specjalisty. Dowiedz się, jak wygląda proces i co warto wiedzieć o orzeczeniach lekarskich!
- Data: 20.12.2024

Jak sąd może kontrolować treść orzeczenia lekarskiego
Czy sąd administracyjny może wpłynąć na treść orzeczenia lekarskiego? Jakie konsekwencje niesie to dla lekarzy medycyny pracy i jakie obowiązki nakłada na nich prawo? Wyjaśniamy, czy lekarz musi zweryfikować treść orzeczenia oraz całe postępowanie orzecznicze. Dowiedz się, jak przygotować się na sytuacje, gdy decyzje lekarskie stają się przedmiotem kontroli sądu.
- Data: 20.12.2024

Ważność orzeczeń stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy
Czy wiesz, że nie każda osoba zatrudniana na nowym stanowisku musi przechodzić badania wstępne? Przepisy prawa pracy przewidują wyjątki, które mogą Cię zaskoczyć! Dowiedz się, kiedy badania są obowiązkowe, a kiedy można ich nie wykonywać – sprawdź szczegóły już teraz!
- Data: 20.12.2024

Ocena ryzyka oraz ocena komputerowego stanowiska pracy pracownika zdalnego
Wbrew pozorom nawet względnie bezpieczna praca wykonywana w domu pracownika zdalnego odznacza się specyficznymi dla siebie zagrożeniami. W ramach współdziałania z podstawową jednostką służby medycyny pracy pracodawca powinien przebrnąć przez proces oceny ryzyka zawodowego pracownika zdalnego i oceny komputerowych stanowisk pracy usytuowanych w miejscu pracy zdalnej.
- Data: 22.11.2024

Orzekanie o stanie zdrowia nauczycieli akademickich – postępowanie odwoławcze
Jednym z zadań służby medycyny pracy jest wydawanie orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia nauczycieli akademickich i innych nauczycieli dla poratowania zdrowia. Komu przysługuje odwołanie od tego orzeczenia i czy jest ono ostateczne?
- Data: 22.11.2024

Bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych w EDM
Domyślne ustawienia ochrony prywatności w systemie informatycznym czy przetwarzanie danych wyłącznie w celu, do którego zostały zebrane, to tylko niektóre z obowiązków jednostki medycyny pracy wynikających z RODO. Dowiedz się, jak skutecznie spełnić te wymogi i zadbać o bezpieczeństwo danych swoich pacjentów.
- Data: 22.10.2024

Jak prowadzić akta osobowe w przychodni medycyny pracy
Jednostki medycyny pracy zatrudniające pracowników muszą prowadzić pełną dokumentację kadrową, w tym akta osobowe, zawierające m.in. dokumenty związane z kontrolą trzeźwości. Sprawdź, jak właściwie zarządzać aktami osobowymi, aby uniknąć sankcji.
- Data: 22.10.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 4 (61/272) – Kwiecień 2025
