Zniesienie obowiązku badań myśliwych – opinia lekarza medycyny pracy
Zniesienie obowiązkowych badań lekarskich oraz psychologicznych dla myśliwych przez nowelizację ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych odsunie na czas nieokreślony obowiązek badań myśliwych, ze wszystkimi konsekwencjami dotyczącymi bezpieczeństwa. Co to właściwie oznacza?
- Data: 21.03.2023
Orzecznictwo lekarskie o zdolności do posiadania broni
Orzecznictwo lekarskie o zdolności do posiadania broni należy do trudniejszych aspektów działalności lekarza medycyny pracy. Sumienne i odpowiedzialne wykonanie badania wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo publiczne i może zapobiec poważnym konsekwencjom. Jakie są zasady wykonywania takich badań?
- Data: 21.03.2023
Badanie psychotechniczne młodego kierowcy
W ostatnim czasie dużo uwagi poświęca się problemom związanym z wypadkami powodowanymi przez młodych kierowców. To, na co z pewnością należy zwrócić uwagę, to ich wysoka skłonność do ryzyka, brawura i zbytnia pewność siebie. Jak powinno wyglądać badanie psychotechniczne młodego kierowcy?
- Data: 23.02.2023
Ołowica u pracownika strzelnicy – interesujący przypadek orzeczniczy w praktyce lekarza medycyny pracy
Zatrucia zawodowe występują obecnie bardzo rzadko, co jest związane ze znaczną poprawą higienicznych warunków pracy. Przedstawiony przypadek jest interesującym przykładem możliwości wystąpienia takiego zatrucia w wyniku nietypowego narażenia zawodowego. Dowiedz się więcej.
- Data: 23.02.2023
Ubytek słuchu a dyskwalifikacja do pracy w narażeniu na hałas
Jeden z Czytelników zapytał redakcję, czy ubytek słuchu 30–40 dB w obydwu uszach w częstotliwościach 3000–4000 Hz definitywnie dyskwalifikuje pracownika od podjęcia pracy w narażeniu na hałas? Pacjent słyszy szept z 6 m, ale audiometria wskazuje na taki ubytek. Czy zgodnie z zaleceniami WOMP ocena pracy w hałasie dotyczy hałasu na stanowisku pracy, czy pod ochronnikami słuchu?
- Data: 23.02.2023
Badanie psychologiczne osób ubiegających się o licencję detektywa
Badanie psychologiczne osób ubiegających się o licencję detektywa wpisuje się w badania na broń. Choć detektywi nie muszą mieć broni, ich grupa zawodowa podlega pod ustawę o broni. Stąd takie badanie będzie bardzo podobne do badań osób starających się o pozwolenie na broń, a psycholog badający musi mieć odpowiednie uprawnienia.
- Data: 23.01.2023
Jakie orzeczenia mogą być wydane po badaniu profilaktycznym pracownika
Badanie profilaktyczne pracownika do celów określonych w Kodeksie pracy kończy się wydaniem odpowiedniego orzeczenia przez lekarza medycyny pracy przeprowadzającego to badanie. Jakie mogą być typy takich orzeczeń i w jakich sytuacjach znajdują zastosowanie poszczególne ich rodzaje? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
- Data: 23.01.2023
Zawodowe narażenie na infekcje krwiopochodne w praktyce lekarza medycyny pracy
Zawodowe narażenie na infekcje krwiopochodne dotyczy przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia, choć, jak wynika z opisanego przypadku, nie tylko. Jakie są zasady wykonywania badań profilaktycznych u takiej grupy pracowników?
- Data: 02.01.2023
Zalecenia dla osób badanych – co wpisywać do tej rubryki
Na końcu każdej karty badania zarówno w badaniach z zakresu psychologii transportu, jak i medycyny pracy znajdują się „zalecenia dla osób badanych”. Wielu specjalistów jednak pomija tę rubrykę. Warto jednak wykorzystywać badanie nie tylko w roli wydania braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku, lecz także w celach profilaktyki. Sprawdź, jak to robić.
- Data: 02.01.2023
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »