Jakie są terminy badań psychologicznych w medycynie pracy i transporcie
W psychologii transportu terminy badań są ściśle określone i odbywają się co 5 lat od daty badania dla kierowców poniżej 60 roku życia i co 2,5 roku dla kierowców po 60 roku życia. Chociaż niektórzy psychologowie wpisują inny termin, np. krótszy, według własnego uznania, nie jest to zgodne z przepisami.
- Data: 29.07.2022
Praca zmianowa i nocna w praktyce lekarza medycyny pracy
Medycyna pracy jest jedną ze specjalizacji pozwalającą lekarzowi na uniknięcie pracy w godzinach nocnych. Orzecznictwo o zdolności do pracy zmianowej i nocnej jest jednak bardzo istotnym problemem. O czym należy pamiętać w takich przypadkach?
- Data: 29.07.2022
Badanie psychotechniczne górników – o czym musi pamiętać psycholog medycyny pracy
Stanowiska górnicze wymagają przeprowadzenia badań psychotechnicznych. Jest to – wbrew pozorom – zawód bardzo zróżnicowany. Wywiad psychologiczny i dobór metod mogą być zatem dobierane indywidualnie w zależności od stanowiska. Dla większości górników badanie będzie zbliżone do badania kierowcy. Wyjątkiem są górnicy strzałowi używający materiałów wybuchowych, którzy będą badani jak osoby starające się o pozwolenie na broń.
- Data: 29.06.2022
Widzenie przestrzenne i jego ocena w praktyce lekarza medycyny pracy
Widzenie przestrzenne jest jedną z najbardziej istotnych czynności układu wzrokowego w kontekście medycyny pracy. Sprawność tej funkcji jest wymagana przy kwalifikacji do wykonywania wielu zawodów. Poznaj szczegóły dotyczące widzenia przestrzennego oraz metody jego oceny.
- Data: 29.06.2022
Badania profilaktyczne kandydatów do nauki zawodu i młodocianych – ważne zadanie lekarza medycyny pracy
Istotnym, choć niedocenianym, zadaniem lekarza medycyny pracy jest wykonywanie badań profilaktycznych u kandydatów do nauki zawodu i osób młodocianych. Ich wyniki mogą być kluczowe w procesie wyboru zawodu i decydować o przyszłości badanego. O czym należy pamiętać w takich przypadkach?
- Data: 31.05.2022
Problemy z orzecznictwem o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby
Zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, tzw. zwolnienia lekarskie, są nierozłącznie związane z bieżącą działalnością lekarza medycyny pracy. Niezależnie od uprawnień do ich wystawiania lekarz medycyny pracy może zetknąć się z nimi podczas badań kontrolnych czy innych profilaktycznych. Głównym problemem jest ich masowość i związane z tym obciążenia finansowe dla ZUS i dla pracodawców. Dla lekarza wystawiającego oznacza to konieczność przeprowadzenia rzetelnego badania i bycia asertywnym w stosunku do oczekiwań pacjentów.
- Data: 31.05.2022
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe – czy są przeciwwskazaniem do podjęcia pracy i prowadzenia pojazdu
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe należą do częstych zaburzeń nastroju i mają różny przebieg. Są to szczególne zaburzenia, ponieważ trudne do rozpoznania oraz zawierające w sobie dwie przeciwstawne grupy objawów – manię i depresję. Wielu specjalistów może się zastanawiać, czy to zaburzenia istotnie dezorganizuje życie i czy mogą być przeciwwskazaniem do wykonywania pracy i kierowania pojazdem.
- Data: 31.05.2022
Jak przeprowadzić badanie psychotechniczne ofiary wypadku
Jeżeli na badanie zgłosi się osoba, która była ofiarą wypadku drogowego lub taką informację uzyskamy w wywiadzie, należy skupić się na możliwych psychologicznych i psychofizycznych konsekwencjach – wykluczyć zespół stresu pourazowego, stany lękowe i depresyjne oraz neurologiczne konsekwencje wypadku.
- Data: 29.04.2022
Zmiany ostrości wzroku z wiekiem – znaczenie w medycynie pracy
Z wiekiem rośnie częstość występowania wad refrakcji, istotnie spada zakres akomodacji oraz pojawiają się schorzenia oczu. Jak oceniać ostrość wzroku, uwzględniając czynniki wpływające na jej obniżenie w kontekście medycyny pracy? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące podstawowego testu czynnościowego układu wzrokowego.
- Data: 29.04.2022
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »