Jak badać temperament za pomocą kwestionariusza Jana Strelaua
W ramach badań psychotechnicznych z zakresu medycyny pracy i transportu psycholog bada cechy temperamentu. Jednym z często używanych testów jest Formalna Charakterystyka Zachowania – Kwestionariusz Temperamentu polskiego autora Jana Strelaua. Czym według tej teorii jest temperament, jakie cechy można zmierzyć i co mówią o osobie badanej?
- Data: 28.02.2022
Upośledzenie słuchu a prowadzenie pojazdów – czy obowiązujące regulacje prawne zapewniają bezpieczeństwo
Czy zmysł słuchu ma znaczenie dla bezpieczeństwa przy kierowaniu pojazdami? Czy lekarz medycyny pracy wykonujący badania kierowców powinien się nad tym zastanawiać? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
- Data: 28.02.2022
Symulacja i dysymulacja w praktyce lekarza medycyny pracy
Orzecznictwo jest jednym z ustawowych zadań każdego lekarza. W przypadku lekarza medycyny pracy stanowi jednak zdecydowanie dominującą część działalności. Jest to dziedzina wymagająca odmiennego podejścia metodycznego niż w przypadku klinicysty, choćby ze względu na ograniczoną wiarygodność wywiadu. O czym należy pamiętać podczas badania?
- Data: 27.01.2022
Czy i kiedy psycholog może odmówić badania psychotechnicznego
Czy psycholog powinien lub musi odmówić badania, jakie są przeciwwskazania do jego rozpoczęcia? Kiedy i z jakich powodów należy wyłączyć osobę z badań grupowych? Dlaczego warto informować osoby badane, jak mają się przygotować do badań?
- Data: 27.01.2022
Opieka profilaktyczna nad osobami wykonującymi pracę w warunkach przekroczeń normatywów higienicznych
Najistotniejszym elementem charakteryzującym warunki zatrudnienia w narażeniu na czynniki chemiczne i fizyczne jest wielkość ich stężenia/natężenia w środowisku pracy. Dlatego ocena narażenia w odniesieniu do wartości normatywów higienicznych ma tak duże znaczenie podczas badań profilaktycznych. O czym należy pamiętać?
- Data: 30.12.2021
Badanie psychologiczne instruktora nauki jazdy – co wziąć pod uwagę
Instruktor nauki jazdy i kandydat na instruktora wyróżniają się spośród innych grup kierowców, ponieważ ich zawód to przede wszystkim nauczyciel. W badaniu psychologicznym i z zakresu medycyny pracy należy zatem zwrócić uwagę na takie jego cechy, które nie tylko będą świadczyły o byciu dobrym kierowcą, ale również pedagogiem.
- Data: 30.12.2021
„Piję jak każdy” – jak sprawdzać skłonność do alkoholu u osób badanych
O uzależnienia pytamy w wywiadzie każdego badanego, nie tylko tych, którzy mieli odebrane prawo jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Często z ust osób słyszymy: „Piję jak każdy”. Dlaczego warto dopytać o spożywanie alkoholu każdego badanego. Sprawdź, jakie konkretnie zadać pytania.
- Data: 29.11.2021
Czy zespół cieśni nadgarstka u pracownika biurowego należy uznać za chorobę zawodową
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) jest w niektórych źródłach, głównie w popularnych pismach niemedycznych, wymieniany jako możliwy skutek intensywnej pracy przy komputerze. Stąd prawdopodobnie duża częstość zgłaszania podejrzenia tego schorzenia jako choroby zawodowej u pracowników biurowych. Nie ma jednak bezspornych naukowych dowodów takiej zależności. Jak należy postępować w takich przypadkach?
- Data: 29.11.2021
Urlop dla poratowania zdrowia dla nauczyciela – co powinien brać pod uwagę lekarz medycyny pracy
Narażenie na niekorzystne czynniki środowiska pracy może powodować u nauczycieli choroby, z powodu których – zgodnie z Kartą Nauczyciela – mogą oni starać się o urlop dla poratowania zdrowia. Sprawdź, jakie decyzje w tym przypadku podejmuje lekarz medycyny pracy.
- Data: 29.11.2021
Determinujące cechy kierowcy – jakie cechy powinien mieć idealny kierowca
Badanie psychologiczne kierowcy zawiera w sobie sprawdzenie takich funkcji, jak procesy poznawcze, inteligencja, sprawność psychomotoryczna, osobowość ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania w sytuacjach trudnych i dojrzałości społecznej. Jakie jednak konkretne cechy odpowiadają za to, że ktoś jest dobrym kierowcą? Kim jest idealny kierowca?
- Data: 29.10.2021
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »