Badania psychologiczne na broń – czy wszystkich należy badać jednakowo
Współcześnie w Polsce obserwujemy wzrost zainteresowania tematyką posiadania broni i coraz więcej osób stara się o pozwolenie. Jak dobierać metody badania pod kątem wykonywanego zawodu danej osoby, aby zapewnić jej i innym bezpieczeństwo?
- Data: 28.06.2021
Podejrzenie choroby zawodowej – czy to rzeczywiście pylica
Proces diagnostyczno-orzeczniczy w związku z podejrzeniem choroby zawodowej ujęto w szczegółowe zasady i normy prawne. Wymaga on specjalistycznych kompetencji i dlatego prowadzą go lekarze specjaliści w uprawnionych jednostkach orzeczniczych. Jednak każdy lekarz powinien umieć powziąć podejrzenie choroby zawodowej i w takiej sytuacji skierować pacjenta na ścieżkę orzeczniczą. Poznaj przypadek rozpoznania berylozy jako choroby zawodowej.
- Data: 29.05.2021
Co pomoże w diagnozie wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe odnosi się tylko do środowiska pracy. Chociaż opisuje się je już od półwiecza, współcześnie staje się obok depresji chorobą cywilizacyjną. Skąd u pracowników bierze się motywacja do pracy? Jak możesz pomóc pracownikowi, u którego dostrzegłeś symptomy wypalenia zawodowego, wyczerpania i znudzenia pracą?
- Data: 28.05.2021
Czy w nauczaniu przeddyplomowym lekarzy jest miejsce na medycynę pracy
Czy wiadomości z zakresu medycyny pracy są przydatne w ogólnym wykształceniu lekarza i ułatwiają porozumienie między lekarzami różnych specjalności? Czy studenci uczelni medycznych nabywają obecnie choć podstawową wiedzę z tej dziedziny? Sprawdź, jakie są odpowiedzi na te pytania.
- Data: 27.04.2021
Technostres – stres pracowników wywołany nowymi technologiami
Warunki pracy w otaczającej nas rzeczywistości dynamicznie się zmieniają. Będzie to związane z rozwojem nowych technologii, które nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie zdrowotne pracowników. Jednym z problemów, jaki może się pojawić u pracownika, jest tak zwany technostres, czyli symptomy fizyczne i psychologiczne spowodowane używaniem nowych technologii w miejscu pracy. Sprawdź, jak można mu przeciwdziałać.
- Data: 27.04.2021
Narażenie zawodowe na substancje neurotoksyczne w kontekście badań profilaktycznych
Kwalifikacja do pracy w narażeniu na czynniki o działaniu neurotoksycznym sprawia często istotne trudności. Jakie czynniki trzeba brać pod uwagę, sprawując opiekę profilaktyczną nad taką grupą pracowników?
- Data: 27.03.2021
Jak powinna kształtować się współpraca między lekarzem a psychologiem podczas badań kierowców
Badania kierowców są obszarem, na którym działalność lekarzy i psychologów teoretycznie nie łączy się ze sobą (orzeczenia są odrębne), jednak w praktyce bardzo mocno się przeplata. Jest to szczególnie istotne w większych ośrodkach, gdzie wykonywane są badania kompleksowe i orzekają przedstawiciele obu profesji. Na czym polegają badania psychologiczne, kto jest do nich zobowiązany, w jakich okolicznościach są polem współpracy, a w jakich współpraca ta nie jest konieczna?
- Data: 24.02.2021
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »