Komputerowe badania psychologiczne – jak z nich korzystać w praktyce psychologa medycyny pracy
Skrócenie czasu badania, mniejszy nakład pracy psychologa, możliwość zmiany języka badania, aktualizacje i normy, łatwiejsze prowadzenie dokumentacji, badanie kilku osób jednocześnie – to niektóre zalety prowadzenia badań psychologicznych medycyny pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać.
- Data: 24.02.2021
Wieloczynnikowa wrażliwość na czynniki chemiczne w praktyce lekarza medycyny pracy
Lekarze medycyny pracy spotykają się z sytuacjami, w których wobec trudności i wątpliwości diagnostycznych zgłaszane przez pacjenta nietypowe objawy są przypisywane etiologicznie narażeniu zawodowemu. Takie osoby bywają kierowane na ścieżkę diagnostyczno-orzeczniczą z podejrzeniem choroby zawodowej. Co powinien zrobić lekarz, który w swojej praktyce spotyka chorego z podejrzeniem wieloczynnikowej wrażliwości na czynniki chemiczne? Co to za choroba?
- Data: 24.02.2021
O czym trzeba pamiętać, gdy rozpoznałeś zmiany śródmiąższowe w płucach podczas badań profilaktycznych
Stwierdzenie zmian śródmiąższowych w płucach podczas badania profilaktycznego powinno zaalarmować lekarza medycyny pracy i skłonić go do podjęcia odpowiedniego działania, zwłaszcza gdy zatrudnienie pacjenta związane jest z narażeniem mogącym być potencjalnym czynnikiem etiologicznym ich wystąpienia. Jak postępować w takich przypadkach?
- Data: 25.01.2021
Czy testy psychologiczne mogą być narzędziem dla lekarza medycyny pracy
Spora grupa narzędzi psychologicznych może pomóc lekarzom medycyny pracy w ocenie stanu psychicznego pacjenta i mogą one być wykorzystywane całkowicie w zgodzie ze sztuką. Przyjrzyj się z bliska warsztatowi ich tworzenia, używania i interpretacji. Poznaj szczegóły.
- Data: 21.12.2020
Jak postępować, gdy w badaniu profilaktycznym wykryto zmiany śródmiąższowe w płucach
Stwierdzenie zmian śródmiąższowych w płucach podczas badania profilaktycznego powinno zaalarmować lekarza medycyny pracy i skłonić go do podjęcia odpowiedniego działania, zwłaszcza gdy zatrudnienie pacjenta związane jest z narażeniem mogącym być potencjalnym czynnikiem etiologicznym ich wystąpienia. Co robić w takich przypadkach?
- Data: 21.12.2020
Zespół pocovidowy – czy będzie nowym problemem w medycynie pracy
Zespół pocovidowy może stanowić wyzwanie dla medycyny pracy, gdyż będzie trzeba nauczyć się postępowania klinicznego w takich przypadkach, a także ostrożnego podejścia w kontekście podjęcia decyzji o możliwości kontynuacji pracy przez osobę z objawami chorobowymi na wskazanym przez pracodawcę stanowisku. Poznaj wyzwania, przed którymi mogą stanąć lekarze medycyny pracy.
- Data: 21.12.2020
Gorączka metaliczna – jak jej nie pomylić z grypą
Gorączka metaliczna, zwana także gorączką odlewników, spawaczy czy grypą galwanizerów, jest rozpoznawana w Polsce stosunkowo rzadko. Trudności z jej właściwym rozpoznaniem biorą się stąd, że objawy gorączki metalicznej bardzo przypominają grypę lub infekcje paragrypowe. Co może pomóc lekarzom w diagnozie?
- Data: 20.11.2020
Nowe wyzwania przy ocenie układu wzrokowego osób pracujących przy monitorach ekranowych
Napięcie, zmęczenie, bolesność oczu, wysuszenie ich powierzchni, a także bóle szyi, ramion i kręgosłupa spowodowane nieergonomiczną pozycją pracy to problemy, na które w ostatnio zwraca się wiele uwagi. Sprawdź, dlaczego w odniesieniu do nich tak istotne jest przeprowadzenie oceny układu wzrokowego osoby pracującej przy monitorze i jakie nowe wyzwania się w tym wiążą?
- Data: 20.11.2020
Wypalenie zawodowe – kiedy jest wskazana konsultacja psychologa
Skala stresu związanego z epidemią wirusa SARS-CoV-2 może się przyczynić do występowania wypalenia zawodowego w licznych grupach zawodowych, szczególnie związanych z oświatą lub ochroną zdrowia. Jakie testy mogą być pomocne w diagnozie wypalenia zawodowego?
- Data: 20.11.2020