Zaburzenia percepcji barw – znaczenie w medycynie pracy
Widzenie barw jest specyficzną funkcją układu wzrokowego człowieka. Ich właściwa percepcja jest wymagana przy kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów. Poznaj szczegóły dotyczące widzenia barw oraz metody oceny tej funkcji.
- Data: 29.11.2022
Badania profilaktyczne osób „nienarażonych” na czynniki szkodliwe dla zdrowia – możliwości prawne a praktyka
Jakie kwalifikacje musi mieć lekarz, aby wykonywać badania profilaktyczne pracowników? Czy istnieje grupa pracowników „nienarażonych”, nad którymi opiekę mogą sprawować lekarze medycyny ogólnej lub rodzinnej? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
- Data: 28.10.2022
Czy lęk to istotne przeciwwskazanie do kierowania pojazdem
Jednym z istotnych przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy bądź wykonywania zawodu przez osobę, która ma służbowy samochód, jest lęk. Osoba, która boi się jeździć samochodem, nie powinna wykonywać zawodu z tym związanego, dopóki stany lękowe będą się utrzymywały.
- Data: 28.10.2022
Badanie psychologiczne operatora maszyn – na co zwrócić uwagę
Dużą, a zarazem bardzo różnorodną grupą osób badanych są operatorzy maszyn – koparek, suwnic, dźwigów itp. Zostają kierowani na badania z zakresu medycyny pracy i często bada się u nich te same funkcje co u kierowców, natomiast nie otrzymują orzeczenia, a jedynie wynik konsultacji dla lekarza.
- Data: 30.09.2022
Jakie mogą być konsekwencje rozpoznania choroby zawodowej przebytej bez trwałych następstw klinicznych
Ustawodawstwo przyjęte w większości krajów, w tym również w Polsce, przewiduje przyznawanie świadczeń finansowych osobom dotkniętym skutkami zdrowotnymi chorób zawodowych. Pacjent ubiegający się o rozpoznanie takiej choroby jest zwykle ukierunkowany na uzyskanie odszkodowania, a najchętniej świadczenia rentowego. Czy jednak w każdym przypadku stwierdzenie takiej choroby powoduje przyznanie świadczeń finansowych? Poznaj odpowiedź na to pytanie.
- Data: 30.09.2022
Orzeczenie o istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami – co powinien wiedzieć psycholog transportu
Wielu kierowców i pracowników zastanawia się, co się dzieje po otrzymaniu orzeczenia o istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami. O ile dotyczy to przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu, np. egzaminatora, o tyle można poszukać sobie innej pracy. Co jednak, gdy kierowca zawodowy utraci prawo jazdy i nie może go odzyskać? Jakie postępowanie powinien wdrożyć psycholog transportu?
- Data: 31.08.2022
Badanie inteligencji w medycynie pracy – czy należy badać osoby z wyższym wykształceniem
Badanie inteligencji u osób w medycynie pracy wzbudza polemiki wśród psychologów i lekarzy. Powodowane jest to tym, że jest to badanie najbardziej czasochłonne i zdawać by się mogło mało potrzebne w większości przypadków – np. pracowników z wyższym wykształceniem.
- Data: 29.07.2022
Jakie są terminy badań psychologicznych w medycynie pracy i transporcie
W psychologii transportu terminy badań są ściśle określone i odbywają się co 5 lat od daty badania dla kierowców poniżej 60 roku życia i co 2,5 roku dla kierowców po 60 roku życia. Chociaż niektórzy psychologowie wpisują inny termin, np. krótszy, według własnego uznania, nie jest to zgodne z przepisami.
- Data: 29.07.2022
Praca zmianowa i nocna w praktyce lekarza medycyny pracy
Medycyna pracy jest jedną ze specjalizacji pozwalającą lekarzowi na uniknięcie pracy w godzinach nocnych. Orzecznictwo o zdolności do pracy zmianowej i nocnej jest jednak bardzo istotnym problemem. O czym należy pamiętać w takich przypadkach?
- Data: 29.07.2022
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »