Uzależnienie pracowników od alkoholu – problem w praktyce lekarza medycyny pracy
Alkohol jest w naszym kraju zdecydowanie najczęściej używanym środkiem psychoaktywnym i stanowi największy problem w codziennej praktyce orzeczniczej. Według niektórych autorów ponad 10% populacji Polski ma problem alkoholowy, a ok. 800 tys. osób jest uzależnionych. Podejrzenie istnienia takiego zaburzenia u badanego pracownika stanowi często istotny problem dla lekarza medycyny pracy. Na co powinien on zwracać uwagę w takich przypadkach?
- Data: 23.06.2023
Jak dobrze jesteśmy w stanie ocenić zdrowie psychiczne pracownika
Współcześnie coraz częściej zwraca się uwagę na ważność zdrowia psychicznego. Podczas badań z zakresu medycyny pracy sprawdza się, czy dana osoba może wykonywać zadania na danym stanowisku. Czy jednak zawsze uda się wychwycić w badaniu takie kwestie jak work-life balance, nadmierny perfekcjonizm czy ukryta depresja?
- Data: 23.06.2023
Pracownik skierowany na badanie profilaktyczne przed terminem – potencjalny problem dla lekarza medycyny pracy
W przypadku zgłoszenia przez pracownika potrzeby poddania się badaniu profilaktycznemu we wcześniejszym terminie (przed terminem określonym w orzeczeniu jako data następnego badania) pracodawca jest zobowiązany wysłać go na dodatkowe badanie profilaktyczne okresowe. Czy takie badanie może się odbyć na żądanie pracodawcy wbrew woli pracownika, na przykład w sytuacji zaobserwowania zmian w stanie zdrowia mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo pracy?
- Data: 23.05.2023
Opieka profilaktyczna dotycząca pracy kobiet w praktyce lekarza medycyny pracy
Ze względu na uwarunkowania fizyczne i rolę macierzyńską kobiety powinny podlegać szczególnej ochronie w związku z wykonywaną pracą. Znajduje to podstawy w obowiązujących przepisach prawnych. Co powinien na ten temat wiedzieć lekarz medycyny pracy?
- Data: 23.05.2023
Orzekanie o zdolności do pracy osoby chorej na padaczkę – ciekawy przypadek orzeczniczy
Padaczka jest dość często występującą chorobą, mogącą stanowić przeciwwskazanie do wykonywania niektórych prac. Poznaj zasady orzekania o zdolności do pracy u osób z tym schorzeniem na przykładzie skomplikowanego przypadku orzeczniczego.
- Data: 21.04.2023
Badanie psychotechniczne egzaminatora nauki jazdy
Egzaminator nauki jazdy jest to wyjątkowy zawód, ponieważ oprócz posiadania wysokich umiejętności i sprawności kierowania pojazdem powinien cechować się szczególnymi cechami osobowości – mieć nieposzlakowaną opinię, być osobą uczciwą i potrafić sprawiedliwie oceniać.
- Data: 21.04.2023
Co lub kto może zakłócić badanie psychotechniczne
Wiele osób zastanawia się, czy w pewnych nietypowych sytua-cjach, np. zakłócenia badania, należy je przerwać czy kontynuować. Czasami zdarza się, że badanie może być zakłócone przez inne osoby, problemy techniczne lub z winy samego psychologa. Sprawdź, jak postąpić w takiej sytuacji.
- Data: 21.04.2023
Zniesienie obowiązku badań myśliwych – opinia lekarza medycyny pracy
Zniesienie obowiązkowych badań lekarskich oraz psychologicznych dla myśliwych przez nowelizację ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych odsunie na czas nieokreślony obowiązek badań myśliwych, ze wszystkimi konsekwencjami dotyczącymi bezpieczeństwa. Co to właściwie oznacza?
- Data: 21.03.2023
Orzecznictwo lekarskie o zdolności do posiadania broni
Orzecznictwo lekarskie o zdolności do posiadania broni należy do trudniejszych aspektów działalności lekarza medycyny pracy. Sumienne i odpowiedzialne wykonanie badania wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo publiczne i może zapobiec poważnym konsekwencjom. Jakie są zasady wykonywania takich badań?
- Data: 21.03.2023
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »