Wpływ wybranych narkotyków na funkcjonowanie pracowników
Duża część psychologów skupia się podczas wywiadu na pytaniach dotyczących alkoholu – ilość i częstość picia. Pytanie o narkotyki jest szybko ucinane odpowiedzią: „nie używam”. Tymczasem narkotyki stają się coraz bardziej popularne także wśród osób dorosłych. Głównym problemem staje się tu fakt, że większość z nich utrzymuje się w organizmie dłużej niż alkohol.
- Data: 21.12.2023
Badania psychologiczne. Czy istnieją limity liczby osób badanych?
Niektórzy psychologowie lub rejestratorki medyczne mogą zastanawiać się, jak wiele osób jest w stanie zbadać psycholog w ciągu jednego dnia, ile osób można przyjąć w ciągu godziny i do jakiej liczby dopuszczalne są badania grupowe.
- Data: 27.11.2023
Zaburzenia psychiczne – potencjalne zagrożenie w procesie pracy
Zaburzenia psychiczne różnego typu występują z dużą częstością w populacji ogólnej. Ocena możliwego wpływu na bezpieczeństwo pracy w przypadku ich stwierdzenia u pracownika lub kandydata należy do lekarza przeprowadzającego badanie profilaktyczne. O czym należy pamiętać w takich przypadkach?
- Data: 27.11.2023
Badanie psychologiczne osób zatrudnionych przy obrocie, wytwarzaniu broni, materiałów wybuchowych lub technologii wojskowych
Psycholog badający osoby, które pracują w sklepach lub fabrykach, gdzie sprzedaje się lub wytwarza materiały niebezpieczne bądź wojskowe, musi mieć uprawnienia do badań osób posługujących się bronią. Zakres badania będzie zależał od specyfiki wykonywanej pracy, ponieważ jest to bardzo zróżnicowana grupa.
- Data: 20.10.2023
Czy uzasadniona byłaby okresowa ocena stanu zdrowia kierowców niezawodowych?
W Polsce nie ma prawnego obowiązku wykonywania powtórnych badań lekarskich lub psychologicznych kierowców niezawodowych. Czy w trosce o zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego uzasadniona byłaby okresowa ocena stanu zdrowia kierowców – zwłaszcza w starszym wieku?
- Data: 20.10.2023
Badanie psychologiczne pracownika lotniska
Praca na lotnisku jest trudna, pracownicy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo pasażerów, którzy pochodzą z różnych krajów, mogą być pod wpływem alkoholu lub bardzo zestresowani. Stąd pracownik lotniska jest traktowany jak kwalifikowany pracownik ochrony i badający go psycholog musi mieć uprawnienia do badania osób posługujących się bronią.
- Data: 25.09.2023
Przypadek kliniczny ostrej krzemicy pochodzenia zawodowego wymagającej przeszczepu płuca
Pylice płuc są zwykle chorobami przewlekłymi rozwijającymi się podstępnie. Poznaj ciekawy przypadek pylicy krzemowej o przebiegu ostrym, rozpoznanej u młodego pracownika po krótkiej ekspozycji, która stała się przyczyną zakwalifikowania do przeszczepu płuca.
- Data: 25.09.2023
Działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne a badania profilaktyczne
Forma zatrudniania pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych (kontraktów) stała się ostatnio bardzo popularna, zwłaszcza w ochronie zdrowia. Pozwala na elastyczniejszą organizację pracy w sytuacji niedoborów kadrowych ze względu na możliwość omijania norm prawa pracy. Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą, wykonujące pracę na rzecz innego podmiotu na podstawie umowy cywilnoprawnej, podlegają obowiązkowi wykonywania badań profilaktycznych?
- Data: 22.08.2023
Badanie psychologiczne kuratora: jak je przeprowadzić
Kuratorzy, tak samo jak sędziowie i prokuratorzy, są zobligowani do otrzymania zaświadczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu przed rozpoczęciem pracy. Przypominamy najważniejsze zasady wystawiania tych zaświadczeń.
- Data: 22.08.2023
Badanie psychotechniczne osoby z zatrzymanym prawem jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu
Współcześnie walka z problemem pijanych kierowców na drogach powinna być priorytetem. Kluczowe w tym zakresie są kontrole trzeźwości i skuteczne karanie sprawców, ale przede wszystkim profilaktyka – zapobieganie, informowanie i edukacja w tym zakresie oraz rzetelne badania kierowców.
- Data: 25.07.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »