O czym trzeba pamiętać, gdy rozpoznałeś zmiany śródmiąższowe w płucach podczas badań profilaktycznych
Stwierdzenie zmian śródmiąższowych w płucach podczas badania profilaktycznego powinno zaalarmować lekarza medycyny pracy i skłonić go do podjęcia odpowiedniego działania, zwłaszcza gdy zatrudnienie pacjenta związane jest z narażeniem mogącym być potencjalnym czynnikiem etiologicznym ich wystąpienia. Jak postępować w takich przypadkach?
- Data: 25.01.2021
Co ma znaczenie przy wystawianiu orzeczenia lekarskiego osobom ubiegającym się o świadectwo maszynisty
Jednym z warunków niezbędnych do uzyskania świadectwa maszynisty jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego potwierdzającego spełnienie wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych. Na jakich zasadach wydawane jest tego typu orzeczenie?
- Data: 21.01.2021
Co się zmieniło w zasadach wystawiania recept
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie recept, które reguluje sposób realizacji elektronicznej recepty transgranicznej wystawionej w innym państwie członkowskim. Przy okazji prac nad rozporządzeniem odświeżono również dotychczasowe zasady wystawiania i realizacji recept krajowych. Poznaj szczegóły nowych przepisów.
- Data: 21.01.2021
Czy lekarz medycyny pracy może zaproponować aktualizację oceny ryzyka o wirus SARS-CoV-2
Pracodawca zwrócił się do lekarza medycyny pracy sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami z pytaniem, czy wystarczy, że w ocenie ryzyka wpisano czynniki biologiczne, kontakt z osobami trzecimi, zagrzybienie pomieszczeń i urządzeń klimatyzacyjnych, przeziębienia i alergie. Czy należy dopisać COVID-19?
- Data: 21.01.2021
Jaką rolę ma lekarz medycyny pracy w zakresie konsultacji dotyczących organizacji pracy zdalnej
Pracodawca może konsultować z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami kwestie związane z bezpieczeństwem i organizacją pracy w warunkach zdalnych w celu przeciwdziałania COVID-19. O czym powinieneś wiedzieć?
- Data: 21.01.2021
Jakie są najważniejsze zadania lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę nad pracownikami
Lekarz profilaktyk wydający wbrew wynikom badań medycznych orzeczenie z fałszywym rozwiązaniem postąpiłby niezgodnie z etyką lekarską, a także naruszyłby podstawowy kanon, na jakim opiera się stosunek umowny między nim a pracodawcą – wzajemne zaufanie. Sprawdź, jakie są zasady wykonywania służby medycyny pracy.
- Data: 21.01.2021