Badania psychologiczne. Czy istnieją limity liczby osób badanych?
Niektórzy psychologowie lub rejestratorki medyczne mogą zastanawiać się, jak wiele osób jest w stanie zbadać psycholog w ciągu jednego dnia, ile osób można przyjąć w ciągu godziny i do jakiej liczby dopuszczalne są badania grupowe.
- Data: 27.11.2023
Badanie medycyny pracy a zmiana rodzaju umowy o pracę lub wprowadzenie bardziej przewidywalnych i bezpiecznych warunków pracy
W 2023 roku wprowadzono zmiany w Kodeksie pracy, umożliwiając pracownikom raz do roku wnioskowanie o zmianę umowy lub lepsze warunki pracy. Takie zmiany mogą wymagać przeprowadzenia badań profilaktycznych przez jednostki medycyny pracy.
- Data: 20.10.2023
Badanie psychologiczne osób zatrudnionych przy obrocie, wytwarzaniu broni, materiałów wybuchowych lub technologii wojskowych
Psycholog badający osoby, które pracują w sklepach lub fabrykach, gdzie sprzedaje się lub wytwarza materiały niebezpieczne bądź wojskowe, musi mieć uprawnienia do badań osób posługujących się bronią. Zakres badania będzie zależał od specyfiki wykonywanej pracy, ponieważ jest to bardzo zróżnicowana grupa.
- Data: 20.10.2023
Czy inspekcja sanitarna może samodzielnie oceniać dokumentację lekarską prowadzącą do rozpoznania odmiennego schorzenia
Organy inspekcji sanitarnej nie gromadzą dokumentacji medycznej, a zatem nie mają również wpływu na to, jaką dokumentację przyjmuje biegły lekarz orzecznik. Na takim stanowisku stoi też administracyjne orzecznictwo sądowe. Sprawdź, czy inspektor sanitarny może ingerować w treść orzeczenia, czy sugerować lekarzowi rozpoznanie odmiennego schorzenia?
- Data: 20.10.2023
Bezpieczeństwo danych cyfrowych w przychodniach medycyny pracy
Przechowywanie danych na serwerach, zorganizowanie procesu rejestracji w określony sposób oraz podział informacji na kategorie stanowią kluczowe rozwiązania mające na celu zabezpieczenie systemów komputerowych w placówkach medycznych. Jednak istnieje wiele innych czynników, o które należy zadbać, aby mieć pewność, że dane pacjentów pozostaną bezpieczne.
- Data: 20.10.2023
Bezpieczne usuwanie dokumentów z danymi osobowymi – ważne wskazówki
Przetwarzanie danych osobowych nierozerwalnie wiąże się z koniecznością niszczenia nośników, na których te dane są zapisane. W tym kontekście należy przestrzegać odpowiednich przepisów oraz działać w sposób przemyślany, szczególnie pod kątem aspektów technicznych. Jak zatem postępować, aby zachować bezpieczeństwo?
- Data: 20.10.2023
Badanie psychologiczne pracownika lotniska
Praca na lotnisku jest trudna, pracownicy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo pasażerów, którzy pochodzą z różnych krajów, mogą być pod wpływem alkoholu lub bardzo zestresowani. Stąd pracownik lotniska jest traktowany jak kwalifikowany pracownik ochrony i badający go psycholog musi mieć uprawnienia do badania osób posługujących się bronią.
- Data: 25.09.2023
Działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne a badania profilaktyczne
Forma zatrudniania pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych (kontraktów) stała się ostatnio bardzo popularna, zwłaszcza w ochronie zdrowia. Pozwala na elastyczniejszą organizację pracy w sytuacji niedoborów kadrowych ze względu na możliwość omijania norm prawa pracy. Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą, wykonujące pracę na rzecz innego podmiotu na podstawie umowy cywilnoprawnej, podlegają obowiązkowi wykonywania badań profilaktycznych?
- Data: 22.08.2023
Badanie psychologiczne kuratora: jak je przeprowadzić
Kuratorzy, tak samo jak sędziowie i prokuratorzy, są zobligowani do otrzymania zaświadczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu przed rozpoczęciem pracy. Przypominamy najważniejsze zasady wystawiania tych zaświadczeń.
- Data: 22.08.2023
Czym może skutkować brak odczynów i badań diagnostycznych niewykonanych przez Instytut Medycyny Pracy
W jednej ze spraw prowadzonych przez NSA sąd stwierdził, że Instytut Medycyny Pracy nie wykonał jednego z odczynów oraz podstawowych badań diagnostycznych. Oznaczało to, że instytut nie skorzystał z wszelkich dostępnych metod badawczych, a inspektor sanitarny poprosił o wyjaśnienie, dlaczego nie przeprowadzono takich badań w celu stwierdzenia lub wykluczenia choroby zawodowej. Jak postąpić w takich sytuacjach?
- Data: 22.08.2023
Badanie psychotechniczne osoby z zatrzymanym prawem jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu
Współcześnie walka z problemem pijanych kierowców na drogach powinna być priorytetem. Kluczowe w tym zakresie są kontrole trzeźwości i skuteczne karanie sprawców, ale przede wszystkim profilaktyka – zapobieganie, informowanie i edukacja w tym zakresie oraz rzetelne badania kierowców.
- Data: 25.07.2023
Agresywny pacjent – w jaki sposób lekarz może zapanować nad sytuacją
Przychodzi pacjent do gabinetu, od razu ma wrogie nastawienie... i już wiadomo, że może być tylko gorzej. Nieprzyjemne komentarze, wrzask, krzyk, a nawet obelgi czy wyzwiska. Groźby, szantażowanie, pomawianie. To wcale nie jest rzadkość w medycynie pracy. Jak sobie z tym radzić?
- Data: 25.07.2023
Jak rozwijać kompetencje komunikacyjne, aby radzić sobie z trudnym pacjentem
Każdego roku do lekarskich sądów dyscyplinarnych trafia coraz więcej spraw. Nie wszystkie z tych spraw dotyczą powikłań związanych z chorobą lub śmiercią pacjenta. Coraz częściej dotyczą też nieetycznych zachowań lekarzy, które niekiedy prowadzą do czasowej utraty prawa wykonywania zawodu lekarza. Jak rozwiązywać konflikty z trudnym pacjentem?
- Data: 25.07.2023
Jakie kluczowe aspekty uwzględnić, weryfikując kompetencje pracowników rejestracji medycznej
Wśród wielu umiejętności wymaganych od pracowników rejestracji, także w służbie medycyny pracy, znajdują się kompetencje miękkie, społeczne i osobiste. Na co zwracać uwagę w procesie rekrutacji pracowników na te stanowiska, aby właściwie zweryfikować te aspekty?
- Data: 25.07.2023
Okresowe badania profilaktyczne – obowiązki lekarzy medycyny pracy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego
Uwaga lekarze medycyny pracy i pracodawcy: powracają obowiązki związane z zawieszonymi do tej pory okresowymi badaniami lekarskimi medycyny pracy. Wynika to z odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego z dniem 1 lipca 2023 r. Sprawdź, jak się przygotować do wznowienia tego obowiązku.
- Data: 23.06.2023
Orzecznictwo lekarskie w zakresie chorób zawodowych a badanie przyczyny choroby zawodowej udokumentowanej w przeszłości
W procesie orzekania o chorobie zawodowej czasami konieczne jest odwołanie się do stanowisk byłych konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny pracy. Dowiedz się, jakie to ma znaczenie dla orzekania i poznaj inne przepisy dotyczące tego zagadnienia.
- Data: 23.06.2023
Uzależnienie pracowników od alkoholu – problem w praktyce lekarza medycyny pracy
Alkohol jest w naszym kraju zdecydowanie najczęściej używanym środkiem psychoaktywnym i stanowi największy problem w codziennej praktyce orzeczniczej. Według niektórych autorów ponad 10% populacji Polski ma problem alkoholowy, a ok. 800 tys. osób jest uzależnionych. Podejrzenie istnienia takiego zaburzenia u badanego pracownika stanowi często istotny problem dla lekarza medycyny pracy. Na co powinien on zwracać uwagę w takich przypadkach?
- Data: 23.06.2023
Pracownik skierowany na badanie profilaktyczne przed terminem – potencjalny problem dla lekarza medycyny pracy
W przypadku zgłoszenia przez pracownika potrzeby poddania się badaniu profilaktycznemu we wcześniejszym terminie (przed terminem określonym w orzeczeniu jako data następnego badania) pracodawca jest zobowiązany wysłać go na dodatkowe badanie profilaktyczne okresowe. Czy takie badanie może się odbyć na żądanie pracodawcy wbrew woli pracownika, na przykład w sytuacji zaobserwowania zmian w stanie zdrowia mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo pracy?
- Data: 23.05.2023
Opieka profilaktyczna dotycząca pracy kobiet w praktyce lekarza medycyny pracy
Ze względu na uwarunkowania fizyczne i rolę macierzyńską kobiety powinny podlegać szczególnej ochronie w związku z wykonywaną pracą. Znajduje to podstawy w obowiązujących przepisach prawnych. Co powinien na ten temat wiedzieć lekarz medycyny pracy?
- Data: 23.05.2023
Bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia – rola lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami
Bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia w przypadku osób zatrudnionych to już tylko krok od wypadku, który ostatecznie może być kwalifikowany w kategoriach wypadku przy pracy. Rolą pracodawców jest ograniczanie wszelkich zagrożeń występujących w środowisku pracy i eliminowanie zagrożeń bezpośrednich. Nie można pominąć w tym zakresie mniej lub bardziej bezpośredniej roli lekarzy sprawujących profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, funkcjonujących w ramach służby medycyny pracy.
- Data: 23.05.2023
Orzekanie o zdolności do pracy osoby chorej na padaczkę – ciekawy przypadek orzeczniczy
Padaczka jest dość często występującą chorobą, mogącą stanowić przeciwwskazanie do wykonywania niektórych prac. Poznaj zasady orzekania o zdolności do pracy u osób z tym schorzeniem na przykładzie skomplikowanego przypadku orzeczniczego.
- Data: 21.04.2023
Badanie psychotechniczne egzaminatora nauki jazdy
Egzaminator nauki jazdy jest to wyjątkowy zawód, ponieważ oprócz posiadania wysokich umiejętności i sprawności kierowania pojazdem powinien cechować się szczególnymi cechami osobowości – mieć nieposzlakowaną opinię, być osobą uczciwą i potrafić sprawiedliwie oceniać.
- Data: 21.04.2023
Co lub kto może zakłócić badanie psychotechniczne
Wiele osób zastanawia się, czy w pewnych nietypowych sytua-cjach, np. zakłócenia badania, należy je przerwać czy kontynuować. Czasami zdarza się, że badanie może być zakłócone przez inne osoby, problemy techniczne lub z winy samego psychologa. Sprawdź, jak postąpić w takiej sytuacji.
- Data: 21.04.2023
Jaki zakres tematyczny powinny obejmować szkolenia RODO dla placówek medycznych
Organizowanie szkoleń z RODO jest istotne, ponieważ wprowadzenie przepisów dotyczących ochrony danych spowodowało, że pracownicy są obecnie zobligowani do spełnienia wielu obowiązków. Wymaga się od nich znajomości zasad przetwarzania danych, praw osób, których dane dotyczą, oraz procedur bezpieczeństwa. W jaki sposób organizować szkolenia z RODO?
- Data: 21.04.2023
Co jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo dokumentacji medycznej
Bezpieczeństwo dokumentacji medycznej jest niezwykle istotne ze względu na jej zawartość. Obejmuje ona bowiem poufne informacje o pacjentach, wymagające ochrony przed nieautoryzowanym dostępem osób nieupoważnionych i jej ujawnieniem. Oto sposoby, które można zastosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa dokumentacji medycznej.
- Data: 21.04.2023
Dlaczego warto udostępniać dokumentację medyczną w postaci cyfrowej
Podstawowe zasady udostępniania dokumentacji medycznej uregulowano w przepisach na dwa sposoby, w zależności od tego, czy dotyczą one elektronicznej dokumentacji medycznej, czy pozostałej dokumentacji, która jest prowadzona w postaci elektronicznej lub – w wyjątkowych przypadkach – w formie papierowej. Sprawdź.
- Data: 21.04.2023
Zniesienie obowiązku badań myśliwych – opinia lekarza medycyny pracy
Zniesienie obowiązkowych badań lekarskich oraz psychologicznych dla myśliwych przez nowelizację ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych odsunie na czas nieokreślony obowiązek badań myśliwych, ze wszystkimi konsekwencjami dotyczącymi bezpieczeństwa. Co to właściwie oznacza?
- Data: 21.03.2023
Orzecznictwo lekarskie o zdolności do posiadania broni
Orzecznictwo lekarskie o zdolności do posiadania broni należy do trudniejszych aspektów działalności lekarza medycyny pracy. Sumienne i odpowiedzialne wykonanie badania wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo publiczne i może zapobiec poważnym konsekwencjom. Jakie są zasady wykonywania takich badań?
- Data: 21.03.2023
Nowe procedury weryfikacji trzeźwości pracowników – rola lekarza medycyny pracy w ich opracowaniu
Nowelizacja Kodeksu pracy daje pracodawcom możliwość wprowadzenia zakładowych zasad kontroli trzeźwości. Ponieważ ma to bezpośredni wpływ na sferę bezpieczeństwa pracowników, lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami powinien uczestniczyć w opracowaniu takich zasad – w zakresie swoich kompetencji. Jaka powinna być rola lekarza medycyny pracy w tym zadaniu?
- Data: 21.03.2023
Badania lekarskie kierowców – jest nowe rozporządzenie
Nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców obowiązuje od 6 grudnia 2022 r. W przeciwieństwie do dotychczas obowiązujących przepisów badania lekarskie będzie można przeprowadzić w każdym, a nie jedynie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby badanej, ośrodku medycyny pracy.
- Data: 23.02.2023
Badanie psychotechniczne młodego kierowcy
W ostatnim czasie dużo uwagi poświęca się problemom związanym z wypadkami powodowanymi przez młodych kierowców. To, na co z pewnością należy zwrócić uwagę, to ich wysoka skłonność do ryzyka, brawura i zbytnia pewność siebie. Jak powinno wyglądać badanie psychotechniczne młodego kierowcy?
- Data: 23.02.2023
Jak promować długą aktywność zawodową – nowy poradnik
Działalność prewencyjna i promocyjna to obowiązki lekarzy medycyny pracy. Do wykorzystania jest wiele materiałów edukacyjnych – zwłaszcza opracowywanych przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi. Nową publikacją jest materiał edukacyjny „Zachowania prozdrowotne związane ze stylem życia w kontekście ekspozycji zawodowej” pt. „Jak pozostać aktywnym zawodowo mimo upływu czasu i pogarszania się zdrowia? Dlaczego warto pracować jak najdłużej?”. Co się w nim znalazło?
- Data: 23.02.2023
Zawodowe narażenie na infekcje krwiopochodne w praktyce lekarza medycyny pracy
Zawodowe narażenie na infekcje krwiopochodne dotyczy przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia, choć, jak wynika z opisanego przypadku, nie tylko. Jakie są zasady wykonywania badań profilaktycznych u takiej grupy pracowników?
- Data: 02.01.2023