Nowe obowiązki lekarzy i psychologów wykonujących badania kierowców zawodowych
Od 5 grudnia 2021 r. obowiązuje zasadnicza część obszernej nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Jej głównym celem jest przeniesienie do polskiego systemu prawa przepisów unijnych. Nowelizacja wpłynęła m.in. na obowiązki lekarzy i psychologów wykonujących badania kierowców. Sprawdź, co się zmieniło.
- Data: 30.12.2021
Opieka profilaktyczna nad osobami wykonującymi pracę w warunkach przekroczeń normatywów higienicznych
Najistotniejszym elementem charakteryzującym warunki zatrudnienia w narażeniu na czynniki chemiczne i fizyczne jest wielkość ich stężenia/natężenia w środowisku pracy. Dlatego ocena narażenia w odniesieniu do wartości normatywów higienicznych ma tak duże znaczenie podczas badań profilaktycznych. O czym należy pamiętać?
- Data: 30.12.2021
Badanie psychologiczne instruktora nauki jazdy – co wziąć pod uwagę
Instruktor nauki jazdy i kandydat na instruktora wyróżniają się spośród innych grup kierowców, ponieważ ich zawód to przede wszystkim nauczyciel. W badaniu psychologicznym i z zakresu medycyny pracy należy zatem zwrócić uwagę na takie jego cechy, które nie tylko będą świadczyły o byciu dobrym kierowcą, ale również pedagogiem.
- Data: 30.12.2021
Czy należy zmodyfikować wzory orzeczeń lekarskich w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami
Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub uprawnienia do kierowania tramwajem podlega badaniu lekarskiemu. Jego celem jest stwierdzenie, czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami. Orzeczenie zawiera podstawę prawną badania, jaką jest ustawa o kierujących pojazdami. Czy uwzględniając zmiany, które nastąpiły w treści tej ustawy, należy zmodyfikować treść orzeczenia lekarskiego i przywołać w nim aktualną podstawę prawną przez wskazanie jednolitego tekstu ustawy o kierujących pojazdami?
- Data: 30.12.2021