Sztuczna inteligencja (AI) znajduje coraz szersze zastosowanie w branży medycznej. Niemniej przed wdrożeniem jakiegokolwiek systemu AI należy mieć na uwadze nowe przepisy oraz przepisy Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Medycyna stylu życia to dziedzina stosunkowo nowa, ale o dynamicznie rosnącym znaczeniu naukowym i praktycznym. Czy ma ona związek z medycyną pracy i czy powinno dojść do integracji obu środowisk w zakresie działań służących poprawie stanu zdrowia społeczeństwa? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Jako lekarz medycyny pracy odgrywasz kluczową rolę w ochronie zdrowia pracowników. Czy wiesz, jakie są Twoje obowiązki we współpracy z pracodawcami, zwłaszcza w kontekście narażenia na hałas? Dowiedz się, jak skutecznie wspierać pracodawców w realizacji wymogów prawnych, aby zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy.
Podstawowa jednostka służby medycyny pracy odgrywa kluczową rolę w relacjach z pracodawcami, szczególnie w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem zobowiązań wynikających z umowy. W razie ich naruszenia ma obowiązek zgłoszenia sprawy do odpowiedniej inspekcji. Dowiedz się więcej, jak to działa!
Dokumentacja prowadzona przez psychologa różni się w zależności o tego, czy osoba badana jest skierowana przez lekarza medycyny pracy, czy to kierowca zawodowy. W tych przypadkach należy prowadzić różne rejestry oraz wydaje się różne dokumenty, a także karty badania. Oto szczegóły.
Jeżeli wynik badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykaże potrzebę korekcji wzroku podczas pracy, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okulary albo szkła kontaktowe – tak stanowią nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Aktualna wiedza na temat problemów zdrowotnych i dobre praktyki w opiece profilaktycznej nad pracownikami starszymi oraz opis możliwości ich wsparcia w miejscu pracy znalazły się w nowej broszurze wydanej przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 5 stycznia 2023 r. zmienia rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Zmiany wchodzą w życie 25 stycznia 2023 r.
Medycyna pracy jest dziedziną medyczną: praktyczną i naukowo-badawczą, której podstawowym zadaniem jest opieka nad zdrowiem człowieka w środowisku pracy. Jej głównymi przedmiotami zainteresowania są: wpływ pracy na zdrowie, profilaktyka negatywnych skutków zdrowotnych środowiska pracy, promocja zdrowia oraz diagnostyka i leczenie chorób zawodowych. Polecamy książkę dla lekarzy i psychologów zajmujących się zagadnieniami związanymi z medycyną pracy!
Część instytucji, o których mowa w rozporządzeniu w sprawie badań medycyny pracy, już nie istnieje, a tym samym przepisy rozporządzenia są już w tym zakresie nieaktualne. W związku z tym do konsultacji trafił projekt nowelizacji przepisów związanych z medycyną pracy.
W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje dotyczące koncepcji oddania części kompetencji lekarzy medycyny pracy przedstawicielom innych specjalności. Czy jest to merytorycznie uzasadnione i powinno stanowić powód do niepokoju?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka