Po wejściu nowych przepisów pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom albo okulary, albo szkła kontaktowe korygujące wzrok. Takie zmiany wprowadza rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. 2023 poz. 2367), które wchodzi w życie 17 listopada 2023 r.
Pracodawca zapewni okulary lub szkła kontaktowe – zmiany od listopada 2023 roku
Jeżeli wynik badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykaże potrzebę korekcji wzroku podczas pracy, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okulary albo szkła kontaktowe – tak stanowią nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Do refundacji niezbędne zalecenie lekarskie w zakresie korekcji narządu wzroku
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Efektem takiej profilaktycznej opieki zdrowotnej może być zalecenie lekarskie w zakresie korekcji narządu wzroku. Dotychczasowe przepisy bezpośrednio wskazywały na obowiązek zakupienia okularów korekcyjnych. Rozporządzenie zmieniające dodaje dodatkową opcję w zakresie korekcji wzroku w postaci szkieł kontaktowych.
W wyniku pracowniczych okresowych badań profilaktycznych przeprowadzonych w grudniu 2023 roku pracownik otrzymał orzeczenie lekarskie dopuszczające pracownika do pracy z zaleceniem pracy w okularach korekcyjnych.
Pracownik zażądał od pracodawcy zapewnienia szkieł kontaktowych, argumentując, że okulary są dla niego nieergonomiczne.
Ponieważ obowiązkiem pracodawcy i osób kierujących pracownikami jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, pracodawca będzie zobowiązany zapewnić okulary. Ewentualna zmiana sposobu korekcji wzroku może być przeprowadzona po uprzedniej konsultacji z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną, który wydał orzeczenie. Optymalne będzie uzyskanie przez pracodawcę stanowiska lekarza w formie pisemnej – co może być istotnym argumentem w razie kontroli PIP w zakresie właściwej realizacji zaleceń lekarskich w zakresie korekcji wzroku.
Nowy obowiązek pracodawcy. Zapewnienie monitora lub podstawki pod laptop
Zaktualizowane normy uwzględniają korzystanie z przenośnych urządzeń. Zgodnie z nimi pracownik, który korzysta z laptopa przez większość czasu pracy, powinien mieć zapewniony przez pracodawcę dostęp do monitora stacjonarnego lub podstawki umożliwiającej wygodne ustawienie ekranu na wysokości oczu, wraz z dodatkową klawiaturą i myszą.
Uproszono też przepisy dotyczące konstrukcji stołu i powierzchni roboczej. Według nowelizacji stanowisko pracy musi być tak zaprojektowane, aby pracownik miał odpowiednią przestrzeń umożliwiającą dostęp do wszystkich obsługiwanych elementów w zasięgu ręki.
Okres przejściowy na dostosowanie stanowisk pracy do nowych wymogów bhp
Nowe przepisy rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej z 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe dają pracodawcom 6-miesięczny okres przejściowy na dostosowanie stanowisk pracy do nowych wymogów, zamiast pierwotnie planowanych 3 miesięcy.
- rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. 2023 poz. 2367),
- rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148 poz. 973).