Wydane przez Instytut Medycyny Pracy zalecenie pozwoliło na odstąpienie w dobie pandemii od kwitowania przez pacjentów własnoręcznym podpisem w rejestrze orzeczeń odbioru orzeczenia. Czy odwołując się do tego zalecenia i celu, jaki mu przyświecał – zmniejszanie ryzyka transmisji wirusa – możliwe jest odstąpienie od odebrania podpisu pacjenta pod opisem badania?
Wykonywanie funkcji inspektora transportu drogowego wymaga spełnienia określonych warunków dotyczących stanu zdrowia. Na co powinien zwrócić uwagę psycholog podczas wydawania orzeczenia dla inspektora transportu drogowego?
Czy wiadomości z zakresu medycyny pracy są przydatne w ogólnym wykształceniu lekarza i ułatwiają porozumienie między lekarzami różnych specjalności? Czy studenci uczelni medycznych nabywają obecnie choć podstawową wiedzę z tej dziedziny? Sprawdź, jakie są odpowiedzi na te pytania.
Współpraca pracodawcy ze służbą medycyny pracy ma istotne znaczenie w zapewnianiu pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Efektem tej współpracy ma być także efektywne doradztwo lekarzy w zakresie bezpieczeństwa pracowników. Sprawdź, jaką funkcję w tym przypadku pełnią lekarze medycyny pracy. Jak ich zaangażowanie może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w zakładzie pracy?
Czy za złamanie ustawowego zawieszenia badań okresowych pracodawcy wystawiającemu skierowanie i lekarzowi wykonującemu badanie w okresie epidemii grożą konsekwencje prawne? Czy mogą być ukarani przez sanepid czy inspekcję pracy? Czy pracodawca może skierować pracownika na badania okresowe? Jeżeli tak, to pod jakimi warunkami? Czy lekarz może wykonać badania okresowe?
Skrócenie czasu badania, mniejszy nakład pracy psychologa, możliwość zmiany języka badania, aktualizacje i normy, łatwiejsze prowadzenie dokumentacji, badanie kilku osób jednocześnie – to niektóre zalety prowadzenia badań psychologicznych medycyny pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać.
Lekarze medycyny pracy spotykają się z sytuacjami, w których wobec trudności i wątpliwości diagnostycznych zgłaszane przez pacjenta nietypowe objawy są przypisywane etiologicznie narażeniu zawodowemu. Takie osoby bywają kierowane na ścieżkę diagnostyczno-orzeczniczą z podejrzeniem choroby zawodowej. Co powinien zrobić lekarz, który w swojej praktyce spotyka chorego z podejrzeniem wieloczynnikowej wrażliwości na czynniki chemiczne? Co to za choroba?
Artykuł 15zzzzh ustawy z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw dotyczący badań lotniczo-lekarskich otrzymuje nowe brzmienie.
Sprawność psychofizyczna pracownika jest pożądana na każdym stanowisku pracy, co nie powinno nikogo dziwić. Jednak warto wiedzieć, że psychotesty nie są wymagane do podjęcia każdej pracy zarobkowej. Kiedy należy na nie kierować?
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje rozporządzenie ministra obrony narodowej z 2 grudnia 2020 r. w sprawie przeprowadzania sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2331).
Spora grupa narzędzi psychologicznych może pomóc lekarzom medycyny pracy w ocenie stanu psychicznego pacjenta i mogą one być wykorzystywane całkowicie w zgodzie ze sztuką. Przyjrzyj się z bliska warsztatowi ich tworzenia, używania i interpretacji. Poznaj szczegóły.
Zespół pocovidowy może stanowić wyzwanie dla medycyny pracy, gdyż będzie trzeba nauczyć się postępowania klinicznego w takich przypadkach, a także ostrożnego podejścia w kontekście podjęcia decyzji o możliwości kontynuacji pracy przez osobę z objawami chorobowymi na wskazanym przez pracodawcę stanowisku. Poznaj wyzwania, przed którymi mogą stanąć lekarze medycyny pracy.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 12 listopada 2020 zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy rozszerza kompetencje lekarzy medycyny pracy, którzy będą mogli zdecydować, czy kierować badanego na konsultacje specjalistyczne czy sami są w stanie odpowiednio go zbadać.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka