
Programy zdrowotne i programy polityki zdrowotnej – co zmienia nowelizacja Kodeksu pracy
Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy to nie tylko wprowadzenie do podstawowego źródła prawa pracy zasad kontroli trzeźwości pracowników i pracy zdalnej. Ustawa dodaje regulacje dotyczące profilaktycznych badań lekarskich odnoszące się do programów zdrowotnych lub programów polityki zdrowotnej. Sprawdź.
- Data: 21.03.2023

Pracownicze badania psychologiczne kierowców – wybrane zagadnienia z praktyki
Pracownicze badania profilaktyczne mogą mieć różny zakres. W pewnych sytuacjach mogą być rozszerzone, jeżeli wymaga tego stanowisko pracy. Przykładem badań dodatkowych mogą być badania psychologiczne osób, które zawodowo kierują pojazdami w celach służbowych. Jak realizować takie badania?
- Data: 21.03.2023

Stan zdrowia kierującego samochodem w celach służbowych
Posiadanie właściwych kwalifikacji niezbędnych do wykonywania pracy, w tym prawa jazdy, które umożliwia prowadzenie samochodu osobowego, nie daje podstaw dopuszczenia pracownika do pracy z wykorzystaniem pojazdu. Sprawdź, co jest niezbędne i jaka jest w tym rola medycyny pracy.
- Data: 23.02.2023

Lekarze nie mogą reklamować produktów medycznych – ważne zmiany od 1 stycznia 2023 r.
Lekarz, farmaceuta lub inna osoba, która na potrzeby promocyjne stwarza pozory wykonywania zawodu medycznego, od 1 stycznia 2023 r. nie może reklamować wyrobów medycznych. To przepis, o którym powinni wiedzieć również lekarze medycyny pracy.
- Data: 23.01.2023

Udział lekarza medycyny pracy w ocenie ryzyka zawodowego pracy zdalnej – wybrane zagadnienia
Rok 2023 wiąże się z istotnymi zmianami w zakresie organizacji pracy na odległość. W miejsce telepracy w Kodeksie pracy pojawia się praca zdalna, która uwzględniając nowe regulacje, będzie stanowiła wyzwanie zarówno dla pracodawcy, jak i współpracujących jednostek służby medycyny pracy. Sprawdź, co będzie nowym obowiązkiem.
- Data: 23.01.2023

Digitalizacja dokumentacji medycznej – podstawowe zasady
Digitalizacja to zmiana dokumentacji medycznej prowadzonej dotychczas i przechowywanej w formie papierowej na postać elektroniczną. Podmioty lecznicze powinny wiedzieć, jak przeprowadzić ten proces, kiedy jest dozwolony i jakie przyniesie korzyści.
- Data: 23.01.2023

Dokumentacja medyczna i e-zdrowie – podsumowanie 2022 roku
Rok 2022 w ochronie zdrowia upłynął w dużej mierze pod znakiem COVID-19 i walki z pandemią. System opieki zdrowotnej stanął w związku z tym przed ogromnymi wyzwaniami, co na szczęście nie zahamowało rozwoju cyfryzacji. Oto podsumowanie najważniejszych zmian w dokumentacji medycznej i systemie e-zdrowia w mijającym roku.
- Data: 23.01.2023

Elektroniczna wymiana danych – jakie wymogi musi spełnić system informatyczny
Elektroniczne przekazywanie danych o stanie zdrowia, zdarzeniach medycznych, oświadczeń, recept oraz zleceń na wyroby medyczne musi przebiegać zgodnie z wymaganiami określonymi przez Centrum e-Zdrowia. Jak dostosować do tego system informatyczny w placówce medycznej?
- Data: 23.01.2023

Jak zadbać o bezpieczeństwo przekazywania danych o pacjentach do innych placówek medycznych
Każdy podmiot leczniczy, udzielając pacjentom świadczeń zdrowotnych, czasem korzysta z usług innych podmiotów, przekazując im dane osobowe pacjentów znajdujące się w dokumentacji medycznej. Jak to robić, aby nie naruszyć zasad ochrony danych osobowych?
- Data: 23.01.2023

Obieg i tworzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej
Dokumenty medyczne, które obecnie najczęściej wymieniają między sobą podmioty lecznicze, to skierowania i wyniki zleconych badań lub konsultacji. Sprawdź, co jest ważne, aby obieg dokumentacji medycznej odbywał się sprawnie.
- Data: 23.01.2023
- « pierwsza
- «
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 4 (61/272) – Kwiecień 2025
