Udostępnianie danych z dokumentacji medycznej innym podmiotom – o czym musisz pamiętać
Przekazywanie informacji o pacjentach do innych placówek wymaga przestrzegania obowiązujących przepisów, zwłaszcza związanych z ochroną danych osobowych, takich jak RODO. Istnieje kilka istotnych kwestii, o których należy pamiętać w takim przypadku. Oto one.
- Data: 21.04.2023
Nowe procedury weryfikacji trzeźwości pracowników – rola lekarza medycyny pracy w ich opracowaniu
Nowelizacja Kodeksu pracy daje pracodawcom możliwość wprowadzenia zakładowych zasad kontroli trzeźwości. Ponieważ ma to bezpośredni wpływ na sferę bezpieczeństwa pracowników, lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami powinien uczestniczyć w opracowaniu takich zasad – w zakresie swoich kompetencji. Jaka powinna być rola lekarza medycyny pracy w tym zadaniu?
- Data: 21.03.2023
Programy zdrowotne i programy polityki zdrowotnej – co zmienia nowelizacja Kodeksu pracy
Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy to nie tylko wprowadzenie do podstawowego źródła prawa pracy zasad kontroli trzeźwości pracowników i pracy zdalnej. Ustawa dodaje regulacje dotyczące profilaktycznych badań lekarskich odnoszące się do programów zdrowotnych lub programów polityki zdrowotnej. Sprawdź.
- Data: 21.03.2023
Pracownicze badania psychologiczne kierowców – wybrane zagadnienia z praktyki
Pracownicze badania profilaktyczne mogą mieć różny zakres. W pewnych sytuacjach mogą być rozszerzone, jeżeli wymaga tego stanowisko pracy. Przykładem badań dodatkowych mogą być badania psychologiczne osób, które zawodowo kierują pojazdami w celach służbowych. Jak realizować takie badania?
- Data: 21.03.2023
Stan zdrowia kierującego samochodem w celach służbowych
Posiadanie właściwych kwalifikacji niezbędnych do wykonywania pracy, w tym prawa jazdy, które umożliwia prowadzenie samochodu osobowego, nie daje podstaw dopuszczenia pracownika do pracy z wykorzystaniem pojazdu. Sprawdź, co jest niezbędne i jaka jest w tym rola medycyny pracy.
- Data: 23.02.2023
Lekarze nie mogą reklamować produktów medycznych – ważne zmiany od 1 stycznia 2023 r.
Lekarz, farmaceuta lub inna osoba, która na potrzeby promocyjne stwarza pozory wykonywania zawodu medycznego, od 1 stycznia 2023 r. nie może reklamować wyrobów medycznych. To przepis, o którym powinni wiedzieć również lekarze medycyny pracy.
- Data: 23.01.2023
Udział lekarza medycyny pracy w ocenie ryzyka zawodowego pracy zdalnej – wybrane zagadnienia
Rok 2023 wiąże się z istotnymi zmianami w zakresie organizacji pracy na odległość. W miejsce telepracy w Kodeksie pracy pojawia się praca zdalna, która uwzględniając nowe regulacje, będzie stanowiła wyzwanie zarówno dla pracodawcy, jak i współpracujących jednostek służby medycyny pracy. Sprawdź, co będzie nowym obowiązkiem.
- Data: 23.01.2023
Digitalizacja dokumentacji medycznej – podstawowe zasady
Digitalizacja to zmiana dokumentacji medycznej prowadzonej dotychczas i przechowywanej w formie papierowej na postać elektroniczną. Podmioty lecznicze powinny wiedzieć, jak przeprowadzić ten proces, kiedy jest dozwolony i jakie przyniesie korzyści.
- Data: 23.01.2023
Dokumentacja medyczna i e-zdrowie – podsumowanie 2022 roku
Rok 2022 w ochronie zdrowia upłynął w dużej mierze pod znakiem COVID-19 i walki z pandemią. System opieki zdrowotnej stanął w związku z tym przed ogromnymi wyzwaniami, co na szczęście nie zahamowało rozwoju cyfryzacji. Oto podsumowanie najważniejszych zmian w dokumentacji medycznej i systemie e-zdrowia w mijającym roku.
- Data: 23.01.2023
Elektroniczna wymiana danych – jakie wymogi musi spełnić system informatyczny
Elektroniczne przekazywanie danych o stanie zdrowia, zdarzeniach medycznych, oświadczeń, recept oraz zleceń na wyroby medyczne musi przebiegać zgodnie z wymaganiami określonymi przez Centrum e-Zdrowia. Jak dostosować do tego system informatyczny w placówce medycznej?
- Data: 23.01.2023
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »