Jak rozwijać kompetencje komunikacyjne, aby radzić sobie z trudnym pacjentem
Każdego roku do lekarskich sądów dyscyplinarnych trafia coraz więcej spraw. Nie wszystkie z tych spraw dotyczą powikłań związanych z chorobą lub śmiercią pacjenta. Coraz częściej dotyczą też nieetycznych zachowań lekarzy, które niekiedy prowadzą do czasowej utraty prawa wykonywania zawodu lekarza. Jak rozwiązywać konflikty z trudnym pacjentem?
- Data: 25.07.2023
Jakie kluczowe aspekty uwzględnić, weryfikując kompetencje pracowników rejestracji medycznej
Wśród wielu umiejętności wymaganych od pracowników rejestracji, także w służbie medycyny pracy, znajdują się kompetencje miękkie, społeczne i osobiste. Na co zwracać uwagę w procesie rekrutacji pracowników na te stanowiska, aby właściwie zweryfikować te aspekty?
- Data: 25.07.2023
Marketing usług medycznych – jakie działania możesz podejmować
Atrakcyjność usługi medycznej i jej cena to niewątpliwe elementy, od których zależy liczba osób nią zainteresowanych. Co zrobić, aby pacjent wybrał nas, a nie usługi konkurencyjnej placówki? Czy tradycyjne działania marketingowe sprawdzą się również w działalności przychodni medycyny pracy?
- Data: 25.07.2023
Profilaktyczne badania lekarskie pracowników zdalnych
Wprowadzona do Kodeksu pracy praca zdalna może być wykonywana zarówno na podstawie wstępnych ustaleń na etapie zatrudniania, jak i po nawiązaniu umowy o pracę. Względem pracowników zdalnych, mimo iż wykonują w przeważającej większości przypadków pracę w bezpiecznych warunkach w miejscu zamieszkania, służba medycyny pracy również realizuje obowiązki z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia – zwłaszcza w zakresie pracowniczych badań lekarskich.
- Data: 25.07.2023
Roszczeniowy pacjent – jaka ochrona prawna Ci przysługuje
Sięgnięcie po instrumenty prawa karnego może czasami być jedyną właściwą formą zażegnania niebezpieczeństwa oraz zakończenia naruszeń dóbr prawnych personelu medycznego w przypadku agresji i roszczeniowej postawy pacjentów. Sprawdź, jaka ochrona prawna Ci przysługuje.
- Data: 25.07.2023
Rozpoznanie pylicy płuc wymaga wykazania obecności na zdjęciu RTG ściśle określonego typu zmian
Podstawą rozpoznania pylicy płuc są zmiany stwierdzane na pełnowymiarowym zdjęciu RTG klatki piersiowej, ocenione zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowego Biura Pracy. Sprawdź, jakie wyniki badań klatki piersiowej należy uwzględnić w całościowej ocenie do orzeczenia o stwierdzeniu choroby zawodowej.
- Data: 25.07.2023
Tworzysz procedury obsługi pacjenta – skorzystaj z tych porad
Komunikacja z osobą badaną i kwestie związane z jej obsługą są dość mocno obwarowane przepisami. Sprawdź, na jakie kwestie prawne należy zwracać uwagę, aby nie narazić się na przykre konsekwencje, i co zawrzeć w procedurach obsługi pacjenta.
- Data: 25.07.2023
Wydawanie kopii dokumentacji medycznej – ważne wskazówki dla przychodni medycyny pracy
Choć udostępnianie kopii dokumentacji medycznej wydaje się proste do realizacji, w świetle wielu przepisów i ich interpretacji może budzić wątpliwości. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas wydawania kopii dokumentacji medycznej.
- Data: 25.07.2023
Okresowe badania profilaktyczne – obowiązki lekarzy medycyny pracy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego
Uwaga lekarze medycyny pracy i pracodawcy: powracają obowiązki związane z zawieszonymi do tej pory okresowymi badaniami lekarskimi medycyny pracy. Wynika to z odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego z dniem 1 lipca 2023 r. Sprawdź, jak się przygotować do wznowienia tego obowiązku.
- Data: 23.06.2023
Orzecznictwo lekarskie w zakresie chorób zawodowych a badanie przyczyny choroby zawodowej udokumentowanej w przeszłości
W procesie orzekania o chorobie zawodowej czasami konieczne jest odwołanie się do stanowisk byłych konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny pracy. Dowiedz się, jakie to ma znaczenie dla orzekania i poznaj inne przepisy dotyczące tego zagadnienia.
- Data: 23.06.2023
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »