Nadzór nad systemem elektronicznej dokumentacji medycznej – co zawrzeć w procedurach
Dane przetwarzane przez placówkę medyczną są niezwykle cenne i wartościowe, często bardziej niż sam sprzęt, na którym się znajdują. Dlatego kluczowe jest przygotowanie odpowiednich procedur nadzoru nad systemami elektronicznej dokumentacji medycznej, aby zapobiec ewentualnym kosztom związanym z utratą danych.
- Data: 20.10.2023
Okulary korekcyjne dla pracowników wykonujących pracę w trybie zdalnym – rola lekarza medycyny pracy
Miejsce pracy jest podstawowym składnikiem każdej umowy o pracę – również takiej, która jest zawierana z pracownikami podstawowych jednostek służby medycyny pracy. Zasadą jest wykonywanie pracy w zakładzie pracy, co nie wyklucza możliwości wykonywania pracy zdalnie. W większości przypadków praca zdalna wiąże się z eksploatacją narządu wzroku, ponieważ jest pracą przed monitorem ekranowym. Może się z tym wiązać prawo do korekcji wzroku, chociaż ostateczna decyzja w tym zakresie należy do lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
- Data: 20.10.2023
W jaki sposób niszczyć dokumentację zgodnie z prawem
Dokumentacja medyczna, niezależnie od jej formy – papierowej czy elektronicznej, wymaga szczególnej ochrony. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, finansowych oraz dyscyplinarnych. Jak zatem odpowiednio chronić dokumentację medyczną?
- Data: 20.10.2023
Orzeczenia stwierdzające przeciwwskazania do dysponowania bronią – zmiany w procedurze odwoławczej
Uproszczono procedurę odwołań od orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, które są wydawane w toku postępowania o wydanie pozwolenia na broń. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o broni i amunicji odwołanie można wnosić do dowolnego, wybranego upoważnionego lekarza albo do upoważnionego psychologa, za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie.
- Data: 25.09.2023
Rola lekarza medycyny pracy przy ustalaniu grup pracowników objętych zakładową kontrolą trzeźwości
Lekarz medycyny pracy pełni względem podmiotu, z którym podstawowa jednostka służby medycyny pracy ma podpisaną umowę, szeroko rozumianą funkcję doradczą. Nie inaczej jest w przypadku wprowadzenia zakładowych zasad weryfikacji gotowości do pracy – w zakresie trzeźwości oraz stosowania substancji działających podobnie do alkoholu. W takich przypadkach kluczową sprawą jest właściwe i obiektywne określenie grupy lub grup pracowników, które będą podlegały zakładowym kontrolom.
- Data: 25.09.2023
Czym może skutkować brak odczynów i badań diagnostycznych niewykonanych przez Instytut Medycyny Pracy
W jednej ze spraw prowadzonych przez NSA sąd stwierdził, że Instytut Medycyny Pracy nie wykonał jednego z odczynów oraz podstawowych badań diagnostycznych. Oznaczało to, że instytut nie skorzystał z wszelkich dostępnych metod badawczych, a inspektor sanitarny poprosił o wyjaśnienie, dlaczego nie przeprowadzono takich badań w celu stwierdzenia lub wykluczenia choroby zawodowej. Jak postąpić w takich sytuacjach?
- Data: 22.08.2023
Zakładowa pierwsza pomoc – uzgodnienia i nadzór lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami
Zakładowy system udzielania pierwszej pomocy powinien być zorganizowany w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Przepisy nie odpowiadają na mogące się pojawić wątpliwości praktyczne w zakresie relacji lekarz służby medycyny pracy – pracodawca, z którym podstawowa jednostka służby medycyny pracy ma podpisaną umowę. Sprawdź, jak zorganizować zakładową pierwszą pomoc.
- Data: 22.08.2023
Rejestracja w przychodni za pomocą aplikacji mObywatel już możliwa
Aplikację mObywatel oficjalnie uznano za trzeci dokument tożsamości, obok dowodu osobistego i paszportu. Oznacza to, że będzie ważnym środkiem identyfikacji we wszystkich sytuacjach, gdzie wymagany jest dowód tożsamości. Ta zmiana umożliwi również pacjentom korzystanie z aplikacji podczas rejestracji w przychodniach i szpitalach.
- Data: 22.08.2023
29 sierpnia 2023 r.: Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej – ostatnie dni zapisu na bezpłatny webinar live!
Czy jako menedżer zdrowia chciałbyś być dobrze przygotowany na zmiany związane z ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta? Jeśli tak, mamy dla Ciebie idealną okazję – bezpłatny webinar live, który odbędzie się już 29 sierpnia 2023 r. o godzinie 12:00.
- Data: 17.08.2023
Agresywny pacjent – w jaki sposób lekarz może zapanować nad sytuacją
Przychodzi pacjent do gabinetu, od razu ma wrogie nastawienie... i już wiadomo, że może być tylko gorzej. Nieprzyjemne komentarze, wrzask, krzyk, a nawet obelgi czy wyzwiska. Groźby, szantażowanie, pomawianie. To wcale nie jest rzadkość w medycynie pracy. Jak sobie z tym radzić?
- Data: 25.07.2023
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »