Przekazujesz informacje o pacjentach do innych placówek medycznych – jak chronić dane
Podmiot leczniczy udziela pacjentom świadczeń medycyny pracy. W ramach tych świadczeń może zlecać innym podmiotom leczniczym badania i konsultacje, których nie jest w stanie zrealizować samodzielnie, ujawniając tym samym dane osobowe pacjentów. Co jest zatem podstawą do przekazywania sobie tych danych osobowych?
- Data: 29.07.2022
Udostępniasz skany dokumentacji medycznej – o czym musisz pamiętać
Oprócz tradycyjnych metod udostępniania dokumentacji medycznej, takich jak wgląd do oryginałów w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych czy sporządzenie wyciągów, odpisów, kopii lub wydruków, pacjent może poprosić o sporządzenie skanu dokumentacji i udostępnienie jej formy cyfrowej. Jak udostępniać taką dokumentację?
- Data: 29.07.2022
W jaki sposób przetwarzać dane osobowe w EDM
Domyślne ustawienie ochrony prywatności w systemie informatycznym do prowadzenia dokumentacji medycznej czy przetwarzanie danych wyłącznie w celu, dla którego je zebrano, to tylko przykładowe obowiązki placówki medycznej wynikające z rozporządzenia RODO. Sprawdź, jak wywiązać się z tych zadań.
- Data: 29.07.2022
Czy lekarz medycyny pracy może wykonać badanie profilaktyczne pracownika bez umowy podpisanej z pracodawcą
Pracodawca nie powinien honorować orzeczeń lekarskich wydanych przez innego lekarza niż ten, z którym ma podpisaną umowę na profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Dowiedz się, dlaczego tak jest.
- Data: 29.06.2022
Czy lekarz medycyny pracy powinien popularyzować problematykę bhp i ergonomii
Lekarz medycyny pracy powinien współpracować z pracodawcą w zakresie inicjowania i rozwijania form popularyzacji problematyki bhp oraz zasad ergonomii. Jeżeli zatem pracodawca i podległe mu struktury bhp podejmują takie działania, służba medycyny pracy powinna w nich uczestniczyć. Jaka będzie jej rola?
- Data: 29.06.2022
Czy zniesienie stanu epidemii ma wpływ na pracownicze profilaktyczne badania lekarskie
Zastąpienie stanu epidemii stanem zagrożenia epidemicznego w zakresie obowiązków związanych z pracowniczymi badaniami profilaktycznymi nie wiąże się z aktualizacją obowiązku kierowania pracowników na badania okresowe z jednoczesnym obowiązkiem ich przeprowadzenia przez jednostki medycyny pracy. Dowiedz się więcej na ten temat.
- Data: 29.06.2022
Kierowcom autobusów trzeba będzie zapewnić lepsze warunki sanitarno-socjalne
Poprawa sanitarno-socjalnych warunków pracy kierowców autobusów miejskich to jedno z założeń nowych przepisów dotyczących bhp w komunikacji miejskiej i autobusowej komunikacji międzymiastowej. Sprawdź, co się zmieniło i w jakim terminie należy wprowadzić nowe rozwiązania.
- Data: 29.06.2022
Jak długo jest ważne skierowanie na badania profilaktyczne
Jak długo jest ważne skierowanie wystawione przez jednostkę kierującą na badania profilaktyczne (wstępne, okresowe, kontrolne) do lekarza medycyny pracy? Czy skierowanie wystawione w 2021 roku na badania wstępne jest aktualne w 2022 roku?
- Data: 31.05.2022
Czy lekarz medycyny pracy może przeprowadzić badania bez konsultacji neurologa i okulisty
Obecnie lekarze medycyny pracy są przygotowani do samodzielnej oceny podstawowych parametrów objętych badaniami lekarzy specjalistów. Istnieje natomiast możliwość skierowania przez lekarza medycyny pracy na specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, przede wszystkim: otolaryngologicznych, neurologicznych, okulistycznych, dermatologicznych, alergologicznych lub psychologicznych. Oto szczegóły.
- Data: 29.04.2022
Czy lekarz medycyny pracy ma prawo wykonywać badania wyjazdowe lub w innym miejscu niż adres zarejestrowanej działalności
Medycyna pracy to nie tylko badania wstępne, okresowe i kontrolne w siedzibie medycyny pracy, lecz również badania wyjazdowe i wizytacja stanowisk pracy przez lekarza medycyny pracy, co pozwala na lepszą ochronę pracowników. Sprawdź, jak powinny przebiegać.
- Data: 29.04.2022
- « pierwsza
- «
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- »
- ostatnia »