Czy lekarz medycyny pracy powinien zalecić aktualizację oceny ryzyka zawodowego pod kątem koronawirusa
Czy lekarz medycyny pracy powinien zalecić pracodawcy, u którego sprawuje profilaktyczną opiekę nad pracownikami, aktualizację oceny ryzyka w zakresie dotyczącym koronawirusa? Większość pracodawców już aktualizowała ocenę ryzyka zawodowego przed wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, ale wtedy jeszcze nie było koronawirusa.
- Data: 27.01.2022
Czy trzeba udostępniać oryginały dokumentacji medycyny pracy
Lekarz medycyny pracy chce się dowiedzieć, w jaki sposób ograniczenia w wydawaniu oryginału dokumentacji medycznej odnoszą się do działalności jednostek medycyny pracy, biorąc pod uwagę § 10 ust. 2 i 3 rozporządzenia ministra zdrowia z 29 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej służby medycyny pracy, sposobu jej prowadzenia i przechowywania oraz wzorów stosowanych dokumentów?
- Data: 27.01.2022
Dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej w przychodniach medycyny pracy – co warto o niej wiedzieć
Podczas wprowadzania nowych rozwiązań informatycznych w każdej przychodni medycyny pracy mogą wystąpić różne trudności zaburzające tryb pracy całego podmiotu leczniczego. Dlatego działania związane z wdrożeniem elektronicznej postaci dokumentacji medycznej należy podjąć odpowiednio wcześniej. Dowiedz się, jak bezproblemowo przystąpić do tego procesu.
- Data: 27.01.2022
Jakie formy zabezpieczenia e-dokumentacji medycznej wybrać
Nowoczesne rozwiązania technologiczne i odpowiednie procedury, które umożliwią wieloletnie przechowywanie dokumentacji medycznej, to dziś konieczność w placówkach medycznych. Jakie wymagania powinny spełnić systemy informatyczne do tworzenia dokumentacji medycznej?
- Data: 27.01.2022
Kiedy dopuszczalne jest prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci papierowej
Wiele placówek medycznych wciąż ma trudności z prowadzeniem dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Kiedy zatem placówki medyczne mogą ją prowadzić w formie papierowej? Poznaj wyjątki od prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej.
- Data: 27.01.2022
Nowe obowiązki lekarzy i psychologów wykonujących badania kierowców zawodowych
Od 5 grudnia 2021 r. obowiązuje zasadnicza część obszernej nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Jej głównym celem jest przeniesienie do polskiego systemu prawa przepisów unijnych. Nowelizacja wpłynęła m.in. na obowiązki lekarzy i psychologów wykonujących badania kierowców. Sprawdź, co się zmieniło.
- Data: 30.12.2021
Czy należy zmodyfikować wzory orzeczeń lekarskich w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami
Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub uprawnienia do kierowania tramwajem podlega badaniu lekarskiemu. Jego celem jest stwierdzenie, czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami. Orzeczenie zawiera podstawę prawną badania, jaką jest ustawa o kierujących pojazdami. Czy uwzględniając zmiany, które nastąpiły w treści tej ustawy, należy zmodyfikować treść orzeczenia lekarskiego i przywołać w nim aktualną podstawę prawną przez wskazanie jednolitego tekstu ustawy o kierujących pojazdami?
- Data: 30.12.2021
Przedterminowe badania profilaktyczne – praktyczne wątpliwości
Lekarz przeprowadzający badanie może wyznaczyć krótszy termin kolejnego badania profilaktycznego. Nie można też wykluczyć, że pracodawca skieruje pracownika na badania profilaktyczne przed terminem określonym przez lekarza przeprowadzającego badanie. Poznaj zasady przedterminowych badań profilaktycznych.
- Data: 29.11.2021
- « pierwsza
- «
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- »
- ostatnia »