Czy wykonywać badania okresowe pracowników w okresie epidemii COVID-19
W okresie epidemii przeprowadzanie badań okresowych na podstawie przepisów szczególnych jest zawieszone. Pojawia się jednak pytanie, czy uwzględniając obecny trend spadkowy w zakresie epidemii, pracodawcy mają prawo kierować pracowników na badania okresowe, a placówki medycyny pracy, z którymi pracodawcy mają podpisane umowy powinny, je wykonywać?
- Data: 28.07.2021
Jakie zadania ma lekarz medycyny pracy w procesie oceny ryzyka zawodowego
Lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami powinien uczestniczyć w procesach rozpoznawania i oceny ryzyka zawodowego również w okresie epidemii COVID-19. Sprawdź, co należy do ustawowych obowiązków lekarza.
- Data: 28.07.2021
Czy u pracowników poruszających się samochodami służbowymi należy wykonać badania psychotechniczne
Czy konieczne jest wykonywanie badań psychotechnicznych u pracowników, którzy nie są zatrudnieni na stanowisku kierowcy, lecz w ramach obowiązków zawodowych kierują samochodami, np. pielęgniarka środowiskowa czy inspektor skarbowy?
- Data: 28.06.2021
Czy w okresie pandemii lekarz medycyny pracy może badać pracownika bez umowy z jego pracodawcą
W okresie epidemii przeprowadza się badania wstępne i kontrolne, a zawieszeniu uległo jedynie realizowanie okresowych profilaktycznych badań lekarskich. W przypadku braku dostępności lekarza medycyny pracy takie badanie może przeprowadzić inny lekarz. Czy może to być lekarz, który nie jest zatrudniony w placówce medycznej, z którą pracodawca ma podpisaną umowę? Czy może to być lekarz prowadzący prywatny gabinet?
- Data: 28.05.2021
Jakie konsultacje może przeprowadzić lekarz medycyny pracy, aby nie wykroczyć poza swoje umiejętności zawodowe
Lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, zwłaszcza: otolaryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, alergologiczne lub psychologiczne oraz badania dodatkowe. Zasady te obowiązują od 16 grudnia 2020 r. Kształt nowych regulacji może nasuwać wątpliwości w zakresie kompetencji lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.
- Data: 28.05.2021
Własnoręczne podpisy pacjenta w dokumentacji medycznej w poradni medycyny pracy – czy są konieczne
Wydane przez Instytut Medycyny Pracy zalecenie pozwoliło na odstąpienie w dobie pandemii od kwitowania przez pacjentów własnoręcznym podpisem w rejestrze orzeczeń odbioru orzeczenia. Czy odwołując się do tego zalecenia i celu, jaki mu przyświecał – zmniejszanie ryzyka transmisji wirusa – możliwe jest odstąpienie od odebrania podpisu pacjenta pod opisem badania?
- Data: 28.05.2021
Ekspozycja pracowników na substancje rakotwórcze i mutagenne – jaka jest rola lekarza medycyny pracy
W przypadku wykonywania pracy na stanowiskach robotniczych, zaliczanych do szczególnie niebezpiecznych, pracodawca musi przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a pracownik podlega ochronie przed wpływem niekorzystnych warunków środowiska pracy. Ochronę zapewnia także służba medycyny pracy. Sprawdź, jaka jest rola lekarza.
- Data: 27.04.2021
Zasady wykonywania funkcji doradczej służby medycyny pracy
Współpraca pracodawcy ze służbą medycyny pracy ma istotne znaczenie w zapewnianiu pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Efektem tej współpracy ma być także efektywne doradztwo lekarzy w zakresie bezpieczeństwa pracowników. Sprawdź, jaką funkcję w tym przypadku pełnią lekarze medycyny pracy. Jak ich zaangażowanie może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w zakładzie pracy?
- Data: 27.04.2021
Co wolno lekarzowi w postępowaniu powypadkowym, a jakich czynności powinien odmówić
Procedura powypadkowa wynikająca z rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy nie eksponuje w sposób szczególny roli lekarza medycyny pracy. Nie oznacza to jednak, że nie ma on prawa – ale jednocześnie i obowiązku – wspierania działań zmierzających do właściwej kwalifikacji zdarzenia wypadkowego oraz opracowania właściwych rozwiązań profilaktycznych na przyszłość. Poznaj kluczowe zadania lekarza medycyny pracy w takim postępowaniu.
- Data: 27.03.2021
- « pierwsza
- «
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- »
- ostatnia »