Czy lekarz poniesie odpowiedzialność, wykonując badania medycyny pracy, gdy zawieszono ten obowiązek
Czy za złamanie ustawowego zawieszenia badań okresowych pracodawcy wystawiającemu skierowanie i lekarzowi wykonującemu badanie w okresie epidemii grożą konsekwencje prawne? Czy mogą być ukarani przez sanepid czy inspekcję pracy? Czy pracodawca może skierować pracownika na badania okresowe? Jeżeli tak, to pod jakimi warunkami? Czy lekarz może wykonać badania okresowe?
- Data: 27.03.2021
Czy lekarz medycyny pracy może zaproponować aktualizację oceny ryzyka o wirus SARS-CoV-2
Pracodawca zwrócił się do lekarza medycyny pracy sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami z pytaniem, czy wystarczy, że w ocenie ryzyka wpisano czynniki biologiczne, kontakt z osobami trzecimi, zagrzybienie pomieszczeń i urządzeń klimatyzacyjnych, przeziębienia i alergie. Czy należy dopisać COVID-19?
- Data: 21.01.2021
Jaką rolę ma lekarz medycyny pracy w zakresie konsultacji dotyczących organizacji pracy zdalnej
Pracodawca może konsultować z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami kwestie związane z bezpieczeństwem i organizacją pracy w warunkach zdalnych w celu przeciwdziałania COVID-19. O czym powinieneś wiedzieć?
- Data: 21.01.2021
Jakie są najważniejsze zadania lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę nad pracownikami
Lekarz profilaktyk wydający wbrew wynikom badań medycznych orzeczenie z fałszywym rozwiązaniem postąpiłby niezgodnie z etyką lekarską, a także naruszyłby podstawowy kanon, na jakim opiera się stosunek umowny między nim a pracodawcą – wzajemne zaufanie. Sprawdź, jakie są zasady wykonywania służby medycyny pracy.
- Data: 21.01.2021
Karta badania profilaktycznego – czy pacjent może ją podpisać elektronicznie
Od 1 stycznia 2021 r. istnieje obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. W jaki sposób uzyskać podpis pacjenta w karcie badania profilaktycznego? Czy może być w formie elektronicznej?
- Data: 21.01.2021
Czy schorzenie gardła u nauczyciela przesądza o zakwalifikowaniu schorzenia jako choroby zawodowej
Rozpoznane schorzenie można uznać za chorobę zawodową, gdy znajduje się w wykazie chorób zawodowych i istnieje związek przyczynowo-skutkowy między powstałymi objawami chorobowymi a warunkami, w jakich pracownik świadczył pracę. Czy zatem chorobę narządu głosu spowodowaną nadmiernym wysiłkiem głosowym można uznać za zawodową? Czy w takim przypadku praca w narażeniu automatycznie przesądza o zakwalifikowaniu danego schorzenia jako choroby zawodowej?
- Data: 21.12.2020
Odwołanie się od orzeczenia – zasady, kluczowe terminy i możliwe konsekwencje dla badanego
Lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne, który wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku lub o ich istnieniu, nie może być pewny ostateczności swojego rozstrzygnięcia. Zarówno badany, jak i pracodawca mają bowiem możliwość wniesienia odwołania od orzeczenia lekarskiego. Sprawdź, jakie to oznacza obowiązki dla lekarza.
- Data: 19.11.2020