
Badania profilaktyczne – rozwiewamy wątpliwości lekarzy medycyny pracy
Mimo że przepisy rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich funkcjonują już od dłuższego czasu, podobnie jak przepisy ustawy o służbie medycyny pracy, pojawia się wiele wątpliwości związanych z kierowaniem na badania i ich realizacją. Sprawdź, czego dotyczą i jak rozwiązywać praktyczne problemy.
- Data: 29.10.2021

Mobilne narzędzia pracy – rola lekarza medycyny pracy w organizowaniu takich stanowisk pracy
Pracownicy biurowi wykonują pracę w specyficznych warunkach środowiska pracy. W ich przypadku trudniej o taki wypadek, jaki jest możliwy na stanowisku robotniczym, zwłaszcza podczas wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Jednak stanowiska biurowe odznaczają się specyficznymi zagrożeniami, np. związanymi z wykorzystaniem mobilnych narzędzi pracy. Sprawdź, jak im zapobiec.
- Data: 29.10.2021

Praca zdalna – o jakie konsultacje pracodawca może prosić lekarza medycyny pracy
Epidemia COVID-19 przyczyniła się do wprowadzenia pracy zdalnej, co może rodzić wątpliwości w zakresie właściwej, bezpiecznej organizacji pracy, w tym roli lekarzy sprawujących profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Sprawdź, o jakie konsultacje może poprosić Cię pracodawca.
- Data: 29.09.2021

Wypadki, choroby związane z pracą i postępujący wiek zatrudnionych – wyzwania dla służby medycyny pracy
Dużym wyzwaniem służby medycyny pracy jest podejmowanie działań związanych z przeciwdziałaniem chorobom zawodowym i pozazawodowym, uwzględniając fakt, że aktywni zawodowo są nie tylko ludzie młodzi, lecz także osoby po nabyciu uprawnień umożliwiających rezygnację z życia zawodowego. Sprawdź, w jakie działania może być zaangażowany lekarz medycyny pracy.
- Data: 29.09.2021

Jak organizować pracę osób niepełnosprawnych – uprawnienia lekarza medycyny pracy
Bezpieczeństwo i ergonomia wykonywania pracy przez osoby niepełnosprawne powinny stanowić szczególny priorytet. W przypadku pracowników niepełnosprawnych rola lekarzy medycyny pracy ma charakter strategiczny i wykraczający poza bezpośrednie regulacje z zakresu prawa pracy. Sprawdź, jakie mają uprawnienia.
- Data: 30.08.2021

Czy wykonywać badania okresowe pracowników w okresie epidemii COVID-19
W okresie epidemii przeprowadzanie badań okresowych na podstawie przepisów szczególnych jest zawieszone. Pojawia się jednak pytanie, czy uwzględniając obecny trend spadkowy w zakresie epidemii, pracodawcy mają prawo kierować pracowników na badania okresowe, a placówki medycyny pracy, z którymi pracodawcy mają podpisane umowy powinny, je wykonywać?
- Data: 28.07.2021

Jakie zadania ma lekarz medycyny pracy w procesie oceny ryzyka zawodowego
Lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami powinien uczestniczyć w procesach rozpoznawania i oceny ryzyka zawodowego również w okresie epidemii COVID-19. Sprawdź, co należy do ustawowych obowiązków lekarza.
- Data: 28.07.2021

Czy u pracowników poruszających się samochodami służbowymi należy wykonać badania psychotechniczne
Czy konieczne jest wykonywanie badań psychotechnicznych u pracowników, którzy nie są zatrudnieni na stanowisku kierowcy, lecz w ramach obowiązków zawodowych kierują samochodami, np. pielęgniarka środowiskowa czy inspektor skarbowy?
- Data: 28.06.2021

Czy w okresie pandemii lekarz medycyny pracy może badać pracownika bez umowy z jego pracodawcą
W okresie epidemii przeprowadza się badania wstępne i kontrolne, a zawieszeniu uległo jedynie realizowanie okresowych profilaktycznych badań lekarskich. W przypadku braku dostępności lekarza medycyny pracy takie badanie może przeprowadzić inny lekarz. Czy może to być lekarz, który nie jest zatrudniony w placówce medycznej, z którą pracodawca ma podpisaną umowę? Czy może to być lekarz prowadzący prywatny gabinet?
- Data: 28.05.2021
- « pierwsza
- «
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 4 (61/272) – Kwiecień 2025
