
Jakie konsultacje może przeprowadzić lekarz medycyny pracy, aby nie wykroczyć poza swoje umiejętności zawodowe
Lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, zwłaszcza: otolaryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, alergologiczne lub psychologiczne oraz badania dodatkowe. Zasady te obowiązują od 16 grudnia 2020 r. Kształt nowych regulacji może nasuwać wątpliwości w zakresie kompetencji lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.
- Data: 28.05.2021

Własnoręczne podpisy pacjenta w dokumentacji medycznej w poradni medycyny pracy – czy są konieczne
Wydane przez Instytut Medycyny Pracy zalecenie pozwoliło na odstąpienie w dobie pandemii od kwitowania przez pacjentów własnoręcznym podpisem w rejestrze orzeczeń odbioru orzeczenia. Czy odwołując się do tego zalecenia i celu, jaki mu przyświecał – zmniejszanie ryzyka transmisji wirusa – możliwe jest odstąpienie od odebrania podpisu pacjenta pod opisem badania?
- Data: 28.05.2021

Ekspozycja pracowników na substancje rakotwórcze i mutagenne – jaka jest rola lekarza medycyny pracy
W przypadku wykonywania pracy na stanowiskach robotniczych, zaliczanych do szczególnie niebezpiecznych, pracodawca musi przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a pracownik podlega ochronie przed wpływem niekorzystnych warunków środowiska pracy. Ochronę zapewnia także służba medycyny pracy. Sprawdź, jaka jest rola lekarza.
- Data: 27.04.2021

Zasady wykonywania funkcji doradczej służby medycyny pracy
Współpraca pracodawcy ze służbą medycyny pracy ma istotne znaczenie w zapewnianiu pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Efektem tej współpracy ma być także efektywne doradztwo lekarzy w zakresie bezpieczeństwa pracowników. Sprawdź, jaką funkcję w tym przypadku pełnią lekarze medycyny pracy. Jak ich zaangażowanie może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w zakładzie pracy?
- Data: 27.04.2021

Co wolno lekarzowi w postępowaniu powypadkowym, a jakich czynności powinien odmówić
Procedura powypadkowa wynikająca z rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy nie eksponuje w sposób szczególny roli lekarza medycyny pracy. Nie oznacza to jednak, że nie ma on prawa – ale jednocześnie i obowiązku – wspierania działań zmierzających do właściwej kwalifikacji zdarzenia wypadkowego oraz opracowania właściwych rozwiązań profilaktycznych na przyszłość. Poznaj kluczowe zadania lekarza medycyny pracy w takim postępowaniu.
- Data: 27.03.2021

Czy lekarz poniesie odpowiedzialność, wykonując badania medycyny pracy, gdy zawieszono ten obowiązek
Czy za złamanie ustawowego zawieszenia badań okresowych pracodawcy wystawiającemu skierowanie i lekarzowi wykonującemu badanie w okresie epidemii grożą konsekwencje prawne? Czy mogą być ukarani przez sanepid czy inspekcję pracy? Czy pracodawca może skierować pracownika na badania okresowe? Jeżeli tak, to pod jakimi warunkami? Czy lekarz może wykonać badania okresowe?
- Data: 27.03.2021

Czy lekarz medycyny pracy może zaproponować aktualizację oceny ryzyka o wirus SARS-CoV-2
Pracodawca zwrócił się do lekarza medycyny pracy sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami z pytaniem, czy wystarczy, że w ocenie ryzyka wpisano czynniki biologiczne, kontakt z osobami trzecimi, zagrzybienie pomieszczeń i urządzeń klimatyzacyjnych, przeziębienia i alergie. Czy należy dopisać COVID-19?
- Data: 21.01.2021

Jaką rolę ma lekarz medycyny pracy w zakresie konsultacji dotyczących organizacji pracy zdalnej
Pracodawca może konsultować z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami kwestie związane z bezpieczeństwem i organizacją pracy w warunkach zdalnych w celu przeciwdziałania COVID-19. O czym powinieneś wiedzieć?
- Data: 21.01.2021

Jakie są najważniejsze zadania lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę nad pracownikami
Lekarz profilaktyk wydający wbrew wynikom badań medycznych orzeczenie z fałszywym rozwiązaniem postąpiłby niezgodnie z etyką lekarską, a także naruszyłby podstawowy kanon, na jakim opiera się stosunek umowny między nim a pracodawcą – wzajemne zaufanie. Sprawdź, jakie są zasady wykonywania służby medycyny pracy.
- Data: 21.01.2021

Karta badania profilaktycznego – czy pacjent może ją podpisać elektronicznie
Od 1 stycznia 2021 r. istnieje obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. W jaki sposób uzyskać podpis pacjenta w karcie badania profilaktycznego? Czy może być w formie elektronicznej?
- Data: 21.01.2021
- « pierwsza
- «
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 4 (61/272) – Kwiecień 2025
