Sytuacja, gdy w jednym miejscu i czasie pracę wykonują pracownicy różnych podmiotów, nie jest rzadkością. Wszystkich tych pracowników należy objąć profilaktyczną opieką zdrowotną przez podstawowe jednostki służby medycyny pracy. Do szczególnych wątpliwości należy zaliczyć obowiązek zapewnienia lub braku zapewnienia profilaktycznych badań lekarskich przed rozpoczęciem pracy w jednym miejscu i czasie przez pracowników poszczególnych pracodawców.
Lekarze przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników mają możliwość rozszerzenia zakresu tych badań o dodatkowe konsultacje specjalistyczne, zależnie od wskazań. Przepisy szczegółowo określają ich obowiązki, uwzględniając warunki pracy. Dowiedz się więcej o procedurach i obowiązkach lekarzy profilaktyków!
Czy wiesz, że zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą zakwestionować wynik profilaktycznych badań lekarskich, składając odwołanie? W medycynie pracy orzeczenie lekarskie zyskuje ostateczną moc po procedurze odwoławczej. Ale co się dzieje, gdy zmieniają się okoliczności pracy? Dowiedz się więcej o możliwości ponownych badań pracownika na podstawie zmodyfikowanej treści skierowania.
Kodeks pracy nie określa szczegółowo zakresu profilaktycznych badań lekarskich. Ważne wskazówki, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo pracowników, wynikają z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Dowiedz się, jak lekarze mogą dostosować badania do potrzeb pracowników i jakie są aktualne zalecenia w medycynie pracy.
Każdy pracownik, niezależnie od zakresu obowiązków oraz tego, czy podczas ich realizacji posługuje się komputerem, czy bronią palną, musi mieć właściwy stan zdrowia umożliwiający bezpieczne wykonywanie pracy. Oznacza to, że obowiązkiem pracodawców jest zapewnianie profilaktycznych badań lekarskich, które stanowią swoisty monitoring stanu zdrowia przyjmowanych do pracy oraz osób już zatrudnionych.
Wprowadzona do Kodeksu pracy praca zdalna może być wykonywana zarówno na podstawie wstępnych ustaleń na etapie zatrudniania, jak i po nawiązaniu umowy o pracę. Względem pracowników zdalnych, mimo iż wykonują w przeważającej większości przypadków pracę w bezpiecznych warunkach w miejscu zamieszkania, służba medycyny pracy również realizuje obowiązki z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia – zwłaszcza w zakresie pracowniczych badań lekarskich.
W przypadku zgłoszenia przez pracownika potrzeby poddania się badaniu profilaktycznemu we wcześniejszym terminie (przed terminem określonym w orzeczeniu jako data następnego badania) pracodawca jest zobowiązany wysłać go na dodatkowe badanie profilaktyczne okresowe. Czy takie badanie może się odbyć na żądanie pracodawcy wbrew woli pracownika, na przykład w sytuacji zaobserwowania zmian w stanie zdrowia mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo pracy?
Co jakiś czas wraca jak bumerang problem możliwości lub jej braku kierowania pracowników na badania profilaktyczne wcześniej niż wynikałoby to z terminu wskazanego przez lekarza przeprowadzającego badanie w treści orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy. Pojawiają się pytania zarówno lekarzy medycyny pracy, jak i pracodawców, o bezpośrednią podstawę prawną takich działań. Bezpośredniego przepisu nie ma, co nie oznacza, że przedterminowe skierowanie na badania profilaktyczne należy oceniać w charakterze działania bezprawnego.
Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy to nie tylko wprowadzenie do podstawowego źródła prawa pracy zasad kontroli trzeźwości pracowników i pracy zdalnej. Ustawa dodaje regulacje dotyczące profilaktycznych badań lekarskich odnoszące się do programów zdrowotnych lub programów polityki zdrowotnej. Sprawdź.
Badanie profilaktyczne pracownika do celów określonych w Kodeksie pracy kończy się wydaniem odpowiedniego orzeczenia przez lekarza medycyny pracy przeprowadzającego to badanie. Jakie mogą być typy takich orzeczeń i w jakich sytuacjach znajdują zastosowanie poszczególne ich rodzaje? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Obowiązkiem podmiotu zatrudniającego jest skierowanie zatrudnionego na badania profilaktyczne, a lekarza przeprowadzającego badanie – ocena stanu zdrowia w kontekście zdolności pracownika do wykonywania pracy w warunkach opisanych w skierowaniu. Czy powinien się w nim znaleźć zakres badań?
Końcówka roku sprzyja czasowemu delegowaniu pracowników do innej pracy. Wtedy można łączyć dopuszczalny czas wykonywania innych obowiązków, który w danym roku kalendarzowym wynosi 3 miesiące. Sprawdź, czy dopuszczenie pracownika do innych obowiązków powinno poprzedzać wstępne badanie profilaktyczne.
Jakie kwalifikacje musi mieć lekarz, aby wykonywać badania profilaktyczne pracowników? Czy istnieje grupa pracowników „nienarażonych”, nad którymi opiekę mogą sprawować lekarze medycyny ogólnej lub rodzinnej? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Zasadą jest, że badania profilaktyczne są ważne przez okres wskazany w treści orzeczenia o braku przeciwwskazań do pracy. Wyjątkiem są badania kontrolne, na które trzeba kierować pracowników przy spełnieniu przesłanek wynikających z przepisów prawa pracy, jak i przedterminowe badania okresowe, które można przeprowadzić przed terminem na wniosek pracownika, a także w uzasadnionych przypadkach w związku z decyzją pracodawcy.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka