Pracodawca nie powinien honorować orzeczeń lekarskich wydanych przez innego lekarza niż ten, z którym ma podpisaną umowę na profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Dowiedz się, dlaczego tak jest.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z 5 maja 2022 r. w sprawie trybu udzielania zamówień na badania specjalistyczne, psychologiczne oraz obserwację szpitalną na potrzeby komisji lekarskich orzekających o zdolności do służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej określono procedurę wyboru podmiotów leczniczych, w których będą zamawiane badania specjalistyczne niezbędne na potrzeby orzecznicze. Zapewnia ona równe traktowanie podmiotów leczniczych z zachowaniem przejrzystości i sprawności postępowania w zakresie udzielania tych zamówień.
Napływ uchodźców wojennych z Ukrainy spowodował, że służba medycyny pracy stanie przed wyzwaniem potencjalnych badań tych osób przed przyjęciem do pracy. Poznaj wskazówki dotyczące badań Ukraińców.
Lekarz przeprowadzający badanie może wyznaczyć krótszy termin kolejnego badania profilaktycznego. Nie można też wykluczyć, że pracodawca skieruje pracownika na badania profilaktyczne przed terminem określonym przez lekarza przeprowadzającego badanie. Poznaj zasady przedterminowych badań profilaktycznych.
Mimo że przepisy rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich funkcjonują już od dłuższego czasu, podobnie jak przepisy ustawy o służbie medycyny pracy, pojawia się wiele wątpliwości związanych z kierowaniem na badania i ich realizacją. Sprawdź, czego dotyczą i jak rozwiązywać praktyczne problemy.
Przewlekłe choroby układu moczowego w okresie wydolności nerek rzadko stanowią istotne przeciwwskazania do pracy. Istnieją jednak schorzenia tego układu, w których patogenezie narażenie na czynniki szkodliwe środowiska pracy odgrywa istotną rolę. O których z nich należy pamiętać podczas wykonywania badań profilaktycznych?
Współpraca pracodawcy ze służbą medycyny pracy ma istotne znaczenie w zapewnianiu pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Efektem tej współpracy ma być także efektywne doradztwo lekarzy w zakresie bezpieczeństwa pracowników. Sprawdź, jaką funkcję w tym przypadku pełnią lekarze medycyny pracy. Jak ich zaangażowanie może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w zakładzie pracy?
Ministerstwo Zdrowia znowelizowało rozporządzenie dotyczące przeprowadzania badań lekarskich pracowników, a także wzmocniło rolę lekarzy medycyny pracy. Sprawdź, co te zmiany oznaczają dla medyków i jak zmienia się ich rola.
Obowiązują już nowe wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Ze względu na fakt, że lekarze medycyny pracy są przygotowani do samodzielnej oceny podstawowych parametrów objętych badaniami lekarzy specjalistów, co wynika ze zmienionego kilka lat temu programu specjalizacji w zakresie medycyny pracy, zrezygnowano w tym zakresie z obligatoryjnych konsultacji specjalistycznych. Co jeszcze się zmienia?Z e-booka dowiesz się:• jakie zmiany wprowadzono w zakresie specjalistycznych badań konsultacyjnych • kiedy lekarz medycyny pracy będzie mógł sam zbadać pacjenta zamiast lekarza specjalisty• jakie przepisy przejściowe obowiązują• jak wygląda nowa tabela ze wskazówkami metodycznymi
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka