Stanowiska górnicze wymagają przeprowadzenia badań psychotechnicznych. Jest to – wbrew pozorom – zawód bardzo zróżnicowany. Wywiad psychologiczny i dobór metod mogą być zatem dobierane indywidualnie w zależności od stanowiska. Dla większości górników badanie będzie zbliżone do badania kierowcy. Wyjątkiem są górnicy strzałowi używający materiałów wybuchowych, którzy będą badani jak osoby starające się o pozwolenie na broń.
Badania kierowców są obszarem, na którym działalność lekarzy i psychologów teoretycznie nie łączy się ze sobą (orzeczenia są odrębne), jednak w praktyce bardzo mocno się przeplata. Jest to szczególnie istotne w większych ośrodkach, gdzie wykonywane są badania kompleksowe i orzekają przedstawiciele obu profesji. Na czym polegają badania psychologiczne, kto jest do nich zobowiązany, w jakich okolicznościach są polem współpracy, a w jakich współpraca ta nie jest konieczna?
Skrócenie czasu badania, mniejszy nakład pracy psychologa, możliwość zmiany języka badania, aktualizacje i normy, łatwiejsze prowadzenie dokumentacji, badanie kilku osób jednocześnie – to niektóre zalety prowadzenia badań psychologicznych medycyny pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z 10 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2307) w sprawie szczegółowego zakresu zadań psychologa w ramach wsparcia psychologicznego dyspozytorów medycznych.
Skala stresu związanego z epidemią wirusa SARS-CoV-2 może się przyczynić do występowania wypalenia zawodowego w licznych grupach zawodowych, szczególnie związanych z oświatą lub ochroną zdrowia. Jakie testy mogą być pomocne w diagnozie wypalenia zawodowego?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka