Sztuczna inteligencja coraz częściej zastępuje ludzi w wielu zawodach, a jej rola w ocenie pracowników staje się coraz bardziej znacząca. Z badań wynika, że nowoczesne programy komputerowe są w stanie skutecznie wspierać, a nawet zastępować psychologa w analizie predyspozycji zawodowych.
W procedurach badań lekarskich i psychologicznych dla osób ubiegających się o pozwolenie na broń oraz tych, którzy już je mają, zmieniają się terminy wniesienia odwołania od decyzji lekarza lub psychologa i przekazania dokumentacji badań. Poznaj szczegóły zmian i bądź na bieżąco!
Mówi się, że głównymi narzędziami psychologa jest wywiad i obserwacja. Jeśli wywiad wydaje się jasny, o tyle ciekawe jest, co można zaobserwować w zachowaniu badanego i czy może mieć to wpływ na ostateczny wynik badania. Oto szczegóły.
Obecnie myśliwi przechodzą badanie psychologiczne tylko raz w momencie otrzymania uprawnień. W związku z licznymi wypadkami w tej grupie toczy się dyskusja nad regularnymi badaniami tych osób. Sprawdź, jak możesz dbać o bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne myśliwych.
Niektórzy psychologowie lub rejestratorki medyczne mogą zastanawiać się, jak wiele osób jest w stanie zbadać psycholog w ciągu jednego dnia, ile osób można przyjąć w ciągu godziny i do jakiej liczby dopuszczalne są badania grupowe.
Psycholog badający osoby, które pracują w sklepach lub fabrykach, gdzie sprzedaje się lub wytwarza materiały niebezpieczne bądź wojskowe, musi mieć uprawnienia do badań osób posługujących się bronią. Zakres badania będzie zależał od specyfiki wykonywanej pracy, ponieważ jest to bardzo zróżnicowana grupa.
Praca na lotnisku jest trudna, pracownicy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo pasażerów, którzy pochodzą z różnych krajów, mogą być pod wpływem alkoholu lub bardzo zestresowani. Stąd pracownik lotniska jest traktowany jak kwalifikowany pracownik ochrony i badający go psycholog musi mieć uprawnienia do badania osób posługujących się bronią.
Kuratorzy, tak samo jak sędziowie i prokuratorzy, są zobligowani do otrzymania zaświadczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu przed rozpoczęciem pracy. Przypominamy najważniejsze zasady wystawiania tych zaświadczeń.
Sejm zdecydował o zniesieniu obowiązkowych badań lekarskich dla myśliwych. Przepisy dotyczące tego zagadnienia znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Dowiedz się więcej.
Badanie psychologiczne osób ubiegających się o licencję detektywa wpisuje się w badania na broń. Choć detektywi nie muszą mieć broni, ich grupa zawodowa podlega pod ustawę o broni. Stąd takie badanie będzie bardzo podobne do badań osób starających się o pozwolenie na broń, a psycholog badający musi mieć odpowiednie uprawnienia.
Dużą, a zarazem bardzo różnorodną grupą osób badanych są operatorzy maszyn – koparek, suwnic, dźwigów itp. Zostają kierowani na badania z zakresu medycyny pracy i często bada się u nich te same funkcje co u kierowców, natomiast nie otrzymują orzeczenia, a jedynie wynik konsultacji dla lekarza.
W związku z wejściem w życie nowej ustawy o obronie Ojczyzny pojawiła się konieczność wydania na jej podstawie stosownych aktów wykonawczych, które regulują szczegółowe kwestie poruszane w ustawie. Wśród nich należy zwrócić uwagę na rozporządzenie dotyczące badań psychologicznych osób powoływanych do czynnej służby wojskowej. Oto szczegóły.
Sytuacja badania psychologicznego jest stresująca zwłaszcza dla osób, które przychodzą na nie pierwszy raz. Zadaniem psychologa jest minimalizacja stresu związanego z samym badaniem, tak aby nie wpływał na wyniki osoby badanej. Sprawdź, jak sobie poradzić z tym wyzwaniem.
W przypadku otrzymania przez badanego negatywnego orzeczenia badania psychologicznego inspektora transportu drogowego przysługuje odwołanie się od takiej decyzji za pośrednictwem psychologa badającego. Sprawdź, jak należy wypełniać takie orzeczenie odwoławcze.
Współcześnie w Polsce obserwujemy wzrost zainteresowania tematyką posiadania broni i coraz więcej osób stara się o pozwolenie. Jak dobierać metody badania pod kątem wykonywanego zawodu danej osoby, aby zapewnić jej i innym bezpieczeństwo?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka