Jednym z warunków niezbędnych do uzyskania świadectwa maszynisty jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego potwierdzającego spełnienie wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych. Na jakich zasadach wydawane jest tego typu orzeczenie?
Od 1 stycznia 2021 r. istnieje obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. W jaki sposób uzyskać podpis pacjenta w karcie badania profilaktycznego? Czy może być w formie elektronicznej?
Lekarz profilaktyk wydający wbrew wynikom badań medycznych orzeczenie z fałszywym rozwiązaniem postąpiłby niezgodnie z etyką lekarską, a także naruszyłby podstawowy kanon, na jakim opiera się stosunek umowny między nim a pracodawcą – wzajemne zaufanie. Sprawdź, jakie są zasady wykonywania służby medycyny pracy.
Spora grupa narzędzi psychologicznych może pomóc lekarzom medycyny pracy w ocenie stanu psychicznego pacjenta i mogą one być wykorzystywane całkowicie w zgodzie ze sztuką. Przyjrzyj się z bliska warsztatowi ich tworzenia, używania i interpretacji. Poznaj szczegóły.
Prezentujemy najważniejsze zmiany prawne dla lekarzy medycyny pracy, o których musisz wiedzieć.
Stwierdzenie zmian śródmiąższowych w płucach podczas badania profilaktycznego powinno zaalarmować lekarza medycyny pracy i skłonić go do podjęcia odpowiedniego działania, zwłaszcza gdy zatrudnienie pacjenta związane jest z narażeniem mogącym być potencjalnym czynnikiem etiologicznym ich wystąpienia. Co robić w takich przypadkach?
Rozporządzenie ministra zdrowia z 12 listopada 2020 zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy rozszerza kompetencje lekarzy medycyny pracy, którzy będą mogli zdecydować, czy kierować badanego na konsultacje specjalistyczne czy sami są w stanie odpowiednio go zbadać.
Zmieniono zasady przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych z zakresu transportu kolejowego związane ze stanem epidemii COVID-19.
Napięcie, zmęczenie, bolesność oczu, wysuszenie ich powierzchni, a także bóle szyi, ramion i kręgosłupa spowodowane nieergonomiczną pozycją pracy to problemy, na które w ostatnio zwraca się wiele uwagi. Sprawdź, dlaczego w odniesieniu do nich tak istotne jest przeprowadzenie oceny układu wzrokowego osoby pracującej przy monitorze i jakie nowe wyzwania się w tym wiążą?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka