Będąc specjalistą medycyny pracy i po kilku latach nabywania doświadczenia w przeprowadzaniu badań profilaktycznych, warto pomyśleć o rozszerzeniu swoich kompetencji o inne rodzaje orzecznictwa. Sprawdź, jak zostać lekarzem orzecznikiem medycyny lotniczej.
W przychodniach medycyny pracy wydłużają się kolejki, aby wykonać badania okresowe. Potwierdzają to zarówno pracodawcy, jak i lekarze medycyny pracy. Należy dodać, że obecnie obowiązują poluzowane zasady związane ze stanem zagrożenia epidemicznego. Co dalej?
Wydano rozporządzenie ministra obrony narodowej z 15 lipca 2022 r. w sprawie postępowania w razie wypadku lub ujawnienia choroby pozostających w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej.
Lekarz medycyny pracy powinien współpracować z pracodawcą w zakresie inicjowania i rozwijania form popularyzacji problematyki bhp oraz zasad ergonomii. Jeżeli zatem pracodawca i podległe mu struktury bhp podejmują takie działania, służba medycyny pracy powinna w nich uczestniczyć. Jaka będzie jej rola?
Czy prowadząc przychodnię medycyny pracy, zatrudniającą jednego lekarza, trzeba założyć podmiot leczniczy? Czy lekarz medycyny pracy pracujący samodzielnie również powinien założyć podmiot leczniczy?
Pracownicy biurowi wykonują pracę w specyficznych warunkach środowiska pracy. W ich przypadku trudniej o taki wypadek, jaki jest możliwy na stanowisku robotniczym, zwłaszcza podczas wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Jednak stanowiska biurowe odznaczają się specyficznymi zagrożeniami, np. związanymi z wykorzystaniem mobilnych narzędzi pracy. Sprawdź, jak im zapobiec.
W okresie epidemii przeprowadza się badania wstępne i kontrolne, a zawieszeniu uległo jedynie realizowanie okresowych profilaktycznych badań lekarskich. W przypadku braku dostępności lekarza medycyny pracy takie badanie może przeprowadzić inny lekarz. Czy może to być lekarz, który nie jest zatrudniony w placówce medycznej, z którą pracodawca ma podpisaną umowę? Czy może to być lekarz prowadzący prywatny gabinet?
Napięcie, zmęczenie, bolesność oczu, wysuszenie ich powierzchni, a także bóle szyi, ramion i kręgosłupa spowodowane nieergonomiczną pozycją pracy to problemy, na które zwraca się wiele uwagi. Sprawdź, dlaczego w odniesieniu do tych problemów tak istotne jest przeprowadzenie oceny wzroku osoby pracującej przy monitorze i jakie nowe wyzwania się w tym wiążą?
Z e-booka dowiesz się:
Procedura powypadkowa wynikająca z rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy nie eksponuje w sposób szczególny roli lekarza medycyny pracy. Nie oznacza to jednak, że nie ma on prawa – ale jednocześnie i obowiązku – wspierania działań zmierzających do właściwej kwalifikacji zdarzenia wypadkowego oraz opracowania właściwych rozwiązań profilaktycznych na przyszłość. Poznaj kluczowe zadania lekarza medycyny pracy w takim postępowaniu.
W badaniach z zakresu medycyny pracy psycholog często spotyka się z pojęciem badanie „pełne lub skrócone” kierowcy. Co to naprawdę oznacza i czy badania skrócone są w ogóle wiarygodne i rzetelne?
Badania kierowców są obszarem, na którym działalność lekarzy i psychologów teoretycznie nie łączy się ze sobą (orzeczenia są odrębne), jednak w praktyce bardzo mocno się przeplata. Jest to szczególnie istotne w większych ośrodkach, gdzie wykonywane są badania kompleksowe i orzekają przedstawiciele obu profesji. Na czym polegają badania psychologiczne, kto jest do nich zobowiązany, w jakich okolicznościach są polem współpracy, a w jakich współpraca ta nie jest konieczna?
Prezentujemy najważniejsze zmiany prawne dla lekarzy medycyny pracy, o których musisz wiedzieć.
Upoważniony lekarz przeprowadza badania lekarskie osób występujących o wydanie pozwolenia na broń lub zgłaszających do rejestru broń pneumatyczną, w rezultacie czego wydaje stosowne orzeczenie lekarskie. Sprawdź, jakich informacji nie może w nim zabraknąć.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka