Brakuje lekarzy medycyny pracy, pracodawcy proponują liberalizację przepisów

Redakcja Portalu

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 15 września 2022
lekarz

W przychodniach medycyny pracy wydłużają się kolejki, aby wykonać badania okresowe. Potwierdzają to zarówno pracodawcy, jak i lekarze medycyny pracy. Należy dodać, że obecnie obowiązują poluzowane zasady związane ze stanem zagrożenia epidemicznego. Co dalej?

Problem może narastać, gdy rząd odwoła stan epidemii. Wtedy wszystkie orzeczenia lekarskie, których termin już upłynął, staną się nieważne. W efekcie może to dotknąć wszystkich pracujących na etatach. Zgodnie z danymi ZUS takich pracowników jest obecnie w Polsce ponad 11 mln – pisze „Gazeta Prawna”.

Eksperci dodają, że kadra lekarska jest coraz starsza, będzie ubywało specjalistów. Z kolei, gdy przybędzie chętnych do badań, nie będzie komu ich przeprowadzić.   

Pracodawcy apelują o zmianę prawa w zakresie badań pracowniczych. Chcieliby odroczenia w czasie przywrócenie obowiązku i rozłożenia go na grupy w zależności od wielkości pracodawców, zaczynając od mniejszych firm. Proponują też liberalizację przepisów tak, aby oprzeć się na oświadczeniu składanym przez pracownika.

Redakcja Portalu

Autor: Redakcja Portalu

Czasopismo „Lekarz Medycyny Pracy” zawiera proste i zrozumiałe objaśnienia przepisów z przykładami z praktyki lekarzy medycyny pracy
Słowa kluczowe:
lekarz medycyny pracy

Nr 9 (54/265) - Wrzesień 2024

Nr 9 (54/265) - Wrzesień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej