Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej to kluczowy aspekt ochrony jego prywatności oraz bezpieczeństwa. Złożone przepisy i wymogi sprawiają, że nawet drobne uchybienia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Dowiedz się, jak zapewnić pełną zgodność z przepisami, minimalizując ryzyko naruszeń, które mogą wpłynąć na reputację i funkcjonowanie Twojej placówki medycznej.
Z artykułu dowiesz się:
Z webinaru dowiesz się:
Webinar prowadziła: Anna Iłowiecka – prawniczka, associate w Kancelarii Fairfield.
Nowe przepisy dotyczące dokumentacji medycznej w służbie medycyny pracy dostosowują polskie prawo do wymogów unijnych. Najważniejsze zmiany obejmują dłuższe okresy przechowywania dokumentacji pracowników narażonych na szkodliwe substancje. Dowiedz się więcej!
Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego dokumentacji medycznej w służbie medycyny pracy. Zmiany obejmują sposoby prowadzenia i przechowywania dokumentów oraz wzory stosowanych formularzy. Projektowane rozporządzenie będzie wydawane na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy i wdroży dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z 9 marca 2022 r., która zmienia dyrektywę 2004/37/WE dotyczącą ochrony pracowników przed narażeniem na działanie czynników rakotwórczych i mutagenów w miejscu pracy.
Dokumentacja prowadzona przez psychologa różni się w zależności o tego, czy osoba badana jest skierowana przez lekarza medycyny pracy, czy to kierowca zawodowy. W tych przypadkach należy prowadzić różne rejestry oraz wydaje się różne dokumenty, a także karty badania. Oto szczegóły.
Organy inspekcji sanitarnej nie gromadzą dokumentacji medycznej, a zatem nie mają również wpływu na to, jaką dokumentację przyjmuje biegły lekarz orzecznik. Na takim stanowisku stoi też administracyjne orzecznictwo sądowe. Sprawdź, czy inspektor sanitarny może ingerować w treść orzeczenia, czy sugerować lekarzowi rozpoznanie odmiennego schorzenia?
Przepisy stanowią, że dokumentację medyczną należy prowadzić w postaci elektronicznej oraz dokument prowadzony w jednej postaci nie może być jednocześnie prowadzony w drugiej z nich. Czy po digitalizacji dokumentacji medycznej możliwe jest pozostawienie niektórych dokumentów w formie papierowej (np. skomplikowanych kart i formularzy)?
Wystąpienie pt. „Jakość i bezpieczeństwo pacjenta – dokumentacja medyczna w dobie spraw o błędy medyczne” miało miejsce podczas II edycji Ogólnopolskiej konferencji dla zarządzających w ochronie zdrowia pt. „Wyzwania menedżera ochrony zdrowia 2022/2023”, która odbyła się 6 października 2022 r. Organizatorami konferencji byli portal SerwisZOZ.pl Zarządzanie w Ochronie Zdrowia oraz Educado.
Placówki medyczne mają możliwość digitalizacji dokumentacji medycznej, która jest prowadzona w formie papierowej. Wynika to z ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Jakie są podstawowe zasady, którymi należy się kierować w procesie cyfryzacji?
Elektroniczna dokumentacja medyczna to m.in. e-recepty, e-skierowania czy karta informacyjna z leczenia szpitalnego. Obok funkcjonuje dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej. Jakie są różnice między tymi postaciami dokumentacji medycznej?
W dokumentacji medycznej, w tym medycyny pracy, mogą zdarzyć się pomyłki. Sprawdź, jak należy postąpić, gdy do kartotek wkradnie się np. błąd w nazwisku pacjenta. Jakie są możliwości poprawienia lapsusu?
Wiele placówek medycznych wciąż ma trudności z prowadzeniem dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Kiedy zatem placówki medyczne mogą ją prowadzić w formie papierowej? Poznaj wyjątki od prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej.
Wydane przez Instytut Medycyny Pracy zalecenie pozwoliło na odstąpienie w dobie pandemii od kwitowania przez pacjentów własnoręcznym podpisem w rejestrze orzeczeń odbioru orzeczenia. Czy odwołując się do tego zalecenia i celu, jaki mu przyświecał – zmniejszanie ryzyka transmisji wirusa – możliwe jest odstąpienie od odebrania podpisu pacjenta pod opisem badania?
Z webinarium dla prenumeratorów dowiesz się:
Webinarium poprowadziła: mec. Katarzyna Włodarczyk – radca prawny/senior lawyer w Kancelarii Fortak&Karasiński Radcowie Prawni. Patronat merytoryczny nad webinarium objęła Kancelaria Fortak & Karasiński Radcowie Prawni.
Zapraszamy naszych prenumeratorów do udziału webinarium pt. „Organizacja dokumentacji medycznej od 2021 z omówieniem wyjątków od obowiązku prowadzenia jej w postaci elektronicznej”. Webinarium poprowadzi: mec. Katarzyna Włodarczyk – radca prawny/senior lawyer w Kancelarii Fortak&Karasiński Radcowie Prawni. Patronat merytoryczny nad webinarium objęła Kancelaria Fortak & Karasiński Radcowie Prawni.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka