Zgodnie z orzecznictwem sądowym, samo wystąpienie objawów chorobowych nie upoważnia do stwierdzenia choroby zawodowej, lecz wymagane jest „udokumentowane” wystąpienie tych objawów stosownie do przepisów Kodeksu pracy. Sprawdź, czy późniejsze zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej ma wpływ na orzekanie medyczne?
Po zaktualizowaniu karty oceny narażenia zawodowego, w przypadku wystąpienia istotnych zmian i gdy warunki pracy są korzystniejsze dla pracownika, zazwyczaj wymaga to również zmiany orzeczenia lekarskiego, które zawiera diagnozę choroby zawodowej. Kiedy jest możliwa zmiana orzeczenia na korzyść pracownika?
Przepisy nie regulują szczegółowo kwestii, czy zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej musi pochodzić tylko od lekarza z jednostki orzeczniczej, czy od lekarza prowadzącego gabinet prywatny. Sprawdź, jaka jest praktyka i orzecznictwo sądowe.
Środki ochrony indywidualnej, nawet jeśli są właściwie stosowane, nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa i nie gwarantują pełnej ochrony przed zakażeniem. Ryzyko zakażenia w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych jest znacznie wyższe wśród personelu medycznego niż w przypadku innych grup zawodowych. Sprawdź, jaki wpływ na proces orzekania ma stosowanie środków ochrony indywidualnej.
Ocena narażenia zawodowego odgrywa kluczową rolę w procesie ustalania, czy dana dolegliwość jest chorobą zawodową pracownika. Potwierdza to rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny sprawa, w której sąd podkreślił, że decyzje dotyczące stwierdzenia choroby zawodowej bazują na zgromadzonym materiale dowodowym. Szczególną wagę przywiązuje się do informacji z orzeczenia lekarskiego oraz w formularzu oceny narażenia zawodowego, zarówno obecnego, jak i byłego pracownika.
Stosownie do przepisów właściwymi do orzekania o rozpoznaniu choroby zawodowej lub o braku podstaw do jej rozpoznania mogą być wyłącznie określone jednostki orzecznicze. Sprawdź, czy badania oraz wydane na podstawie diagnozy innych placówek medycznych mogą być przydatne w wydaniu orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej, jeśli przemawiają na korzyść badanego?
Ustawodawstwo przyjęte w większości krajów, w tym również w Polsce, przewiduje przyznawanie świadczeń finansowych osobom dotkniętym skutkami zdrowotnymi chorób zawodowych. Pacjent ubiegający się o rozpoznanie takiej choroby jest zwykle ukierunkowany na uzyskanie odszkodowania, a najchętniej świadczenia rentowego. Czy jednak w każdym przypadku stwierdzenie takiej choroby powoduje przyznanie świadczeń finansowych? Poznaj odpowiedź na to pytanie.
Rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 czerwca 2021 r. zmieniono definicję choroby zawodowej figurującej w punkcie 5 obowiązującego wykazu - przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli. Jakie konsekwencje dla postępowania diagnostyczno-orzeczniczego będą miały wprowadzone zmiany?
Z e-booka dowiesz się:
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) jest w niektórych źródłach, głównie w popularnych pismach niemedycznych, wymieniany jako możliwy skutek intensywnej pracy przy komputerze. Stąd prawdopodobnie duża częstość zgłaszania podejrzenia tego schorzenia jako choroby zawodowej u pracowników biurowych. Nie ma jednak bezspornych naukowych dowodów takiej zależności. Jak należy postępować w takich przypadkach?
Rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 czerwca 2021 r. zmieniono definicję choroby zawodowej figurującej w punkcie 5 obowiązującego wykazu – przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli. Jakie konsekwencje dla postępowania diagnostyczno-orzeczniczego będą miały wprowadzone zmiany?
W trakcie postępowania administracyjnego dotyczącego uznania danego schorzenia za chorobę zawodową zatrudnieni w wyspecjalizowanych placówkach medycyny pracy lekarze wydają stosowne orzeczenia lekarskie. Jeżeli wyniki badań i dostępna dokumentacja przemawiają na niekorzyść pracownika, wydawane jest orzeczenie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Sprawdź, jakie elementy muszą się znaleźć w tym dokumencie.
Obecnie, na etapie postępowania orzeczniczego, w toku ustalania rozpoznania choroby zawodowej, lekarz orzecznik opiera się na danych zamieszczonych w karcie oceny narażenia zawodowego. Na co zwrócić uwagę w jednym z najważniejszych dokumentów podczas stwierdzenia choroby zawodowej?
Po zgłoszeniu podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej lekarz właściwy do orzekania o rozpoznaniu choroby zawodowej wydaje orzeczenie o rozpoznaniu choroby zawodowej bądź braku podstaw do jej rozpoznania. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę, wystawiając taki dokument.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka