Przeprowadzenie badania lekarskiego to kluczowy element w procesie zapewnienia bezpieczeństwa i sprawności działania pracowników ochrony fizycznej. Wymaga to rzetelnej oceny stanu zdrowia, aby upewnić się, że osoby odpowiedzialne za ochronę mienia i osób są w pełni zdolne do wykonywania swoich obowiązków. Sprawdź, jak wypełnić orzeczenie lekarskie dla osoby ubiegającej się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub mających taki wpis.
Zgodnie z orzecznictwem sądowym administracyjnym wymagane w świetle rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych badanie lekarskie zastrzeżone jest w przypadku wydawania orzeczenia lekarskiego, nie zaś w razie uzyskania w sprawie dodatkowego uzasadnienia tego orzeczenia czy dodatkowych konsultacji. Czy lekarz orzecznik jest zawsze zwolniony w tych przypadkach z badań lekarskich u pracownika?
Podstawę do stwierdzenia choroby zawodowej stanowią zawsze orzeczenia lekarskie jednostek organizacyjnych medycyny pracy, które są wiążące dla organów inspekcji sanitarnej, jeżeli je wydano z zachowaniem norm określonych w rozporządzeniu w sprawie chorób zawodowych. Zobacz, jak wyglądała historia badanej na potrzeby choroby zawodowej związanej z narządem głosu.
Orzeczenie dotyczy przypadków: utraty przez pracownika zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku.
Orzeczenie dotyczy konieczności przeniesienia pracownika do innej pracy ze względu na stwierdzenie szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, stwierdzające, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, stwierdzające u pracownika objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej, stwierdzające niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy u pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy lub u którego stwierdzono chorobę zawodową, lecz nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zniesienie obowiązkowych badań lekarskich oraz psychologicznych dla myśliwych przez nowelizację ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych odsunie na czas nieokreślony obowiązek badań myśliwych, ze wszystkimi konsekwencjami dotyczącymi bezpieczeństwa. Co to właściwie oznacza?
Orzecznictwo lekarskie o zdolności do posiadania broni należy do trudniejszych aspektów działalności lekarza medycyny pracy. Sumienne i odpowiedzialne wykonanie badania wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo publiczne i może zapobiec poważnym konsekwencjom. Jakie są zasady wykonywania takich badań?
Na końcu każdej karty badania zarówno w badaniach z zakresu psychologii transportu, jak i medycyny pracy znajdują się „zalecenia dla osób badanych”. Wielu specjalistów jednak pomija tę rubrykę. Warto jednak wykorzystywać badanie nie tylko w roli wydania braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku, lecz także w celach profilaktyki. Sprawdź, jak to robić.
Nie są wystarczające do rozstrzygnięcia sprawy orzeczenia lekarskie, które nie odnoszą się w sposób szczegółowy do całości zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie – tak wynika z wyroku z 25 października 2022 r. WSA w Gliwicach (sygn. akt III SA/Gl 66/22). Sąd wypowiedział się na temat tego, jak istotną rolę w procedurze stwierdzania choroby zawodowej pełnią orzeczenia lekarskie jednostek uprawnionych do rozpoznawania chorób zawodowych.
Do przychodni medycyny pracy zgłosił się 20-letni mężczyzna, chorujący na achondroplazję i chcący w przyszłości zostać elektrykiem w dziale maszynowym statku (engine department). Poznaj ścieżkę orzeczniczą i opis przpadku.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka