Widzenie przestrzenne jest jedną z najbardziej istotnych czynności układu wzrokowego w kontekście medycyny pracy. Sprawność tej funkcji jest wymagana przy kwalifikacji do wykonywania wielu zawodów. Poznaj szczegóły dotyczące widzenia przestrzennego oraz metody jego oceny.
Obecnie lekarze medycyny pracy są przygotowani do samodzielnej oceny podstawowych parametrów objętych badaniami lekarzy specjalistów. Istnieje natomiast możliwość skierowania przez lekarza medycyny pracy na specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, przede wszystkim: otolaryngologicznych, neurologicznych, okulistycznych, dermatologicznych, alergologicznych lub psychologicznych. Oto szczegóły.
Od 19 marca 2022 r. obowiązują zmienione przepisy dotyczące zasad oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nowe rozwiązania mają usprawnić, przyspieszyć oraz zwiększyć elastyczność prowadzenia postępowań w sprawie naboru do służby w ABW. Poznaj szczegóły.
Jak postępować i jakie informacje powinny być zawarte w orzeczeniu lekarskim w przypadku wykonywania prac na stanowiskach związanych z narażeniem na zakażenie WZW typu B? Pierwszy przypadek dotyczy pracownika, który jest w pełni zaszczepiony (3 dawki WZW typu B) i ma niski poziom przeciwciał HBS. Czy jest obowiązek doszczepienia? Drugi dotyczy pracownika nieszczepionego lub niezaszczepionego w pełni, zatrudnianego na stanowisko pracy z narażeniem na zakażenie WZW typu B.
Medycyna pracy to nie tylko badania wstępne, okresowe i kontrolne w siedzibie medycyny pracy, lecz również badania wyjazdowe i wizytacja stanowisk pracy przez lekarza medycyny pracy, co pozwala na lepszą ochronę pracowników. Sprawdź, jak powinny przebiegać.
Niekiedy brak należycie przeprowadzonego postępowania dowodowego w sprawie o stwierdzenie choroby zawodowej może doprowadzić do uchylenia decyzji wydanej w tej sprawie. Sprawdź, kiedy może dojść do takiej sytuacji.
W trakcie postępowania administracyjnego dotyczącego uznania danego schorzenia za chorobę zawodową zatrudnieni w wyspecjalizowanych placówkach medycyny pracy lekarze wydają stosowne orzeczenia lekarskie. Jeżeli wyniki badań i dostępna dokumentacja przemawiają na niekorzyść pracownika, wydawane jest orzeczenie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Sprawdź, jakie elementy muszą się znaleźć w tym dokumencie.
Kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom psychologicznym, które przeprowadza się w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na tym stanowisku. Wskutek przeprowadzonego badania kierowca uzyskuje stosowne orzeczenie psychologiczne. Sprawdź, co powinno zawierać.
Lekarz przeprowadzający badanie funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej może go poszerzyć o dodatkowe badania lekarskie, konsultacje u lekarzy specjalistów lub badania diagnostyczne. Sprawdź, co zawiera skierowanie i jakie jeszcze masz uprawnienia w zakresie przeprowadzenia badań.
W przypadku otrzymania przez badanego negatywnego orzeczenia badania psychologicznego inspektora transportu drogowego przysługuje odwołanie się od takiej decyzji za pośrednictwem psychologa badającego. Sprawdź, jak należy wypełniać takie orzeczenie odwoławcze.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Sprawdź, jak wypełniać takie orzeczenie.
Po zgłoszeniu podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej lekarz właściwy do orzekania o rozpoznaniu choroby zawodowej wydaje orzeczenie o rozpoznaniu choroby zawodowej bądź braku podstaw do jej rozpoznania. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę, wystawiając taki dokument.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka