W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) stało się nieodzownym elementem nowoczesnej opieki zdrowotnej. Ten e-book jest kompleksowym przewodnikiem, który wprowadza czytelnika w świat elektronicznej dokumentacji medycznej, ukazując jej znaczenie, korzyści oraz praktyczne zastosowania.
Z artykułu dowiesz się:
Co znajdziesz w tym e-booku?
E-book jest przeznaczony dla menedżerów placówek medycznych, lekarzy, pielęgniarek, administratorów systemów IT w sektorze ochrony zdrowia oraz wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w zarządzaniu dokumentacją medyczną.
Dzięki lekturze zyskasz nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności, które pomogą w sprawnym i bezpiecznym wdrożeniu oraz zarządzaniu elektroniczną dokumentacją medyczną w Twojej placówce.
Warto zwrócić uwagę na obowiązek przechowywania i zabezpieczania dokumentacji medycznej, którą obecnie prowadzi się w formie elektronicznej. W tym kontekście pojawiają się nowe wyzwania, w tym ryzyko dostępu do niej przez osoby nieuprawnione. Jakie są regulacje dotyczące wymagań dla systemów teleinformatycznych do tworzenia dokumentacji medycznej?
Wybór oprogramowania do prowadzenia elektronicznej dokumentacji i obiegu dokumentów jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na bezpieczeństwo danych, lecz także na intuicyjność, która będzie mieć wpływ na jakość pracy z systemem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, przystępując do tej inwestycji.
Wielu pracowników wciąż nie wie, jaka jest różnica między elektroniczną dokumentacją medyczną a dokumentacją medyczną w postaci elektronicznej. Przyczyną są nie tylko stare przyzwyczajenia, lecz także problemy prawne związane z powszechnym prowadzeniem EDM. Jakie są różnice między tymi formami dokumentacji medycznej?
Wymiana Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) między placówkami medycznymi wymaga przestrzegania określonych zasad, aby zapewnić bezpieczeństwo i spójność danych. Poznaj szczegóły tych zasad już teraz!
Wdrożenie systemu do prowadzenia dokumentacji medycznej w placówkach medycznych przynosi liczne korzyści, takie jak lepsza organizacja, oszczędność czasu i zwiększenie bezpieczeństwa danych. Odkryj więcej zalet już teraz!
Dane przetwarzane przez placówkę medyczną są niezwykle cenne i wartościowe, często bardziej niż sam sprzęt, na którym się znajdują. Dlatego kluczowe jest przygotowanie odpowiednich procedur nadzoru nad systemami elektronicznej dokumentacji medycznej, aby zapobiec ewentualnym kosztom związanym z utratą danych.
Z webinarium dowiesz się m.in.:
Prelegentka:
Aleksandra Macuga, Kancelaria F/K Legal
radca prawny specjalizująca się w zakresie postępowań sądowych, w tym w sprawach dotyczących błędów medycznych. W swojej praktyce zajmuje się bieżącym doradztwem prawnym podmiotom z branży medycznej.
Zapraszamy do wysłuchania sesji Q&A poświęconej przejściu z dokumentacji papierowej na postać elektroniczną i wdrażanie EDM. Na pytania odpowiada Aleksdandra Macuga, Aleksandra Macuga, z Kancelarii F/K Legal, radca prawny specjalizująca się w zakresie postępowań sądowych, w tym w sprawach dotyczących błędów medycznych. W swojej praktyce zajmuje się bieżącym doradztwem prawnym podmiotom z branży medycznej.
Zapraszamy naszych prenumeratorów do udziału w webinarium pt. „Przejście z dokumentacji papierowej na postać elektroniczną i wdrażanie EDM w podmiotach leczniczych”. Webinarium poprowadzi: mec. Aleksandra Macuga, radca prawny, lawyer w Kancelarii F/K Legal.
Przepisy stanowią, że dokumentację medyczną należy prowadzić w postaci elektronicznej oraz dokument prowadzony w jednej postaci nie może być jednocześnie prowadzony w drugiej z nich. Czy po digitalizacji dokumentacji medycznej możliwe jest pozostawienie niektórych dokumentów w formie papierowej (np. skomplikowanych kart i formularzy)?
Elektroniczna postać dokumentacji medycznej otwiera drogę do usprawnienia wymiany informacji o pacjencie między różnymi podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych w celu kontynuacji leczenia. Sprawdź, jak sprawnie zorganizować jej obieg.
Podstawowe zasady udostępniania dokumentacji medycznej uregulowano w przepisach na dwa sposoby, w zależności od tego, czy dotyczą one elektronicznej dokumentacji medycznej, czy pozostałej dokumentacji, która jest prowadzona w postaci elektronicznej lub – w wyjątkowych przypadkach – w formie papierowej. Sprawdź.
Dokumenty medyczne, które obecnie najczęściej wymieniają między sobą podmioty lecznicze, to skierowania i wyniki zleconych badań lub konsultacji. Sprawdź, co jest ważne, aby obieg dokumentacji medycznej odbywał się sprawnie.
Rok 2022 w ochronie zdrowia upłynął w dużej mierze pod znakiem COVID-19 i walki z pandemią. System opieki zdrowotnej stanął w związku z tym przed ogromnymi wyzwaniami, co na szczęście nie zahamowało rozwoju cyfryzacji. Oto podsumowanie najważniejszych zmian w dokumentacji medycznej i systemie e-zdrowia w mijającym roku.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka