Pracownicy podlegają badaniom okresowym, kontrolnym i w specyficznych sytuacjach badaniom końcowym, uwzględniając szczególne regulacje obowiązujące w okresie epidemii COVID-19. Jak rozwiązywać najczęstsze problemy?
Mimo że przepisy rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich funkcjonują już od dłuższego czasu, podobnie jak przepisy ustawy o służbie medycyny pracy, pojawia się wiele wątpliwości związanych z kierowaniem na badania i ich realizacją. Sprawdź, czego dotyczą i jak rozwiązywać praktyczne problemy.
Objęcie pacjentów od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych zakłada program pilotażowy „Profilaktyka 40 PLUS”. Poznaj szczegóły przepisów obowiązujących od 1 lipca.
Kwalifikacja do pracy w narażeniu na czynniki o działaniu neurotoksycznym sprawia często istotne trudności. Jakie czynniki trzeba brać pod uwagę, sprawując opiekę profilaktyczną nad taką grupą pracowników?
W odniesieniu do pracowników zatrudnionych w warunkach narażenia na niektóre czynniki szkodliwe i uciążliwe ocena stanu zdrowia wymaga przeprowadzenia badania nie tylko przez uprawnionego lekarza, lecz także konsultacji specjalistów różnych dziedzin medycyny i psychologa. Na co zwrócić uwagę w tych badaniach pomocniczych, wykonywanych na zlecenie lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne?
Karta badania profilaktycznego stanowi część dokumentacji medycznej służby medycyny pracy w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi. Oznacza to, że lekarze przeprowadzający badania profilaktyczne są zobowiązani do jej wypełniania. Jakie informacje powinny znaleźć się w karcie?
Lekarz rodzinny, realizując wizyty domowe, używa prywatnego samochodu do celów służbowych. Czy należy u niego wykonać badania specjalistyczne przeznaczone dla kierowców?
Ministerstwo Zdrowia znowelizowało rozporządzenie dotyczące przeprowadzania badań lekarskich pracowników, a także wzmocniło rolę lekarzy medycyny pracy. Sprawdź, co te zmiany oznaczają dla medyków i jak zmienia się ich rola.
Obowiązują już nowe wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Ze względu na fakt, że lekarze medycyny pracy są przygotowani do samodzielnej oceny podstawowych parametrów objętych badaniami lekarzy specjalistów, co wynika ze zmienionego kilka lat temu programu specjalizacji w zakresie medycyny pracy, zrezygnowano w tym zakresie z obligatoryjnych konsultacji specjalistycznych. Co jeszcze się zmienia?Z e-booka dowiesz się:• jakie zmiany wprowadzono w zakresie specjalistycznych badań konsultacyjnych • kiedy lekarz medycyny pracy będzie mógł sam zbadać pacjenta zamiast lekarza specjalisty• jakie przepisy przejściowe obowiązują• jak wygląda nowa tabela ze wskazówkami metodycznymi
Stwierdzenie zmian śródmiąższowych w płucach podczas badania profilaktycznego powinno zaalarmować lekarza medycyny pracy i skłonić go do podjęcia odpowiedniego działania, zwłaszcza gdy zatrudnienie pacjenta związane jest z narażeniem mogącym być potencjalnym czynnikiem etiologicznym ich wystąpienia. Co robić w takich przypadkach?
Od 16 grudnia obowiązują nowe wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Ze względu na fakt, że lekarze medycyny pracy są przygotowani do samodzielnej oceny podstawowych parametrów objętych badaniami lekarzy specjalistów, co wynika ze zmienionego kilka lat temu programu specjalizacji w zakresie medycyny pracy, zrezygnowano w tym zakresie z obligatoryjnych konsultacji specjalistycznych. Co jeszcze się zmienia?
Jeśli pracodawca stawia przez pracownikiem zadania wymagające odpowiednich predyspozycji psychicznych, powinien skierować go również na badania psychologicznie, pod kątem oceny do pracy w narażeniu na stres, gotowości do podejmowania szybkich decyzji w różnych porach doby, a także predyspozycji do pracy zespołowej. Jeśli zabraknie tego w skierowaniu, lekarz medycyny pracy może poszerzyć zakres badań. Sprawdź, kiedy warto to zrobić.
Z artykułu dowiesz się:
Z e-booka dowiesz się:
Na okres pandemii zawieszono obowiązek wystawiania skierowań na badania okresowe medycyny pracy. Działalność wielu tego typu placówek zawieszono, a w przypadku badań, których przeprowadzenie jest niezbędne, dopuszczono teleporady i możliwość wydania orzeczenia przez lekarza innej niż medycyna pracy specjalizacji.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka