Zapraszamy na webinar „Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej – jak nie narazić się na jego naruszenie?”. Dowiesz się, jak skutecznie zarządzać dokumentacją medyczną, uniknąć najczęstszych błędów prowadzących do naruszeń oraz jak chronić placówkę przed konsekwencjami prawnymi. Nie przegap okazji, aby podnieść swoje kompetencje!
Udostępnianie dokumentacji medycznej wymaga przestrzegania określonych procedur, aby zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z przepisami. Poznaj kroki, które należy podjąć, by prawidłowo udostępniać dokumenty. Dowiedz się więcej!
Podstawowe zasady udostępniania dokumentacji medycznej uregulowano w przepisach na dwa sposoby, w zależności od tego, czy dotyczą one elektronicznej dokumentacji medycznej, czy pozostałej dokumentacji, która jest prowadzona w postaci elektronicznej lub – w wyjątkowych przypadkach – w formie papierowej. Sprawdź.
Prawo do dokumentacji medycznej mają pacjenci, osoby upoważnione i jednostki świadczące usługi medyczne. Przepisy dają jednak możliwość wglądu do dokumentów medycznych także innym podmiotom. Jakie są zasady udostępniania dokumentacji medycznej?
Rejestr udostępnionej dokumentacji medycznej jest niezbędny dla zachowania przejrzystości i zgodności z przepisami. Poznaj zasady prowadzenia rejestru, aby właściwie dokumentować każde udostępnienie. Sprawdź szczegóły teraz!
Brak opisów badań, oznaczenia osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych czy czytelnych wpisów to najczęstsze błędy w dokumentacji medycznej, które mogą narazić placówkę medyczną na zarzut naruszenia zbiorowych praw pacjentów. Takie niewłaściwe postępowanie badał ostatnio Rzecznik Praw Pacjenta. Sprawdź, jakich praktyk unikać, aby nie narazić się na podobny zarzut.
Z webinarium dowiesz się m. in.:
Prelegentka: Aleksandra Macuga, radca prawny/lawyer w Kancelarii F/K LEGAL
Oprócz tradycyjnych metod udostępniania dokumentacji medycznej, takich jak wgląd do oryginałów w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych czy sporządzenie wyciągów, odpisów, kopii lub wydruków, pacjent może poprosić o sporządzenie skanu dokumentacji i udostępnienie jej formy cyfrowej. Jak udostępniać taką dokumentację?
Nie ulega wątpliwości, że charakter danych zawartych w dokumentacji medycznej jest szczególny. Dlatego dostęp do dokumentacji medycznej mają przede wszystkim pacjent, osoba upoważniona i jednostki świadczące usługi medyczne. Odrębną kwestią jest udostępnianie dokumentacji medycznej policji czy firmom ubezpieczeniowym – tutaj niezbędna jest znajomość regulacji prawnych dotyczących tych kwestii.
Z e-booka dowiesz się:
Zapraszamy naszych prenumeratorów do udziału w webinarium pt. „Udostępnianie dokumentacji medycznej i informacji o stanie zdrowia pacjenta podmiotom trzecim – odpowiedzi na najczęstsze problemy w praktyce”. Webinarium poprowadzi: mec. Aleksandra Macuga – radcca prawny, lawyer w F/K Legal.
Lekarz medycyny pracy chce się dowiedzieć, w jaki sposób ograniczenia w wydawaniu oryginału dokumentacji medycznej odnoszą się do działalności jednostek medycyny pracy, biorąc pod uwagę § 10 ust. 2 i 3 rozporządzenia ministra zdrowia z 29 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej służby medycyny pracy, sposobu jej prowadzenia i przechowywania oraz wzorów stosowanych dokumentów?
Obowiązkiem każdej placówki medycznej jest udostępnianie dokumentacji medycznej pacjentom. W związku z tym warto opracować odpowiednie procedury wraz z wnioskiem o udostępnienie dokumentacji medycznej. Można do nich załączyć niezbędne informacje dla pacjentów, określające zasady odpłatności, jeżeli będą dotyczyć danej sytuacji.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka