Praca w zależności od zakresu obowiązków oraz poziomu odpowiedzialności wiąże się ze stresem. Na stres wpływa również sposób organizacji pracy, w tym stosowanie coraz nowszych rozwiązań technicznych i technologicznych. Mimo że stresu cyfrowego nie zdefiniowano na gruncie krajowego porządku prawnego, musi podlegać monitorowaniu podobnie, jak pozostałe kwestie związane z zagrożeniami psychospołecznymi. Stosowne obowiązki w tym zakresie obciążają pracodawców, jak również mniej lub bardziej bezpośrednio lekarzy sprawujących profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Sytuacja badania psychologicznego jest stresująca zwłaszcza dla osób, które przychodzą na nie pierwszy raz. Zadaniem psychologa jest minimalizacja stresu związanego z samym badaniem, tak aby nie wpływał na wyniki osoby badanej. Sprawdź, jak sobie poradzić z tym wyzwaniem.
Paradoksalnie, największe ryzyko chorób psychosomatycznych jest wynikiem połączenia wysokich wymagań z małą samodzielnością i ograniczeniem możliwości działania. Sprawdź, kiedy warto rozważyć pogłębienie badania o konsultację psychologiczną i pełniejszą analizę przyszłego miejsca pracy.
Zespół stresu pourazowego może pojawić się u osób, które doświadczyły traumatycznego przeżycia. Wśród zawodów, które w pracy na co dzień spotykają się z czyjąś krzywdą i cierpieniem – jak lekarze, weterynarze, służby mundurowe – może także wystąpić wtórny zespół stresu pourazowego. Jakie ma objawy i jak go rozpoznawać?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka