Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego dokumentacji medycznej w służbie medycyny pracy. Zmiany obejmują sposoby prowadzenia i przechowywania dokumentów oraz wzory stosowanych formularzy. Projektowane rozporządzenie będzie wydawane na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy i wdroży dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z 9 marca 2022 r., która zmienia dyrektywę 2004/37/WE dotyczącą ochrony pracowników przed narażeniem na działanie czynników rakotwórczych i mutagenów w miejscu pracy.
Umowa między jednostką służby medycyny pracy a pracodawcą, który ma obowiązek zapewnienia profilaktycznej opieki zdrowotnej swoim pracownikom, powinna zawierać zapisy dotyczące przeglądu stanowisk pracy w celu oceny warunków pracy. Niestety, przepisy nie odpowiadają na liczne wątpliwości, które mogą pojawić się w tej współpracy, zwłaszcza gdy praca jest wykonywana poza terenem zakładu.
W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje dotyczące koncepcji oddania części kompetencji lekarzy medycyny pracy przedstawicielom innych specjalności. Czy jest to merytorycznie uzasadnione i powinno stanowić powód do niepokoju?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka