Ze względu na uwarunkowania fizyczne i rolę macierzyńską kobiety powinny podlegać szczególnej ochronie w związku z wykonywaną pracą. Znajduje to podstawy w obowiązujących przepisach prawnych. Co powinien na ten temat wiedzieć lekarz medycyny pracy?
Ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych to cel programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”, który ma ruszyć w lipcu 2021 r., a zakończyć w grudniu 2021 r. W związku z tym do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”.
Stwierdzenie zmian śródmiąższowych w płucach podczas badania profilaktycznego powinno zaalarmować lekarza medycyny pracy i skłonić go do podjęcia odpowiedniego działania, zwłaszcza gdy zatrudnienie pacjenta związane jest z narażeniem mogącym być potencjalnym czynnikiem etiologicznym ich wystąpienia. Jak postępować w takich przypadkach?
Ministerstwo Zdrowia znowelizowało rozporządzenie dotyczące przeprowadzania badań lekarskich pracowników, a także wzmocniło rolę lekarzy medycyny pracy. Sprawdź, co te zmiany oznaczają dla medyków i jak zmienia się ich rola.
Karta badania profilaktycznego stanowi część dokumentacji medycznej służby medycyny pracy w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi. Oznacza to, że lekarze przeprowadzający badania profilaktyczne są zobowiązani do jej wypełniania. Jakie informacje powinny znaleźć się w karcie?
Lekarz rodzinny, realizując wizyty domowe, używa prywatnego samochodu do celów służbowych. Czy należy u niego wykonać badania specjalistyczne przeznaczone dla kierowców?
Lekarz profilaktyk wydający wbrew wynikom badań medycznych orzeczenie z fałszywym rozwiązaniem postąpiłby niezgodnie z etyką lekarską, a także naruszyłby podstawowy kanon, na jakim opiera się stosunek umowny między nim a pracodawcą – wzajemne zaufanie. Sprawdź, jakie są zasady wykonywania służby medycyny pracy.
Od 1 stycznia 2021 r. istnieje obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. W jaki sposób uzyskać podpis pacjenta w karcie badania profilaktycznego? Czy może być w formie elektronicznej?
Na skierowaniu na badania profilaktyczne jako czynnik biologiczny pracodawca wpisał SARS-CoV-2. Czy powinienem inaczej przeprowadzić badanie takiego pracownika i czy mam odnieść się do tego czynnika w swoim orzeczeniu?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka