Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą liczyć na wsparcie lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, w tym w zakresie oceny stanowiska pracy. Nie oznacza to jednak, że lekarz podstawowej jednostki służby medycyny pracy, z którą pracodawca ma podpisaną umowę, powinien wizytować stanowiska pracy znajdujące się w domach czy mieszkaniach pracowników zdalnych. Oto szczegóły.
Miejsce pracy jest podstawowym składnikiem każdej umowy o pracę – również takiej, która jest zawierana z pracownikami podstawowych jednostek służby medycyny pracy. Zasadą jest wykonywanie pracy w zakładzie pracy, co nie wyklucza możliwości wykonywania pracy zdalnie. W większości przypadków praca zdalna wiąże się z eksploatacją narządu wzroku, ponieważ jest pracą przed monitorem ekranowym. Może się z tym wiązać prawo do korekcji wzroku, chociaż ostateczna decyzja w tym zakresie należy do lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Wprowadzona do Kodeksu pracy praca zdalna może być wykonywana zarówno na podstawie wstępnych ustaleń na etapie zatrudniania, jak i po nawiązaniu umowy o pracę. Względem pracowników zdalnych, mimo iż wykonują w przeważającej większości przypadków pracę w bezpiecznych warunkach w miejscu zamieszkania, służba medycyny pracy również realizuje obowiązki z zakresu profilaktycznej ochrony zdrowia – zwłaszcza w zakresie pracowniczych badań lekarskich.
Z webinaru dowiesz się, jakie są uregulowania prawne dotyczące pracy zdalnej, kto może pracować zdalnie, o co należy zadbać w kwestii ochrony danych osobowych i prowadzenia dokumentacji medycznej w kontekście pracy zdalnej, jakie są obowiązki pracodawcy ze szczególnym uwzględnieniem BHP, jak kontrolować pracę zdalną, jaka dokumentacja jest niezbędna do pracy zdalnej oraz jak się komunikować z pracownikiem
Prelegentka:
mec. Katarzyna Sikorska, radca prawny, senior lawyer w F/K Legal
Zapraszamy naszych prenumeratorów do udziału w webinarium pt. „Praca zdalna w ochronie zdrowia”. Webinarium poprowadzi: mec. Katarzyna Sikorska, radca prawny, senior lawyer w F/K Legal
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła na stałe do Kodeksu pracy pracę zdalną. Niektóre osoby zatrudnione w placówkach medycznych będą mogły skorzystać z przywilejów nowych rozwiązań w zakresie pracy zdalnej – oczywiście nie dotyczy to osób uczestniczących bezpośrednio w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, które nie mogą być realizowane poza podmiotem prowadzącym działalność leczniczą. Pobierz e-book Praca zdalna w ochronie zdrowia!
Wystąpienie pt. „Zmiany w Kodeksie pracy w związku z work life balance i pracą zdalną w ochronie zdrowia” miało miejsce podczas II edycji Ogólnopolskiej konferencji dla zarządzających w ochronie zdrowia pt. „Wyzwania menedżera ochrony zdrowia 2022/2023”, która odbyła się 6 października 2022 r. Organizatorami konferencji byli portal SerwisZOZ.pl Zarządzanie w Ochronie Zdrowia oraz Educado.
Rok 2023 wiąże się z istotnymi zmianami w zakresie organizacji pracy na odległość. W miejsce telepracy w Kodeksie pracy pojawia się praca zdalna, która uwzględniając nowe regulacje, będzie stanowiła wyzwanie zarówno dla pracodawcy, jak i współpracujących jednostek służby medycyny pracy. Sprawdź, co będzie nowym obowiązkiem.
Epidemia COVID-19 przyczyniła się do wprowadzenia pracy zdalnej, co może rodzić wątpliwości w zakresie właściwej, bezpiecznej organizacji pracy, w tym roli lekarzy sprawujących profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Sprawdź, o jakie konsultacje może poprosić Cię pracodawca.
Pracodawca może konsultować z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami kwestie związane z bezpieczeństwem i organizacją pracy w warunkach zdalnych w celu przeciwdziałania COVID-19. O czym powinieneś wiedzieć?
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka